Bucurie mare pentru studenții de la Medicină! Un cămin modern le va fi a doua casă

Bucurie mare pentru studenții Facultății de Medicină nr. 1 din anii I și II de la USMF ”Nicolae Testemițanu”. Pentru aceștia a fost redeschis Căminul nr. 2 după reconstrucție capitală, ce le va servi drept a doua casă pentru următorii ani de studii, informează unica.md.

La eveniment au participat: Rectorul USMF „Nicolae Testemițanu” – prof. Emil Ceban, Adriana Cazacu, secretar de stat, Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova, reprezentanți ai conducerii Universității, ai Campusului studențesc și viitorii locatari.

Reconstrucția Căminului nr. 2 a început în luna septembrie 2023 – proiect în care USMF „Nicolae Testemițanu” a investit peste 60 de milioane de lei, inclusiv 2,2 milioane de lei pentru mobilier, resurse financiare ce au fost alocate din bugetul instituției. Căminul are o suprafață de 4071,8 m2, 111 camere și o capacitate de 248 de locuri ce vor fi repartizate studenților Facultății de Medicină nr. 1 din anii I și II.

În Căminul nr. 2 au fost efectuate lucrări de amploare, prin replanificarea din tip coridor în apartamente cu 2, 3 și 4 camere, asigurate cu grupuri sanitare și bucătărie. Clădirea a fost dotată și cu două ascensoare. De asemenea, a fost amenajată o sală de lectură, o spălătorie și o uscătorie de haine. Totodată, la subsol își are sediul Centrul de studii preuniversitare și educație lingvistică.

Menționăm că în ultimii doi ani USMF „Nicolae Testemițanu” a reconstruit capital două cămine pentru studenți.

I-a furat portofelul unei bătrâne în plină stradă. Un individ de 21 de ani, reținut de poliție

Un tânăr de 21 de ani din municipiul Chișinău a fost reținut de polițiștii sectorului Buiucani, după ce ar fi deposedat o femeie de portmoneu, în plină zi, informează unica.md cu referire la un comunicat al Poliției.

Bănuitul, în timp ce se deplasa pe o stradă din Durlești a observat victima, o femeie de 74 de ani, care ținea portmoneul deasupra genții. Acesta l-a sustras, în mod deschis, după care a plecat într-o direcție necunoscută.

În urma acțiunilor întreprinse de polițiști, în comun cu procurorii Procuraturii Chișinău- oficiul Buiucani, bănuitul a fost identificat și reținut.

Suspectul este cercetat penal în stare de libertate, iar pentru fapta comisă riscă închisoare de la 5 la 7 ani.

România oferă 45 de milioane de lei pentru restaurarea sediului Ministerului Culturii de la Chișinău

Guvernul României va aloca suma de 11,8 milioane de roni pentru restaurarea sediului Ministerului Culturii din Republica Moldova. Această sumă, echivalentă cu aproximativ 45,6 milioane de lei moldovenești, reprezintă aproape jumătate din bugetul total necesar renovării imobilului, situat pe strada Mitropolit Gavriil Bănulescu-Bodoni, nr. 35, în centrul Chișinăului, scrie moldova1.md.

„Guvernul a aprobat acordarea unui sprijin de 11,8 milioane de lei (nr. red: românești) pentru restaurarea monumentului de arhitectură și istorie de importanță națională, din municipiul Chișinău, de pe strada Mitropolit Gavril Bănulescu Bodoni. Poate, pentru cei din România informația nu are impact, dar pentru cei din Chișinău, știm foarte bine, acolo este sediul Ministerului Culturii din Republica Moldova. Sediul va fi renovat, în proporție din bugetul total, aproape 50% din bani surveniți de la Guvernul României”, a declarat Mihai Constantin, purtătorul de cuvânt al Guvernului României.

Fondurile fac parte din acordul bilateral dintre România și Republica Moldova privind asistența tehnică și financiară, care prevede un ajutor nerambursabil de 100 de milioane de euro acordat de România pentru diverse proiecte de dezvoltare din Republica Moldova.

Andreea Bostănică, răsfățată de ziua ei! După ce și-a cumpărat un bolid de 300. 000 de euro, la 20 de ani și-a cumpărat casa visurilor

Andreea Bostanica a împlinit ieri 20 de ani, ocazie cu care se relaxează într-o vacanță în Paris. Tânăra a vrut să își sărbătorească ziua de naștere așa cum se cuvine, iar o persoană specială a avut grijă ca acest lucru să se întâmple, iar surprizele au venit încă de la miezul nopții.

A petrecut seara la piscina hotelului, iar atunci când s-a întors în camera sa a avut parte de o surpriză de proporții. Întreaga cameră era invadată de baloane în formă de inimă. Însă, pe terasa apartamentului s-a aflat piesa de rezistență. A fost împodobită cu numeroase lumânări și baloane, iar elementul central a fost grămada de cadouri, scrie cancan.ro.

După ce recent și-a luat un bolid de lux, în valoare de 300 000 euro, influncerița Andreea Bostanica și-a cumpărat un imobil la București, în România. „Sunt atât de fericită că mi-am cumpărat casa visurilor la 20 ani”, a scris artista pe rețelele de socializare, scrie unimedia.md.

Vedeta nu a ezitat să împărtășească imagini cu exteriorul casei sale.

„La mulți ani mie. Sunt atât de fericită că mi-am cumpărat casa visurilor la 20 ani. Cea mai bună zi de naștere”, a afirmat influencerița.

Andreea Bostănică nu va merge la studii nici anul acesta. Potrivit unui filmuleț de pe Tiktok, vedeta sper că prima zi de facultate nu va veni în curând. Este într-o cu relație milionarul Abush, un fost pușcăriaș, în vârstă de 41 ani. Potrivit unui filmuleț pe Tiktok, cei doi sunt împreună din luna iunie, pe când influencerița se întâlnea și cu Abdol, un alt arab bogat. Totodată, se spune că bolidul de lux, deținut de vedetă nu îi aparține, ci este de fapt a lui Abush.

Andreea Bostanica s-au lăudat cu sumele amețitoare pe care le câștigă, susținând că bagă lunar în conturi zeci de mii de euro. Acum, ea a prezentat mașina de lux pe care și-a cumpărat-o la doar 19 ani. Bijuteria pe patru roți este ediție limitată și costă aproape 300.000 de euro.