Cehia sprijină Republica Moldova în parcursul său către Uniunea Europeană

Republica Cehă reafirmă sprijinul pentru Republica Moldova în parcursul său către Uniunea Europeană. Declarații în acest sens au fost făcute de președintele ceh, Petr Pavel, în cadrul unei conferințe de presă comune cu președinta Maia Sandu, joi, la Chișinău. Oficialul ceh a menționat că experiența țării sale în procesul de aderare la UE poate servi drept exemplu pentru Republica Moldova și a promis că Praga va continua să sprijine acest obiectiv, scrie moldova1.md.

”Avem aceiași istorie și experiență și noi partajăm cu dumneavoastră și experiența care ține de aderarea la Uniunea Europeană. Reconfirm sprijinul Republicii Cehe pentru Republica Moldova în acest parcurs.”

Liderul ceh a enumerat beneficiile apartenenței la UE pentru țara sa, remarcând progresul economic, creșterea standardelor de piață și sporirea securității.

”Această decizie ne-a oferit cea mai bună alternativă, fără dubii. Ne-a ajutat să ridicăm calitatea vieții. Din acest motiv suntem susținători fermi ai integrării europene a dumneavoastră, este un nou potențial pentru a vă adapta la noua situație.”

Totodată, oficialul a evidențiat dinamica pozitivă a relațiilor economice bilaterale, remarcând creșterea semnificativă a schimburilor comerciale dintre cele două state în ultimii patru ani.

La rândul său, președinta Maia Sandu a evidențiat importanța relațiilor de prietenie dintre R. Moldova și Cehia și a mulțumit pentru sprijinul constant oferit de Cehia țării noastre în diverse domenii cheie. Printre proiectele de cooperare, președinta Sandu a numit modernizarea sistemelor de tratare a apei la Briceni, susținerea îngrijirii persoanelor vârstnice prin crearea unei rețele de centre medico-sociale și sprijinul acordat fermierilor pentru un sistem fitosanitar mai sigur.

Moldova și Cehia sunt țări prietene. Suntem uniți prin valori comune și prin dorința de a le oferi cetățenilor noștri un trai mai bun, mai multă siguranță și mai multe oportunități. În ultimii ani relația noastră s-a dezvoltat rapid, iar pentru asta vă suntem recunoscători. (…) Parteneriatul dintre țările noastre depășește sfera economică și socială, contribuind activ la securitatea Republicii Moldova.

Putin impune ucrainenilor din teritoriile ocupate să-şi ia paşapoarte ruseşti ori să plece pâna pe 10 septembrie 2025

Preşedintele rus Vladimir Putin face presiuni asupra ucrainenilor aflaţi în Rusia sau în cele patru regiuni ocupate în Ucraina să ceară cetăţenia rusă sau să plece în altă parte, potrivit serviciilor de informaţii britanice, citate sâmbătă de DPA, relateză Agerpres.

Putin a semnat un nou decret care îi obligă pe cetăţenii ucraineni care locuiesc în teritoriile respective să-şi „reglementeze statutul juridic” până la 10 septembrie sau să părăsească zona, a indicat Ministerul Apărării de la Londra în ultima sa actualizare a informaţiilor obţinute de serviciile sale secrete privind evoluţia situaţiei de pe frontul din Ucraina.

„Decretul lui Putin este aproape sigur destinat să forţeze plecarea de pe teritoriul ucrainean ocupat de Rusia a cetăţenilor ucraineni care refuză să accepte paşapoartele şi cetăţenia rusă”, se arată în raportul postat pe platforma X.

Kremlinul continuă să ducă o politică de „rusificare” forţată a teritoriilor ocupate ilegal în Ucraina, ca parte a „eforturilor de lungă durată de a extirpa cultura, identitatea şi statalitatea ucrainene”, a adăugat acesta.

Moscova consideră în mod ilegal că peninsula Crimeea de la Marea Neagră, anexată în urmă cu peste un deceniu, precum şi regiunile parţial ocupate Lugansk, Doneţk, Zaporojie şi Herson, anexate în 2022, fac parte din Rusia, se arată în nota ministerului britanic citat.

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a subliniat la 19 martie că Ucraina nu va recunoaşte teritoriile ucrainene ocupate drept ruseşti, afirmând că aceasta este o linie roşie a Kievului. El a spus că aceasta va fi una dintre problemele dificile ale negocierilor viitoare cu Moscova, potrivit Unian.

Reprezentantul special al preşedintelui american Donald Trump pentru Orientul Mijlociu şi relaţia cu Rusia, Steve Witkoff, s-a referit într-un interviu acordat vineri lui Tucker Carlson, fost prezentator la Fox News, şi la viitorul statut al teritoriilor ucrainene ocupate de Rusia.

„Cea mai mare problemă în acest conflict o constituie Crimeea şi patru regiuni – Doneţk, Lugansk şi altele două (Herson şi Zaporojie). Acolo sunt vorbitori de limbă rusă, au fost referendumuri în care majoritatea covârşitoare a oamenilor şi-a exprimat dorinţa de a fi sub conducerea Rusiei. Aceasta este problema cheie a conflictului”, a spus el.

Aşa-numitul referendum din Crimeea nu a fost recunoscut de Kiev şi de comunitatea internaţională, la fel cum nu au fost recunoscute nici pretinsele referendumuri din cele patru regiuni, organizate de Moscova în plin război, sub ameninţarea armelor.

Tragedie la Grătiești: Un copil a fost găsit strangulat în podul casei

Un copil a fost găsit strangulat în podul casei. Tragedia s-a produs în satul Hulboaca, comuna Grătiești.

Poliția a fost sesizată aseară, prin intermediul serviciului 112.

La fața locului s-a deplasat grupa operativă și medicul legist. Nu au fost descoperite urme de violență pe corpul copilului.

A fost inițiată o anchetă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor.

Incendiu la Botanica. Flăcările au cuprins un lan de vegetație

Cinci echipe de pompieri și salvatori luptă în aceste clipe cu flăcările care au cuprins un lan de vegetație în sectorul Botanica al capitalei. Victime nu au fost raportate, comunică MOLDPRES.

Potrivit Inspectoratului General pentru Situații de Urgență (IGSU), incendiu de vegetație izbucnit pe bulevardul Traian 23/2.

„Pentru lichidarea arderii, la fața locului au fost îndreptate 5 echipaje de salvatori și pompieri. Ajunși, aceștia au stabilit că într-un lan deschis arde o suprafață extinsă de vegetație uscată”, a precizat IGSU.

Serviciile ucrainene de securitate anunță despre capturarea unui spion rus din regiunea transnistreană
Articolul anterior
Un tânăr din Hânceşti a lăsat un bilet de adio şi a plecat de acasă. Acum este căutat cu disperare de către părinţi
Articolul următor
Close menu