Liliana Prado Cazac:” Un bărbat mă atrage prin… modestie și inteligență”!

Pe Liliana cel mai bine o putem descrie astfel: mamă a patru copii, soție fidelă și interpretă începătoare. Și-a dedicat aproape 10 ani familiei, iar acum a decis să acorde timp și atenție propriei persoane.

Am vrut să aflăm cum îi reușește să se împartă între afacere și familie, fiind bună în ambele domenii.

dsc_7238

• unicamd unica.md S-o luăm cronologic: Unde ai copilărit?
  • Liliana Am copilărit într-un sătuc mic, dar cu oameni gospodari din Soroca.

• unicamd unica.md De la cine ai moștenit pasiunea pentru muzică/artă?
  • Liliana Am moștenit dragostea pentru cântec de la tăticul meu, care este un om al artei… a ocupat mai mulți ani la rând funcția de director al școlii muzicale din satul Vărăncau, jud. Soroca. Este un instrumentist inedit … știe să cânte la mai multe instrumente, și frații lui la fel. Suntem o dinastie care continuă să transmită talentul și dragostea față de muzică.

dsc_7067

• unicamd unica.md Ce vis aveai când erai mică?
  • Liliana Visam să devin interpretă, desigur.

• unicamd unica.md Unde ți-ai făcut studiile și cu ce te-ai ocupat în Moldova?
  • Liliana Am învățat la Colegiul de Arte din Soroca, apoi am continuat la Academia de Arte din Chișinău. După studii, am organizat un cerc de dans pentru copii, la cererea părinților… apoi am plecat peste hotare, pentru a acumula bani pentru procurarea aparatelor necesare pentru studioul de dans.

• unicamd unica.md Când și cum ai făcut cunoștință cu soțul tău? Cum a evoluat relaţia voastră?
  • Liliana Ne-am întâlnit în Spania, am locuit în Belgia, unde soțul meu exersa meseria de avocat. (Soțul meu este belgian de origine spaniolă). La 3 ani de la prima întâlnire ne-am căsătorit, iar 9 luni mai târziu a apărut și primul nostru copil, Olivier Jr, apoi al doilea, Laurentino, apoi al treilea Antonio. Iar cireșica de pe tort este Olivia – Carmen.

ftl_0180

• unicamd unica.md Cum arată o zi din viața ta?
  • Liliana Suntem foarte bine organizați. Facem în fiecare an un orar al lecțiilor, dar și a tuturor activităților. Toți cei 4 copii merg la Școala de Arte V.Poleakov (pian), 3 copii frecventează studioul de dans – Bravissimo, de pe lângă Academia de Arte, 2 copii, (cei mai mari) fac fotbal. Pe lângă toate, toți cântă, au piese personale și videoclipuri. Olivia-Carmen chiar a câștigat (în Cehia), titlul de Mini Miss Europa 2015.

dsc_7646

• unicamd unica.md Soțului nu i-a fost frică să vină într-o țară străină, unde nu cunoaște pe nimeni?
  • Liliana

Când ne-am stabilit în Moldova, eram la început de cale. Nu aveam nimic, dar eram fericiți. S-a născut primul copil și au crescut responsabilitățile noastre. Am început o afacere de la 0… și a fost cu succes.

Acum, copiii sunt mărișori, putem să ne permitem cu soțul să mergem în călătorii. Dar mereu ne este dor de casă.

Moldovenii sunt un popor primitor, harnic, deștept… doar că ne pare rău pentru cei care-și fac studii superioare și merg peste hotare să lucreze la construcții, unde își pierd toate însușirile acumulate de-a lungul anilor.

• unicamd unica.md Îți implici copiii în diverse activități. Cum le reușești pe toate?
  • Liliana Copiii sunt implicați în diferite activități, pentru a se deprinde cu munca de mici și pentru a se dezvolta multilateral.

dsc_7573

• unicamd unica.md Ești o mamă autoritară?
  • Liliana Sunt o mamă înțelegătoare. La noi tata este autoritar. Ne completăm foarte bine ca părinți. Referitor la activități, știm să ne organizăm bine. Altfel ar fi foarte greu.

fratii-prado

• unicamd unica.md Mai ai timp de alte ocupații?
  • Liliana Până nu demult nu prea aveam timp de altceva, decât să mă ocup de copii, dar de la o vreme, copiii au mai crescut, au devenit puțin mai independenți și în sfârșit găsesc timp să mă privesc în oglindă sau chiar să-mi dezvolt puțin cariera de interpretă.

dsc_7512

• unicamd unica.md Soțul mănâncă bucatele tradiționale moldovești pe care le faci?
  • Liliana Soțul mănâncă tot ce pregătesc. Totuși pastele carbonara sau boloneze și orezul cu fructe de mare sunt rețetele cele mai îndrăgite din familia noastră.

QUIZZ

Mama… mi-a insuflat încrederea în forțele proprii.

Îmi place…  să-mi văd copii zâmbind și familia fericită.

Urăsc…  minciuna și ipocrizia.

Țara care m-a cucerit… este Spania.

Un bărbat mă atrage prin… naturalețe, modestie și inteligență.

Nu aș renunța… niciodată la familia mea.

Prietenii se cunosc… atunci când le ceri ajutorul.

Visul meu este… să fiu mereu mândră de copiii mei.

#stilunic–Tania Turtureanu și Milla Danilceac:”Crezi că este ușor să șcrii o piesă în 30 de minute”!

Datorită lor ne-am ales cu imnul emisiunii #stilunic, deoarece invitatele acestei ediții, Tania Turtureanu și Milla Danilceac, l-au compus în timp ce aveau loc filmările. Și da, nu le-am lăsat libere cu una cu două, le-am mai provocat să o transforme pe Nicoleta Adam. Ce ne-a ieșit la final vedeți în noul episod #stilunic!

Vă mulțumim că ne sunteți alături!

VOX POPULI: Este presa liberă în exprimare în Republica Moldova?

Cât de liberă este presa în R. Moldova? Ce așteptări au oamenii de la mijloacele de informare în masă și ce informații primesc, de fapt? Am decis să aflăm azi la noua ediție de VOX POPULI.

VOX POPULI: Ce își doresc femeile de 8 martie? Aflăm chiar de la ele

Femeile se simt apreciate atunci primesc flori! Dar ce își doresc acestea cu adevărat, de 8 martie? Ediția de astăzi VOX POPULI îi poate ajuta pe bărbați să le înțeleagă mai bine și-i poate scuti de multe bătăi de cap

Adela Popescu a îmbrăcat ținuta unui brand din Moldova la un eveniment monden!
Revoltător! Alimente cu termen de valabilitate expirat au fost livrate copiilor câtorva grădinițe și școli din Capitală!