Un student la medicină va alerga 200 de km pentru a ajuta o fetiță bolnavă de cancer

Un tânăr student la medicină, pasionat de sport și stilul sănătos de viață, a decis să participe la un maraton național care va dura 3 zile și în cadrul căruia va trebui să parcurgă 200 de kilometri, pentru o cauză nobilă.

Iurie Noroc, student în anul șase la medicină, vrea să ajute o fetiță de doar patru ani și jumătate, care luptă cu o durere insuportabilă zi de zi. Micuța Patricia Zabulica a fost diagnosticată cu neuroblastom retroperitoneal, un tip rar de cancer care afectează copiii, majoritatea cu vârstă de până în cinci ani, boală care nu o lasă să se bucure de viață ca restul fetițelor de vârsta sa, transmite zugo.md.

Doritorii de a oferi o mână de ajutor micuței, pot dona bani pe contul bancar indicat mai jos:

Zabulica Diana – titular MOLDINCONBANK
Numarul card: 4028 1100 7936 3062