Românca ucisă de rechin în Egipt, condusă pe ultimul drum într-un sicriu alb, înconjurată de flori și plânsă de cei dragi

Roxana, românca ucisă de un rechin în timp ce se afla în vacanţă în Egipt, a fost condusă pe ultimul drum. Într-o mare de lacrimi şi multă durere, apropiaţii au plâns-o pe femeia care plecase în excursia vieţii sale pentru a-şi sărbători aniversarea, scrie observatornews.ro.

Nimeni nu bănuia nicio clipă că avea să fie ultima. Inima sucevencei s-a oprit pentru totodeauna la doar 44 de ani, după atacul năcitor al rechinului.

Codusă pe ultimul drum, într-un sicriu alb

Roxana a ajuns acasă sâmbătă şi a fost aşteptată în lacrimi de părinţii săi. Era unicul lor copil. Luni, femeia a fost dusă de cei dragi pe ultimul drum, la cimitirul Bisericii ”Sf. Vineri” din Suceava, informează reporterul Observator Angela Bertea.

Aşezată într-un sicriu alb şi încojurată de zeci de buchete şi coroane de flori, au fost ultimele momente pentru Roxana pe pământ. Încă şocaţi de cele întâmplate, apropiaţii au plâns sfârşitul tragic al funcţionarei de la Direcţia de Finanţe.

Era a treia oară în vacanţă în Egipt

Femeia de 44 de ani a avut parte de un sfârșit dramatic, fiind atacată și ucisă de un rechin. Acasă, părinții au primit șocați vestea morții fiicei lor. A fost un copil care i-a făcut mândrii și care acum se va întoarce între patru scânduri. Nu a apucat să se bucure de viață și nici să se căsătorească sau să devină mamă.

Roxana era funcționară la Direcția de Finanțe şi se afla în concediu în Hurghada, la un hotel de 5 stele. Apropiaţii spun de altfel că era pasionată de călătorii şi pleca deseori în străinătate. 

”Roxana, de-a lungul vieții, ne-a făcut numai cinste începând cu școala primară, liceu de profil economic, după care a urmat același profil, Facultatea de Științe Economice din București și a terminat-o în 2002, a terminat toate studiile, inclusiv două masterate, Resurse Umane și Contabilitate, după care a fost asistentă prepartator la SNSPA, după care fiind probleme cu salariu mic nu putea face față Bucureștiului și în 2008, după șase ani, a venit acasă la Suceava în urma unui concurs organizat de ANAF Suceava și de atunci figura la Executare silită în cadrul ANAF Suceava, până în momentul de acum. Soarta fiecaruia e undeva sus, nu a fost căsătorită niciodată, ceea ce ne-a marcat și pe noi, poate că pretențiile au fost prea mari sau așa a fost scris în ceruri. Însă situația actuală și felul cum și-a găsit sfârșitul este ceva la care nu ne așteptam, mai ales că era foarte grijulie. Și profesia a învățat-o să respecte legislația și instrucțiuniile din domeniul de activitate. Uneori căuta să nu greșească în niciun fel, era un om spre perfecționism. Așa a fost educată din familie, așa am fost și noi ca părinți. Toată viața ei s-a comportat în felul acesta.

Era a treia oară în Egipt, era locația cunoscută, de aceea nici nu a refuzat-o pe doamna de la agenția de turism. Mai avea un singur loc pentru a-și completa locul. Pe de o parte, s-a bucurat știind locul, calitatea serviciilor, în schimb problema cu rechinii nu prea aveam referințe. Ea dacă făcea ieșiri făcea cu instructorul, cunoștea regulamentul de înot. Înotul era sportul ei preferat vara, iarna patinajul.

Acum momentul fatidic, nu am nicio informație, cum a fost, cum a decurs. Am aflat de la știri că o româncă a murit mâncată de rechin, apoi după două ore că are 40 de ani. A venit apoi poliția să ne ia date personale, probabil și să mă înștiințeze că va lua legătura consulul din Egipt. Era vorba de fata noastră. Certificarea a fost în momentul când consulul a luat legătura și a confirmat că este fata noastră și că este la spital, dar nu mai e în viață. Să pic de pe scaun, stăteam la masă și vorbeam la telefon. Soția a avut o presimțire rea de cum a văzut informația pe TV, lucru care s-a confirmat. Fiind duminică și personalul fiind liber, la societatea de turism, la urgențe a răspuns, mi-a confirmat și domnișoara aia. Discuțiile au durat până la 22.00, după care nu am putut dormi toată noaptea”, a povestit tatăl româncei în exclusivitate pentru Observator.

Restricții de circulație duminică pe mai multe străzi din capitală

Circulația rutieră pe anumite străzi din capitală va fi sistată parțial duminică, 2 martie, în legătură cu desfășurarea ultramaratonului „Rubicon- București-Chișinău” 2025.

Potrivit Primăriei municipiului Chișinău, restricțiile vor avea loc în intervalul orelor 13:00-16:00.

În perioada de timp menționată, transportul public care traversează centrul orașului va fi redirecționat pe străzile adiacente.

Participanții la ultramaraton se vor deplasa pe o bandă a carosabilului, pe următorul traseu: șos. M3– str. Drumul Băcioiului–str. Grenoble–bd. Traian–bd. Dacia–str. Ciuflea–bd. Ștefan cel Mare și Sfânt–PMAN.

Totodată, amintim că circulația rutieră va fi restricționată parțial duminică pe mai multe străzi din centrul capitalei, între orele 10:00 – 11:00. Măsura este luată în legătură cu desfășurarea evenimentului dedicat Zilei Memoriei și Recunoștinței.

Astfel, potrivit Poliției, restricțiile vor fi aplicate pe bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt, între străzile Mitropolit Gavriil Bănulescu-Bodoni și Ismail și tronsonul de la strada Ismail, până la intersecția cu strada Pan Halippa.

În acest context, șoferii sunt îndemnați să evite parcarea pe principalele artere ale orașului, să nu blocheze intersecțiile și să respecte indicațiile polițiștilor pentru a asigura buna desfășurare a evenimentului.

33 de ani de când Republica Moldova a aderat la ONU

Astăzi se împlinesc 33 de ani de când Republica Moldova a aderat la Organizația Națiunilor Unite.

Republica Moldova a devenit membră ONU pe 2 martie 1992, când Adunarea Generală a adoptat această Rezoluție. Fiind un forum universal de dezbatere a problemelor globale, Republica Moldova acordă o importanță deosebită rolului ONU în promovarea democrației și a drepturilor omului, menținerea păcii și securității internaționale, dezvoltarea economică și socială, respectarea principiilor dreptului internațional și a supremației legii.

ONU în Moldova este un partener cheie, care susține procesul de naționalizare și implementare a Obiectivelor de Dezvoltare Durabilă. La ora actuală, peste 20 de agenții specializate, fonduri și programe au oficiu la Chișinău, printre care: UNDP, UNICEF, UNESCO.

Organizaţia Naţiunilor Unite a fost fondată după cel de-al Doilea Război Mondial, în 1945, fundamentată pe principiile consfinţite în Carta ONU , în scopul menţinerii păcii şi securităţii internaţionale, promovării bunăstării şi drepturilor omului.

Marea Britanie anunţă un nou împrumut pentru Ucraina, din fondurile legate de active rusești

Autorităţile britanice au semnat documentele prin care se aproba împrumutul de de 2,6 miliarde de lire sterline pentru sprijinirea Ucrainei, potrivit Sky News.

01 March 2025, United Kingdom, London: UK Prime Minister Sir Keir Starmer (R) meets with Ukrainian President Volodymyr Zelensky at 10 Downing Street. Photo: Peter Nicholls/PA Wire/dpa

Aceste fonduri sunt legate de active ruseşti îngheţate, a explicat sursa menţionată. Împrumutul va fi rambursat folosind profiturile extraordinare ale acelor active ruseşti.

Grupul G7 a anunţat anul trecut 50 de miliarde de dolari pentru Ucraina folosind acest tip de împrumut, care urmează să fie plătit până la sfârşitul anului 2027.

Au muncit mai mulți ani peste hotare, iar cu banii adunați au sădit o livadă de persici, caise şi cireşi
Articolul anterior
Crimă cumplită urmată de sinucidere: O adolescentă cu sindromul Down și mama ei, găsite moarte în maşina în care au plecat în excursie cu cortul
Articolul următor