A decedat marele ziarist și publicist Vlad Pohilă

Reputatul lingvist și publicist Vlad Pohilă s-a stins din viață. Vlad Pohilă, scriitor, publicist, lingvist și traducător s-a născut la 6 aprilie 1953, în satul Putinești, raionul Florești.

Și-a făcut studiile la Facultatea de Ziaristică a Universității de Stat din Chișinău, apoi a urmat cursurile de muzeistică și studiu al artelor la Moscova și și-a făcut doctorantura la Institutul de Filologie al Academiei de Științe a Moldovei. A colaborat cu numeroase publicații în calitate de ziarist, a tradus peste 20 de cărți și este coautor a mai multor dicționare și enciclopedii.

În 1989, a ținut cursuri de ortografie a limbii române pentru profesorii din diferite sate și orașe ale Republicii Moldova, precum și din nordul Bucovinei (reg. Cernăuți).

A predat cursuri de limbă română la Universitatea de Stat „Ion Creangă” (1995-1997), de stilistică și cultivare a limbii la Universitatea Liberă Internațională din Moldova (2004-2005), potrivit radiochisinau.md.

Vlad Pohilă a fost prezent în topurile „Cei mai buni ziariști din R. Moldova„ din 2000 și 2003. Are un fișier biobibliografic în repertoriul (catalogul) internațional Who’s who în traducere și terminologie editat de Uniunea Latină (2002). A fost laureat al săptămânalului „Literatura și arta” – pentru publicistică (2003) și pentru știință (2007).

Vreme frumoasă în Moldova. Câte grade vor indica termometrele

Vremea va fi frumoasă astăzi în Moldova, cu o tendință spre înnorări temporare, informează unica.md.

Maximele vor ajunge până la 27 de grade Celsius în orele amiezii. Spre seară, vremea se va menține stabilă.

Mâine, temperaturile vor urca până la 30 de grade Celsius, iar minima va fi de 16 grade Celsius.

Cerul va fi mai mult acoperit, însă nu sunt așteptate precipitații.

Cel mai înalt vulcan activ din Europa a erupt din nou. Imagini spectaculoase

Etna, cel mai înalt vulcan activ din Europa, a erupt din nou. Imagini spectaculoase cu cascada de lavă și norii de cenușă au fost surprinse și postate pe rețelele de socializare, relatează Antena 3 CNN citat de adevarul.ro.

Imaginile publicate pe rețelele de socializare arată momentul erupțiilor, filmat de cei care se aflau în zonă. Oamenii curioși s-au adunat să privească spectacolul.

Explozii puternice s-au auzit din îndepărtare, iar bucăți incandescente au fost aruncate dintr-unul dintre cratere.

Activitatea vulcanului Etna s-a intensificat în ultimele zile. Etna și Stromboli sunt cei mai explozivi vulcani din cauza compoziției chimice a magmei.

Departamentul de Protecție Civilă din Sicilia a emis o alertă cod galben pentru Etna.

Oamenii aflați în regiune au fost îndemnați să rămână informați și să urmeze instrucțiunile oferite de autoritățile locale.

Putin susține că  ia foarte în serios dorința lui Trump de a pune capăt conflictului din Ucraina

Vladimir Putin a declarat joi că Rusia ia „foarte” în serios declarațiile lui Donald Trump, care a spus în mai multe rânduri că, dacă va fi reales, va pune capăt rapid conflictului armat dintre Kiev și Moscova, potrivit AFP, citat de hotnews.ro.

„Domnul Trump, în calitate de candidat la președinție, spune că este pregătit și dispus să pună capăt războiului din Ucraina. Luăm toate acestea foarte în serios”, a declarat președintele rus într-o conferință de presă la Astana.

„Desigur, nu știu ce propuneri ar putea avea cu privire la modul în care vrea să facă acest lucru. Și, desigur, aceasta este o întrebare-cheie. Dar nu am nicio îndoială că el spune acest lucru cu sinceritate. Și vom sprijini acest lucru”, a continuat el.

Comentariile lui Putin au loc cu mai puțin de o săptămână înainte de un summit NATO major la Washington, în cadrul căruia Ucraina va fi un subiect major de discuție, și într-un moment în care perspectiva unei posibile victorii a lui Donald Trump la alegerile din SUA din această toamnă ridică incertitudini majore cu privire la durabilitatea sprijinului esențial al SUA pentru Kiev în rezistența la un atac rus la scară largă.

În mai 2023, Donald Trump a declarat că va pune capăt conflictului „în 24 de ore” dacă va reveni la președinția Statelor Unite.

Săptămâna trecută, în timpul dezbaterii cu Joe Biden, el a afirmat, de asemenea, că dacă un președinte american „respectat de Putin” ar fi fost la putere la momentul atacului din februarie 2022, liderul rus „nu ar fi invadat niciodată Ucraina”.

Vladimir Putin a mai declarat joi că Moscova va aștepta rezultatele alegerilor prezidențiale din SUA și „starea de spirit și direcția viitoarei administrații” înainte de a relua orice dialog privind „stabilitatea strategică”.

De asemenea, el a reiterat că se opune oricărei încetări a focului în Ucraina dacă Kievul nu face concesii „permanente” Rusiei.

„Nu putem exclude posibilitatea (…) ca inamicul să folosească încetarea focului pentru a-și îmbunătăți pozițiile, a se reînarma, a-și completa armata prin mobilizare forțată și a fi gata să continue conflictul armat”, a declarat el.

La 14 iunie, Putin a propus o încetare a focului și deschiderea de negocieri de pace cu Ucraina dacă aceasta își retrage trupele din patru regiuni pe care Moscova le ocupă parțial și renunță la planurile sale de a adera la NATO.

Ucraina, Statele Unite și NATO au respins imediat aceste condiții.

Atenție! În weekend, troleibuzele din Chișinău nu vor circula
Elena Plămădeală: ,,Fotografia și pictura fac parte din viața mea, sunt familia mea artistică”