Schema de corupție la Aeroport cu teste COVID. 13 polițiști de frontieră reținuți. Cu ce s-a soldat dosarul de rezonanță

În toamna anului 2021, pe Aeroportul Internațional Chișinău au avut loc percheziții de amploare cu participarea SIS, CNA, Procuraturii Anticorupție și Poliției de Frontieră. În urma investigației, a fost identificată o rețea infracțională formată din 15 polițiști de frontieră, care primeau mită de la pasagerii depistați cu teste PCR „COVID-19” falsificate sau pentru încălcarea regulilor de izolare, obligatorii în perioada pandemiei. Sumele pretinse variau între 50 și 100 de euro per persoană, scrie omniapres.md.

13 polițiști de frontieră au fost reținuți atunci chiar în aeroport.

Jurnaliștii au găsit sentința finală în privința unuia dintre acești inspectori. Momentul în care acesta a primit mita a fost surprins de camerele de supraveghere operativă.

Din materialele dosarului reiese că inspectorul „intră în biroul de serviciu cu o pasageră și o acuză că deține un test COVID fals. El o amenință că îi va pune cătușele, va chema grupa operativă și o va documenta. Pasagera își cere iertare, explică situația în care se află și îi propune să-i dea bani pentru a rezolva problema. Pasagera scoate din portmoneu 20 de euro și îi transmite polițistului de frontieră. Ultimul nu este mulțumit de sumă, iar pasagera îi mai dă 20 de euro, apoi încă 10 euro. Polițistul de frontieră ia banii și îi pune în buzunar, permițându-i pasagerei să plece fără a fi sancționată sau documentată.”

În timpul audierilor, inculpatul nu și-a recunoscut vina și a susținut că nu a primit bani.

În primăvara anului 2023, prima instanță l-a găsit vinovat pe polițistul de frontieră și l-a condamnat la 5 ani de închisoare, cu suspendarea executării pedepsei pe un termen de probă de cinci ani, o amendă de 6.000 de unități convenționale (300.000 lei) și interdicția de a ocupa funcții publice cu statut special în cadrul Ministerului Afacerilor Interne și al instituțiilor subordonate acestuia pentru o perioadă de șapte ani.

Curtea de Apel, iar ulterior și Curtea Supremă de Justiție, au menținut verdictul. Sentința este definitivă și irevocabilă.

Tragedie la Baurci: O fetiță de 10 ani a fost ucisă de o mașină, în drum spre școală

Astǎzi dimineațǎ, Poliția a fost sesizată despre producerea unui grav accident rutier în satul Baurci din raionul Ceadâr-Lunga, srie jurnaltv.md

La fața locului, oamenii legii au stabilit că, un bǎrbat de 74 de ani, fiind la volanul unui Renault, din motive necunoscute deocamdată, a pierdut controlul mașinii și a tamponat o fetiță care se deplasa pe marginea carosabilului, spre școală.

În urma impactului, minora de10 ani a decedat.

Fiind testat cu aparatul Drager s-a constatat că șoferul nu era în stare de ebrietate.

Pe caz a fost inițiată o cauză penală pentru stabilirea tuturor circumstanțelor, iar bărbatul se află în custodia poliției.

Captură la vama//Lot de mărfuri nedeclarate

Funcționarii echipelor mobile, în colaborare cu Secția activități investigative și cu suportul Secției monitorizare video, au stopat în imediata apropiere a postului vamal Tudora un autoturism de model Infiniti, condus de un conațional în vârstă de 42 de ani.

În urma controlului vamal, în portbagajul și salonul vehiculului au fost depistate mai multe bunuri nedeclarate autorității vamale, inclusiv articole vestimentare, țigări electronice și articole sanitare.

Valoarea lotului de marfă urmează a fi stabilită, însă estimările preliminare indică o sumă de zeci de mii de lei.

Mărfurile au fost reținute, iar investigațiile pe caz continuă. Persoana vizată riscă sancțiuni conform prevederilor art. 43¹, 287 alin. (10) din Codul Contravențional.

Departamentul de Stat al SUA oprește sprijinul pentru refacerea rețelei energetice din Ucraina

Departamentul de Stat a pus capăt săptămâna aceasta unei inițiative a Agenției SUA pentru Dezvoltare Internațională care a investit sute de milioane de dolari pentru a ajuta la refacerea rețelei energetice a Ucrainei în urma atacurilor armatei ruse, potrivit a doi oficiali USAID care lucrează la misiunea agenției în Ucraina, anunță NBC News.

Întreruperile de curent au fost aplicate peste noapte în unele regiuni ale Ucrainei din cauza atacurilor asupra instalațiilor energetice. Sistemele din țară au suferit un impact aproape constant pe parcursul celor trei ani de război.

„Aceasta subminează în mod semnificativ abilitățile acestei administrații de a negocia încetarea focului și ar semnala Rusiei că nu ne pasă de Ucraina sau de investițiile noastre din trecut”, a declarat pentru NBC News un oficial USAID implicat în misiunea din Ucraina

Oficialul a continuat: „Rusia duce un război pe două fronturi în Ucraina: Unul militar, dar și unul economic. Ei încearcă să zdrobească economia, dar USAID a jucat un rol central în a o ajuta să fie rezistentă, [inclusiv] susținând rețeaua energetică…Am oferit guvernului ucrainean o cantitate mare de sprijin pentru a evita o criză macro-economică”.

Pe lângă încheierea Proiectului privind securitatea energetică a Ucrainei, USAID își reduce drastic prezența în Ucraina.

Pe baza unui document obținut de NBC News, Departamentul de Stat a ordonat, de asemenea, încetarea unui program axat pe „activitatea de reformă a sectorului financiar”

„Nu vom mai putea vedea unde s-au dus acești bani în ultimii ani”, a declarat unul dintre oficiali.Biroul USAID pentru Europa și Eurasia, care supraveghează misiunea din Ucraina, are 115 angajați în Washington, D.C. Personalul biroului a fost informat că numărul acestora va fi redus la 29 de angajați care vor rămâne activi, potrivit celor doi oficiali USAID.

24 de butelii cu alcool etilic fără acte de proveniență
Articolul anterior
160 de drone trimise asupra Ucrainei în timpul nopții
Articolul următor
Close menu