Andreea Marin rupe tăcerea despre cele trei divorțuri prin care a trecut

Andreea Marin, una dintre cele mai cunoscute vedete din România, a vorbit deschis despre cele trei divorțuri care au marcat parcursul său personal, dar care nu au împiedicat-o să-și găsească fericirea. În prezent, la 50 de ani, prezentatoarea TV are o relație cu Adrian Brâncoveanu, diplomat și omul care i-a adus stabilitatea și iubirea pe care le căuta, scrie peroz.ro.

Zîna Suprizelor a trecut prin trei căsnicii înainte să își găsească liniștea alături de actualul partener. Prima sa căsătorie a fost cu Cristian Gheorghiță, director de marketing la Prima TV, în 1995, pe când vedeta avea doar 21 de ani. Relația lor s-a încheiat după cinci ani, în 2000.

În 2006, Andreea Marin s-a recăsătorit cu Ștefan Bănică Jr., o relație care a atras atenția publicului datorită statutului de vedete al celor doi. Din această căsnicie a rezultat o fiică, Ana Violeta, născută în decembrie 2007. Cu toate acestea, după șapte ani, cei doi au decis să divorțeze.

Cea de-a treia căsătorie a vedetei a fost cu Tuncay Öztürk, un medic turc. Cei doi s-au căsătorit civil pe 22 decembrie 2013, chiar de ziua Andreei, dar mariajul lor s-a încheiat după o scurtă perioadă.

„Nu e o dramă un divorț”

Într-un interviu recent acordat în cadrul podcastului găzduit de Jorge, Andreea Marin a declarat că divorțul nu trebuie perceput ca o tragedie, ci ca o șansă de a începe un nou capitol. „Nu e o dramă un divorț, ca să fie clar. Până la urmă doi oameni se pot potrivi sau ba, fiecare își poate vedea de drumul său, dacă ajung la concluzia că nu mai merge împreună și fiecare poate trăi frumos, într-o altă experiență. E o loterie, cum spunea tatăl meu!”, a spus vedeta.

Această perspectivă pozitivă asupra vieții este una dintre lecțiile pe care Andreea le-a învățat din experiențele dificile prin care a trecut. De asemenea, ea consideră că maturitatea câștigată din aceste încercări a ajutat-o să devină omul care este astăzi.

Un moment definitoriu în viața Andreei Marin a fost pierderea mamei sale, pe când avea doar 9 ani. În urma unui accident auto, mama vedetei s-a stins din viață în brațele sale, o tragedie care a forțat-o să își asume responsabilități la o vârstă fragedă.

„Omul de azi sunt datorită tuturor acestor experiențe pe care le-am trăit. La 9 ani s-a întâmplat ce s-a întâmplat și un accident ne-a răpit-o pe mama. Ea s-a stins în brațele mele, până la spital și din acel moment viața mi-a oferit altfel de lecții, dificile. Am devenit brusc un om matur”, a declarat Andreea pentru Fanatik.

Unul dintre cele mai importante sfaturi pe care vedeta le oferă femeilor este să își cunoască drepturile și să lupte pentru ele. „Dacă nu îți cunoști drepturile, nu știi că poți apela la ele în momentul în care ești nedreptățită”, a adăugat ea.

De mai mulți ani, vedeta trăiește o poveste de dragoste alături de Adrian Brâncoveanu.  Cei doi își construiesc viața împreună departe de lumina reflectoarelor, iar Andreea mărturisește că și-a găsit în sfârșit liniștea pe care o căuta. De asemenea, relația reprezintă pentru prezentatoarea TV și o reconfirmare a faptului că fericirea este posibilă, chiar și după încercări dificile. „Fiecare om poate trăi frumos, indiferent de obstacolele întâmpinate. Totul ține de puterea de a merge mai departe și de a-ți păstra speranța”, a concluzionat vedeta.

Lichidatorii avariei de la Cernobîl vor primi 1000 de lei ajutor material

Aproape 1650 de persoane, printre care lichidatorii consecințelor avariei nucleare de la Cernobîl, vor primi un ajutor material de 1000 lei de la stat. Casa Națională de Asigurări Sociale urmează să asigure transferul mijloacelor financiare, precizează Ministerul Muncii și Protecției Sociale, citat de IPN.

Ajutor material vor primi persoanele a căror dizabilitate este cauzată de participarea după catastrofa de la Cernobîl, persoanele care s-au îmbolnăvit de boală actinică sau căpătat dizabilități în urma experiențelor nucleare, avariilor cu radiație ionizată și a consecințelor acestora la obiectivele atomice civile sau militare în timpul îndeplinirii serviciului militar ori special, menționează Ministerul de profil.

De asemenea, banii vor fi transferați familiilor participanților la lichidarea consecințelor avariei de la Cernobîl decedați – soțiilor, iar în cazul lipsei acestora, unora dintre părinți.

Pe 1 aprilie curent au fost indexate cu 10% pensiile stabilite în temeiul Legii privind protecția socială a cetățenilor care au avut de suferit de pe urma catastrofei de la Cernobîl.

Statul garantează acestor categorii o serie de compensații și ajutoare materiale, printre care alocații lunare de stat în caz de dizabilitate severă, accentuată și medie, compensație unică pentru prejudiciul adus sănătății, ajutor material anual pentru însănătoșire, bilete de tratament sanatorial gratuite.

Anual, pe 26 aprilie, este marcată Ziua comemorării victimelor catastrofei de la Cernobîl și ale altor avarii nucleare, pentru a omagia eroismul cetățenilor Republicii Moldova, participanți la lichidarea consecințelor dezastrului provocat de tragicul accident acum 39 de ani.

Euronews: Republica Moldova, lider-surpriză în topul celor mai bune țări din Europa pentru investiții imobiliare în 2025

Cele mai bune țări europene pentru investiții imobiliare în 2025 se află în Europa Centrală și de Est, cu Republica Moldova pe primul loc, relatează Euronews.ro. Țara a obținut cel mai mare scor într-un nou studiu care analizează cele mai bune investiții imobiliare din Europa, realizat de compania britanică de asigurări William Russell.

Analiza a luat în considerare elemente-cheie ale investițiilor imobiliare, cum ar fi ratele de impozitare pe proprietate, impozitul pe venit din chirii și randamentul brut al închirierii.

Într-un studiu anterior realizat de compania britanică de relocare 1st Move International, Lituania apărea ca fiind cea mai bună alegere. În clasamentul actual, țara baltică ocupă locul doi, fiind urmată îndeaproape de Macedonia de Nord.

Republica Moldova a fost descrisă ca fiind „o piață emergentă, cu randamente ridicate, potrivită pentru investitorii imobiliari timpurii și toleranți la risc”, în cadrul studiului, care a constatat că costurile de achiziție a unei proprietăți ajung la maximum 2,80% din preț, iar impozitul pe veniturile din chirii este de doar 12%, ceea ce asigură un randament atractiv, menționează sursa citată.

Piața imobiliară din Republica Moldova trece printr-o perioadă de ajustare, cu perspective pozitive pe termen lung, constată experții autohtoni. Potrivit datelor recente, în 2024, numărul total al tranzacțiilor imobiliare a crescut cu 22% față de anul precedent, de la 36.900 la 45.200 de tranzacții. Totuși, în primul trimestru al anului 2025, acestea au înregistrat o scădere de 1,5 la sută.

Rușii anunță că au preluat controlul total asupra regiunii Kursk și că atacă în cinci direcții simultan în Sumî

Kremlinul a anunţat sâmbătă că trupele ruse au obţinut controlul deplin asupra regiunii de frontieră Kursk, la câteva luni după ce Ucraina a lansat un contraatac uimitor în zonă, relatează dpa, preluată de Agerpres. Totodată, agenția de presă de stat TASS anunță lupte grele la Sumî, relatează Digi24

Şeful Statului Major al forţelor armate ruse, generalul Valeri Gherasimov, l-a informat sâmbătă pe preşedintele Vladimir Putin că operaţiunea de alungare a trupelor ucrainene din regiunea rusă Kursk a fost încheiată cu succes, transmite EFE, citată de Agerpres.

”Astăzi au fost alungate unităţile ucrainene din ultima localitate de pe teritoriul regiunii Kursk, satul Gornal”, a declarat Gherasimov într-o şedinţă prin videoconferinţă cu Putin, difuzată de televiziunea de stat rusă.

”Aventura regimului de la Kiev a eşuat complet”, a răspuns liderul rus. Valeri Gherasimov a ţinut să salute ”curajul şi eroismul” combatanţilor nord-coreeni care au luptat în regiunea rusă Kursk. ‘

‘Soldaţii şi ofiţerii armatei nord-coreene, care au luptat alături de militari ruşi, au dat dovadă de un mare profesionalism, de rezistenţă, de curaj şi de eroism pentru a respinge invazia ucraineană”, a spus şeful Statului Major al forţelor armate ruse.

Ucrainenii dezmint și susțin că luptele continuă

Pe de altă parte, ucrainenii susțin că în regiunea Kursk continuă confruntările. Armata ucraineană a denunţat rapid aceste informaţii ca fiind „false” şi a afirmat că luptele continuă în zonă.

„Declaraţiile liderilor inamici cu privire la „înfrângerea” forţelor ucrainene nu sunt altceva decât manevre de propagandă”, susţine Statul Major ucrainean, citat de AFP și EFE, preluate de Agerpres.

„Nu există nicio ameninţare ca unităţile noastre să fie încercuite”, insistă armata ucraineană, recunoscând totuşi că situaţia sa este „dificilă”.

Statul Major ucrainean mai afirmă că în acest timp continuă şi luptele în provincia rusă învecinată Belgorod, unde unităţi ucrainene au lansat de asemenea o incursiune, dar nu la fel de reuşită ca în provincia Kursk, şi au pătruns pe o fâşie de teritoriu la graniţă unde au ocupat câteva sate.

Atacuri în Sumî

Totodată, armata rusă desfășoară atacuri în cinci direcții simultan în regiunea Sumî din Ucraina, a declarat expertul militar Andrei Marociko pentru TASS.

„În ceea ce privește direcția Sumî, într-adevăr, aici au loc lupte intense. Înregistrez aproximativ cinci direcții de atac ale Forțelor Armate ale Federației Ruse”, a spus el.

Cele trei vârste la care creierul îmbătrânește brusc
Articolul anterior
Câte minute de viaţă pierd fumătorii cu o singură ţigară
Articolul următor
Close menu