200 de studenți străini vor fi expulzați din Moldova

După ce permisele de şedere pe teritoriul ţării noastre ale mai multor studenți străini au fost falsificate, aceștia riscă să fie expulzați din țară. Cei 3 tineri care s-au ocupat de falsificare au fost reţinuţi, pe 7 iunie, de angajaţii Procuraturii pentru Combaterea Criminalităţii Organizate şi Cauze Speciale împreună cu poliţiştii.

Indivizii sunt învinuiţi de organizarea migraţiei ilegale pe teritoriul Moldovei. Potrivit anchetei, în perioada 2014-2016 reţeaua criminală a obţinut în mod ilegal permise de şedere pentru tineri arabi înscrişi la instituţiile de învăţământ superior din ţara noastră, scrie publika.md.

Timp de doi ani, în cadrul schemei frauduloase cel puţin 50 de persoane au beneficiat de acte. Procurorii susţin că grupul infracţional falsificau cazierele judiciare.

Totodată, diplomele de studii pentru admiterea la facultate. Pentru aceste servicii, suspecţii obţineau şi până la 5.500 de euro. Pentru faptele lor, suspecţii ar putea să facă până la şapte ani de închisoare.

alte Articole interesante