Avertizare! Lupii au dat buzna pe străzile unui oraș din țară

Lupii dau năvală în localitățile din țară. În legătură cu această situație, autoritățile îndeamnă cetățenii să manifeste precauție.

sssMai exact, în orașul Comrat, la periferia localității din partea satului Bugeac, au apărut lupi.

Autorităţile locale trag un semnal de alarmă şi atenționează proprietarii de oi, dar și părinții să fie precauţi în raport cu copiii lor. Să nu-i lase pe micuți fără supraveghere în parcuri, pe străzi, mai ales pe timp de noapte.

Atenționarea este valabilă pentru întreaga UTA Găgăuzia, nu doar pentru orașul Comrat, mai spun autoritățile.

În caz că sunt văzuți lupi, locătarii sunt rugați să anunțe primăria din localitate. Viceprimarul orașului Comrat, vine cu un avertisment în materialul video de mai jos:

169 de elevi din întreaga țară participă la Olimpiada Republicană la Geografie

169 de elevi din întreaga țară participă la ediția din anul curent a Olimpiadei Republicane la Geografie. Competiția se desfășoară în perioada 09-11 mai la Liceul Teoretic „N. V. Gogol” din Chișinău.

Prezentă la festivitatea de deschidere a evenimentului, Adriana Cazacu, secretar de stat la Ministerului Educației și Cercetării, a felicitat participanții pentru performanțele lor în studierea geografiei și i-a încurajat să continue studiul aprofundat al disciplinelor școlare îndrăgite.

Olimpiada Republicană la Geografie este organizată de Agenția Națională pentru Curriculum și Evaluare din cadrul Ministerului Educației și Cercetării, în colaborare cu membrii Consiliului Olimpic Republican și se înscrie în lista celor 21 de olimpiade și concursuri republicane care au loc în perioada 16 februarie – 27 mai 2024.

Prețul carburanților continuă să scadă. Cât vor costa de mâine

Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) atestă în continuare ieftinirea prețurilor la carburanți pe bursele internaționale, tendință care se reflectă fidel la stațiile petroliere din Republica Moldova, scrie tvrmoldova.md.

În consecință, pe parcursul săptămânii curente benzina a scăzut sub pragul de 26 lei/litru, iar motorina sub 21 lei/litru. Motorina, la prețul dat s-a comercializat ultima dată la începutul anului curent, fapt ce semnifică o recuperare totală a prețului acestui produs după fluctuațiile din ultimele luni.

Pentru următoarele patru zile, 11.05.2024-14.05.2024, ANRE a stabilit prețurile maximale de comercializare cu amănuntul a produselor petroliere principale de tip standard la nivelul de:

– 25,69 lei/litru – pentru benzina COR 95 (-23 bani);
– 20,95 lei/litru – pentru motorina standard (-09 bani).

ANRE urmărește îndeaproape evoluțiile la bursele petroliere internaționale și asigură consumatorii că actualul mecanism de stabilire a prețurilor este unul transparent și garantează corectitudine maximă pentru acestea.

Doi copii au găsit muniții lângă un lac din Bălți

Doi copii din Bălți au găsit muniții lângă un lac din apropierea localității. E vorba de o grenadă și mai multe cartușe. Cazul s-a întâmplat la 9 mai. În acest context, salvatorii au venit cu mai multe recomandări, scrie agora.md.

La Bălți, în bazinul lacului orășenesc, doi minori au găsit un obiect asemănător cu o grenadă, dar și mai multe cartușe. La fața locului au intervenit specialiștii în domeniu, care au asigurat securizarea zonei și au ridicat aceste obiecte. Nimeni nu a avut de suferit.

RECOMANDĂRI. În acest sens, dar și în contextul vacanței sărbătorilor pascale, salvatorii îndeamnă părinții să se asigure că minorii respectă tehnica securității, evită jocul sau atingerea obiectelor periculoase și necunoscute.

Totodată, în perioada vacanței, maturii sunt îndemnați să monitorizeze minorii, în vederea evitării riscului izbucnirii unor incendii în locuințe în urma nerespectării regulilor antiincendiare și exploatării necorespunzătoare a instalațiilor electrice și a celor conectate la gaze. Mai mult, părinții sunt rugați să fie precauți și să nu lase la îndemâna copiilor lichide ușor inflamabile sau alte obiecte ascuțite și periculoase.

În cazul depistării unor obiecte neobișnuite sau suspecte, oamenii sunt rugați să alerteze imediat serviciile de urgență. De asemenea, salvatorii și pompierii îndeamnă cetățenii să fie responsabili pentru propria siguranță, dar și a întregii comunități, iar în caz de situații de risc, să apeleze Serviciul 112.

Minori internați de urgență la spital! S-au intoxicat cu monoxid de carbon de la soba defectă
Ghid pentru părinți: ce treburi casnice poți cere copilului să facă, în funcţie de vârstă!