Caz șocant în Indonezia! 9 eleve au născut, după ce 13 copile au fost violate de un profesor. Ce condamnare a primit

Un tribunal din Indonezia a condamnat marţi la închisoare pe viaţă un profesor care a violat în mod repetat 13 eleve, într-un caz care aduce în atenţie problema abuzurilor sexuale ce au loc în unele şcoli confesionale din arhipelagul sud-est-asiatic, scrie digi24.ro.

Herry Wirawan, în vârstă de 36 de ani, a fost găsit vinovat de viol asupra a 13 adolescente minore, care ulterior au născut nouă copii.

Victimele, majoritatea bursiere, proveneau din familii sărace şi trăiau în pensionatul islamic al cărui co-fondator era acuzatul. Aceste abuzuri s-au derulat pe o perioadă de cinci ani, a stabilit tribunalul din Bandung, în provincia Java occidentală.

Autorităţile au fost sesizate anul trecut, când părinţii unei eleve care a rămas însărcinată au depus plângere la poliţie.

Parchetul ceruse împotriva profesorului castrarea chimică şi pedeapsa cu moartea, cazul provocând un val de indignare în ţară, scrie Agerpres. Judecătorii au precizat că victimele vor fi despăgubite de autorităţi.

În Indonezia, cea mai mare ţară musulmană din lume, funcţionează circa 25.000 de pensionate islamice, aşa-zisele „pesantren”, în care studiază şi trăiesc aproape cinci milioane de tineri. Aici se predau în timpul zilei materiile şcolare obişnuite, iar seara se studiază Coranul.

Procesul din Bandung a pus însă în lumină problema abuzurilor sexuale care au loc în unele din aceste instituţii, 14 cazuri fiind semnalate anul trecut, potrivit Comisiei naţionale pentru protecţia copiilor.

Vreme frumoasă și caldă în următoarele zile

Serviciul Hidrometeorologic de Stat (SHS) anunță vreme frumoasă și fără precipitații pentru astăzi, 1 mai.

Potrivit SHS, vântul își schimbă direcția, de la sud-est slab la moderat, ne așteptăm la o adiere ușoară și plăcută.

Noaptea vor fi temperaturi minime situate între +6 și +11°C, iar joi ziua – maxime situate între +19 și +24°C.

Kievul dorește ca copiii ucraineni să poată veni în excursii în Moldova

Vicepreședinta Radei Supreme (Parlamentul Ucrainei – n. r.), Olena Kondratiuk, aflată într-o vizită oficială la Chișinău, a declarat că pentru Ucraina este importantă sprijinul pentru copii, care suferă din cauza bombardamentelor ruse. Politiciana a sugerat că țara vecină ar aprecia dacă copii ucraineni ar putea vizita Republica Moldova în excursii și vacanțe.

Kievul dorește ca copiii ucraineni să poată veni în excursii în MoldovaFoto: newsmaker.md

Precizările au fost făcute într-o conferință de presă comună cu omologul său moldovean, Doina Gherman, care a avut loc pe 29 aprilie, transmite newsmaker.md.

„Pentru noi, de asemenea, este importantă susținerea pentru copiii noștri, care în fiecare zi suferă din cauza bombardamentelor din partea Rusiei. Copiii noștri, mai ales în zonele apropiate de linia frontului, ca atare nu studiază în școli, ci în subsoluri. De aceea, pentru noi ar fi foarte important dacă copii noștri ar putea, pentru o perioadă, să viziteze țara dvs. frumoasă în excursii și la odihnă”, a declarat Olena Kondratiuk.

De asemenea, vicepreședinta Radei Supreme a rugat autoritățile de la Chișinău să continuie proiectele de susținere copiilor ucraineni refugiați în Republica Moldova, din cauza invaziei Ruse din Ucraina.

Potrivit datelor Inspectoratului General pentru Migrație, oferite în februarie 2024, în țara noastră se află peste 116.000 de cetățeni ucraineni. Dintre aceștia, 45.000 sunt copii.

Tânărul moldovean care i-ar putea lua locul lui Carla’s Dreams. A lansat mai multe piese, iar internauții sunt uimiți

Interpretul Marej, în vârstă de 21 de ani, a devenit cunoscut datorită timbrului său vocal foarte asemănător cu cel al solistului trupei Carla’s Dreams.

Ștefan Burlacu (numele real al interpretului) a lansat câteva piese care furori în rândul publicului. ​Printre cele mai populare sunt: „Arde-mă” și „Sărutul Tău” (în colaborare cu DARA), dar și, „În Ochii Tăi”, „Km 0”.

„Eu am avut foarte mare noroc, pentru că am făcut parte din orchestra prezidențială. Practic, jumătate de an, de la 8:00 până la 16:00, eram în orchestră și studiam. Cântam la chitară și cu vocea. Cel mai amuzant era când făceam battle-uri (confruntări muzicale). Acum am un mare interes să lucrez, să produc, de aceea îmi investest tot timpul în muzică”, a spus Marej într-un podcast moderat de interpretul Satoshi.

Poliția din Honduras a încercuit casa fostului președinte ca sa-l împiedice să fugă
Crimă la beție! Un bărbat din Ghidighici și-a omorât amicul de pahar. Cum s-a intamplat totul