Atenție, moldoveni! Alertă de călătorie în Iran

Ambasada Republicii Moldova în Republica Islamică Iran cu reședința la Baku recomandă cetățenilor Republicii Moldova să evite orice călătorie în Iran, în legătură cu sporirea riscurilor de securitate din regiune, informează unica.md cu referire la un comunicat oficial.

Cetățenii Republicii Moldova care se află pe teritoriul Iranului pot părăsi teritoriul acestei țări pe cale aeriană, sau traversând hotarul terestru cu Republica Turcia sau Republica Armenia, hotarul terestru între Iran și Azerbaidjan fiind în continuare închis.

De asemenea, cetățenii Republicii Moldova care se află pe teritoriul Iranului și se confruntă cu o situație dificilă, specială, cu caracter de urgență (accidente cu victime, decese, calamități și alte situații de pericol sau cu caracter extraordinar), sunt încurajați să contacteze linia de urgență a Secției Consulare a Ambasadei, la numărul de telefon + 994 50 228 51 35 (la acest număr de telefon NU se furnizează informații consulare).

Ziua Națională a Vinului, marcată în acest weekend! Programul evenimentelor din Chișinău

Ziua Națională a Vinului ediția a XXIII-a, va fi marcată la Chișinău pe 5-6 octombrie 2024. Primăria Municipiului Chișinău informează că sâmbătă și duminică (05-06 octombrie 2024), în Piața Marii Adunării Naționale se va desfășura Ziua Națională a Vinului, ediția a XXIII-a, informează unica.md cu referire la un comunicat oficial.

Festivalul Vinului a devenit cel mai reprezentativ eveniment al sectorului vitivinicol din Republica Moldova, de la lansare și este desfășurat în scopul promovării produsului mândriei naționale – Vinul Moldovei.

În acest an, frumoasa tradiție de promovare a vinului va continua cu un șir de activități cognitiv-culturale orientate spre educarea și susținerea unui consum sănătos și moderat de vin.

Totodată, evenimentul a devenit o tradiție anuală, apreciată de amatorii de vinuri bune este și o ocazie de promovare a țării în rândul turiștilor.

Evenimentele de profil vor fi desfășurate în centrul Chișinăului, Piața Marii Adunări Naționale, în perimetrul străzilor Maria Cebotari și Mihai Eminescu, precum și pe străzile adiacente: 31 August 1989 și Columna.

În contextul Sărbătorii Ziua Vinului, în centrul urbei vor fi desfășurate expoziții, târguri și activități de comerț cu produse alimentare. Astfel, în Scuarul Catedralei Nașterea Domnului va fi Târgul de vânzare a articolelor meșteșugărești și de artizanat ale A.O. „Uniunea Meșterilor Populari din Moldova”, dar și Târgul de vânzare a produselor apicole.

Totodată, pe bd. Ștefan cel Mare și Sfânt, tronsonul cuprins între str. A. Pușkin și str. Maria Cebotari vor fi desfășurate activități de comerț, cu produse alimentare: băuturi răcoritoare și fierbinți, produse „street food”, catering, cu pregătirea bucatelor tradiționale la fața locului, vin, înghețată, produse de patiserie și cofetărie fără cremă etc.

Evenimentul este organizat de către Oficiul Național al Viei și Vinului, SC „Media Show Group” S.R.L., în colaborare cu Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare.

Bucurie mare pentru studenții de la Medicină! Un cămin modern le va fi a doua casă

Bucurie mare pentru studenții Facultății de Medicină nr. 1 din anii I și II de la USMF ”Nicolae Testemițanu”. Pentru aceștia a fost redeschis Căminul nr. 2 după reconstrucție capitală, ce le va servi drept a doua casă pentru următorii ani de studii, informează unica.md.

La eveniment au participat: Rectorul USMF „Nicolae Testemițanu” – prof. Emil Ceban, Adriana Cazacu, secretar de stat, Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova, reprezentanți ai conducerii Universității, ai Campusului studențesc și viitorii locatari.

Reconstrucția Căminului nr. 2 a început în luna septembrie 2023 – proiect în care USMF „Nicolae Testemițanu” a investit peste 60 de milioane de lei, inclusiv 2,2 milioane de lei pentru mobilier, resurse financiare ce au fost alocate din bugetul instituției. Căminul are o suprafață de 4071,8 m2, 111 camere și o capacitate de 248 de locuri ce vor fi repartizate studenților Facultății de Medicină nr. 1 din anii I și II.

În Căminul nr. 2 au fost efectuate lucrări de amploare, prin replanificarea din tip coridor în apartamente cu 2, 3 și 4 camere, asigurate cu grupuri sanitare și bucătărie. Clădirea a fost dotată și cu două ascensoare. De asemenea, a fost amenajată o sală de lectură, o spălătorie și o uscătorie de haine. Totodată, la subsol își are sediul Centrul de studii preuniversitare și educație lingvistică.

Menționăm că în ultimii doi ani USMF „Nicolae Testemițanu” a reconstruit capital două cămine pentru studenți.

I-a furat portofelul unei bătrâne în plină stradă. Un individ de 21 de ani, reținut de poliție

Un tânăr de 21 de ani din municipiul Chișinău a fost reținut de polițiștii sectorului Buiucani, după ce ar fi deposedat o femeie de portmoneu, în plină zi, informează unica.md cu referire la un comunicat al Poliției.

Bănuitul, în timp ce se deplasa pe o stradă din Durlești a observat victima, o femeie de 74 de ani, care ținea portmoneul deasupra genții. Acesta l-a sustras, în mod deschis, după care a plecat într-o direcție necunoscută.

În urma acțiunilor întreprinse de polițiști, în comun cu procurorii Procuraturii Chișinău- oficiul Buiucani, bănuitul a fost identificat și reținut.

Suspectul este cercetat penal în stare de libertate, iar pentru fapta comisă riscă închisoare de la 5 la 7 ani.