Ce mesaj transmit pantofii pe care îi porţi despre personalitatea ta

În general, piesele vestimentare pe care le adoptăm transmit un mesaj cu privire la personalitatea noastră. Toate acestea pot dezvălui dacă eşti o fire introvertită sau extrovertită, conservatoare sau libertină, dar totodată pot dezvălui şi statutul social. În urma unui studiu realizat de psihologii de la Universitatea de Kansan, SUA, s-a ajuns la concluzia că încălţămintea pe care o purtăm ne poate determina trăsăturile de caracter, notează tvhappy.ro potrivit Daily Mail.

prelsupe

La stiudiu au luat parte 63 de studenţi care au fost puşi să analizeze fotografii cu 208 perechi diferite de pantofi purtate de diverşi oameni. Tinerii au fost nevoiţi să ghicească vârsta, sexul, statutul social şi alte trăsături de caracter.

• Botinele– sunt purtate de persoanele agresive.

• Pantofii scumpi şi coloraţi– sunt purtaţi de persoanele extrovertite

• Pantofii simpli şi comozi– sunt purtaţi de persoanele simpatice

• Încălţămintea purtată, dar curată– este purtată de persoanele conştiincioase

• Pantofiila modă– sunt purtaţi de persoanele dependente emoţional