Cum afectează bebeluşul creşterea peste limitele normale în greutate în timpul sarcinii

Cercetătorii de la Universitatea din Edinburgh au ajuns la concluzia că placenta femeilor care câştigă prea mult în greutate în timpul sarcinii nu poate proteja corespunzător bebeluşii contra hormonilor de stres.

Alimentatie-sanatoasa-pentru-femeile-gravide

Femeile care în timpul sarcinii adaugă prea mult în greutate riscă să afecteze starea de sănătate a fătului, potrivit studiului, publicat în cadrul unui proiect european de obezitate.

Cercetătorii au testat aproximativ 13.000 de femei şi au constatat că placenta femeilor gravide, care obişnuiau să consume multe grăsimi saturate, oferea fătului mai puţină protecţie contra cortizolului, hormon de stres, iar acest lucru, spun cercetătorii, ar putea duce la apariţia tulburărilor emotive la nou-născuţi.

Potrivit Daily Mail, femeile au declarat că, în timpul sarcinii, mâncau de obicei ca pentru doi, aşa încât să-şi poată hrăni puii ,,mai bine”.

gravida_canapea

Cercetătorii au observat, de asemenea, că adulţii, ale căror mame au fost supraponderale pe durata sarcinii, comportau risc mai mare de a dezvolta diabet zaharat tip 2 şi boli cardiovasculare. Alte rezultate ale studiului au arătat că îngrăşatul în timpul sarcinii scurtează lungimea telomerilor, capetele de protecție ale cromozomilor ce sunt corelaţi cu o durată de viaţă mai lungă.

,,Femeile însărcinate care adoptă un stil de viaţă sănătos, sunt fizic active şi au o dietă echilibrată, pot evita toate riscurile şi influenţa benefic asupra sănătăţii fătului’’, spune Dr. Patricia Iozzo, șeful departamentului Endocrinologie, Metabolism şi Medicină Nucleară de la Institutul de Fiziologie Clinica din SUA. În plus, cercetătorii au considerat fundamental ca orice femeie de vârsta fertilă să aibă un stil de viaţă sănătos inclusiv înainte de concepere, pentru a putea oferi viitorului bebeluş o sănătate cât mai bună.

Proiectul a subliniat importanța respectării unui regim alimentar sănătos, echilibrat şi practicării exerciţiilor fizice în mod regulat. Experţii au afirmat că, la nivel social, strategiile ar trebui puse în funcţiune astfel ca obezitatea să poată fi prevenită în rândul femeilor de vârsta fertilă, precum și la fetele tinere.

Vezi care sunt limitele normale de creştere în greutate în timpul sarcini – Calculator de greutate in sarcina

Anastasia Fotachi și Gabriel Stati au arătat în premieră chipul fiul lor, Alistar

Astăzi, fiul Anastasiei Fotachi și al lui Gabriel Stati a împlinit un anișor. Cu această ocazie, părinții au decis să arate în premieră chipul băiețelului.

“La un an de la venirea ta în viața noastră, vrem să-ți transmitem cele mai calde urări de La Mulți Ani, micuțule! În acest an, ai adus atât de multă fericire și lumină în jurul nostru, încât nu putem decât să fim recunoscători pentru binecuvântarea de a te avea alături de noi.

Fiecare zâmbet și fiecare pas mic pe care îl faci ne umple inima de bucurie și mândrie. Sperăm ca fiecare zi din viața ta să fie la fel de minunată și plină de aventuri ca această primă aniversare! La mulți ani, băiețelul nostru drag și iubit! Să crești mare și să fii mereu înconjurat de iubire și fericire!”, a scris bloggerița în dreptul pozelor cu Alistar.

sursa foto: Facebook/Anastasia Fotachi

Cristina Scarlevschi: Banii adunați pentru înmormântarea lui Alex vor fi donați Institutului Mamei și Copilului

Cristina Scarlevschi și soțul ei au făcut un anunț emoționant, deși sunt frânți de durere după pierderea fiului. Soții au venit cu un mesaj de mulțumire pentru cei care au donat bani pentru înmormântarea lui Alex și au spus că banii vor fi donați unui spital.

„Vrem din partea noastră să mulțumim tuturor celor care s-au implicat, care au contribuit cu un ajutor moral, fizic și financiar. O să vi se întoarcă totul înzecit pentru că mi-am dat seama că oameni buni sunt foarte mulți, oameni luminoși cu dragoste în suflet… Chiar ne-ați ajutat foarte mult”, a spus Scarlevschi.

„Mai sunt bănișori și noi cu Vlad am decis să donăm acești bani la Centrul Mamei și a Copilului, în secția Neurologie, unde am stat cu Alex. Nu sunt tare bune condițiile și vrem să facem acea cameră frumoasă și dacă cineva, să nu dea Domnul să ajungă acolo, să fie într-o ambianță plăcută. În continuare noi vom dona multe lucru de-ale lui Alex și în general, vrem să facem cât mai mult bine din dragostea noastră”, a spus dansatoarea.

„Vă mulțumim încă o dată pentru tot suportul care ni l-ați oferit”, a mai menționat soțul Cristinei Scarlevschi.

Fiul Cristinei Scarlevschi s-a stins din viață, la doar 1 anișor și patru luni, după lupta cu un diagnostic crunt, microcefalia. Tinerii părinți au luptat cu toată ființa lor, căutând inclusiv soluții de vindecare peste hotare, însă nu au reușit să își salveze copilașul.

Patru bebeluși s-au născut la o maternitate din Chișinău, în Noaptea de Înviere

La spitalul ,,Gheorghe Paladi” din Chișinău, în Noaptea Învierii, s-au născut patru bebeluși. Părinții au fost binecuvântați cu cel mai așteptat și prețios cadou chiar în zi de Paște.

,,Primul născut în Noaptea Învierii este un băiețel care a venit pe lume la ora 00:20, acesta având greutatea la naștere de 4050 g. Toate nașterile au avut loc pe cale naturală și au decurs fără complicații. Bebelușii sunt perfect sănătoși, iar starea de sănătate a mamelor este stabilă”, se arată în comunicatul instituției medicale.

Și medicii s-au aflat la datorie în această noapte deosebită pentru creștini. Au muncit cu dăruire și în zi de sărbătoare, pentru ca mamele să își vadă visul împlinit.

sursa foto: Facebook

De ce Olia Tira și-a vopsit părul în două culori absolut diferite
Rochii de mireasă by Cătălin Botezatu