Audieri în Parlament privind rachetele care au zburat deasupra Moldovei: ”Poate unii nu se vor teme de Noviciok mai tare decât de adevăr”

Ministrul Apărării va fi audiat în Parlament privind cele trei rachete lansate de Rusia care au intrat ilegal în spațiul aerian al Republicii Moldova.

Primul care a lansat subiectul astăzi la Parlament a fost deputatul PAS Dumitru Alaiba.

„Văzând cu colegii propun tot felul de proiecte populiste și pretind că au grijă de această țară, o să vă amintesc că luni dimineața spațiul nostru a fost încălcat de trei rachete rusești. Îmi imaginez că în capul unora care de 8 luni spun rugăciuni și o dau cu neutralitatea asta nu se leagă. Unii dintre colegi sunt din acele localități deasupra cărora au zburat aceste rachete: Soroca, Rezina. Chiar vreau să aud opinia lor, cum văd ei încălcarea spațiului aerian de o forță beligerantă care duce un război de cotropire la câțiva kilometri de noi”, a spus deputatul PAS, Dumitru Alaiba.

În replică, deputatul comunist Constantin Starîș a cerut ca ministrul Apărării, Anatolie Nosatâi și președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, să vină în Parlament pentru a oferit detalii pe acest subiect.

Președintele comisiei parlamentare de securitate națională, Lilian Carp, a precizat că cel mai probabil ministrul Apărării va fi invitat pentru audieri în Legislativ.

„Cred că săptămâna viitoare vom face o audiere ca să avem informația la mâna și măcar cel puțin atunci unii nu se vor teme de Noviciok mai tare decât de adevăr”, a spus Lilian Carp.

Amintim că trei rachete lansate de pe nave ruse din Marea Neagră asupra Ucrainei luni dimineața au traversat spaţiul aerian al Moldovei.

sursa: www.jurnal.md

Magazinele de bijuterii, luate pe sus de FISC! Circa 8 kilograme de articole din aur, ridicate

Serviciul Fiscal de Stat a efectuat controale fiscale prin metoda verificării operative, în perioada decembrie 2023 – aprilie 2024,  la 25 agenți economici care comercializează articole din metale prețioase.

Acțiunea a avut scopul de monitorizare a activității contribuabililor în vederea respectării eliberării bonurilor fiscale la decontările cu numerar, declarării tuturor veniturilor și comercializării în baza licenței a articolelor din metale prețioase care sunt imprimate cu emblema producătorului (semnul nominal) şi imprimate cu marcajul de stat,  aplicat  de I.P. Camera  de Stat pentru Supravegherea Marcării.Urmare a monitorizării activităților contribuabililor au fost constatate abateri în partea ce ține lipsa marcajului de stat sau marcarea neconformă (marcaj fals) a articolelor din metale prețioase, iar în consecință au fost ridicate 7,85 kg de articole confecționate din astfel de metale.Autoritatea fiscală supraveghează continuu asupra respectării prevederilor legislației în vigoare de către contribuabili, atât prin activități de informare și consultanță, cât și prin efectuarea măsurilor de control.În context, Serviciul Fiscal de Stat recomandă tuturor contribuabililor să se conformeze benevol la respectarea întocmai a legislației fiscale, întru evitarea acțiunilor de conformare forțată.

Imagini apocaliptice în Italia după o furtună puternică. Străzile, transformate în râuri de gheață

O furtună uriaşă cu ploi abundente şi vijelii a făcut ravagii în Torino. Întreg oraşul a fost acoperit de grindină, iar unele străzi au fost inundate, scrie observatornews.ro

O furtună cu grindină de mari dimensiuni a lovit oraşul Torino astăzi. Cea mai afectată zonă a fost Santena, acolo unde străzile s-au transformat în râuri de gheaţă.

Pe o stradă din Santena, într-un pasaj subteran, a avut loc un carambol uriaş provocat de maşinile care se opriseră ca să evite grindina. Traficul este paralizat în tot oraşul, deoarece este aproape imposibil să circuli prin gheaţa care s-a strâns.

Zilele trecute, Italia a fost lovită de un ciclon care a făcut ravagii în mai multe oraşe. Sute de localnici au fost nevoiţi să fugă din case pentru a se salva. Pompierii au salvat bătrâni şi oameni imobilizaţi în bărci pneumatice. În unele locuri, apa e până la brâu. Oamenii au încercat să ia cu ei tot ce au putut din case.

30 de caricaturi ale unor personalități din țară și de peste hotare, expuse în scuarul Parlamentului

O expoziție de caricaturi ale unor personalități din țară și de peste hotare va fi prezentată în scuarul Parlamentului. Autorul lucrărilor este pictorul Alexandru Placinta, originar din Ungheni, cunoscut pentru originalitatea lucrărilor sale, realizate în stil umoristic și ironic.

În cadrul expoziției vor fi prezentate circa 30 de caricaturi realizate de către autor de-a lungul ultimilor ani. Printre protagoniști se regăsesc politicieni, oameni de cultură și de artă și alte persoane publice. Autorul a prezentat portretele personalităților într-o manieră ironică și amuzantă.

Lucrările caricaturistului au fost expuse anterior și la Strasbourg, la Consiliul Europei. Caricaturile sale sunt prezente în colecții personale în întreaga lume, iar autorul a primit numeroase premii.

Joi, 23 mai, cu ocazia Zilei Parlamentului, începând cu ora 11.30, caricaturistul Alexandru Placinta se va afla în scuarul Parlamentului pentru a prezenta lucrările sale publicului larg.

Rusia face un pas în urmă. Kremlinul a anunţat miercuri că nu va avea loc un nou val de înrolări în războiul rus din Ucraina
Declarație bombă! Ministrul Apărării de la Kiev: Ucraina a aderat deja, de facto, la NATO