Doctorul în științe medicale Vera Onu, răpusă de virus Covid-19. Mesajul colegilor

Doctorul în științe medicale Vera Onu a fost răpusă de virus Covid-19, la vârsta de 73 de ani.

Anunțul a fost făcut de către comunitatea academică a USMF „Nicolae Testemiţanu”.

,,Comunitatea academică a USMF „Nicolae Testemiţanu” exprimă condoleanţe şi sentimente de profundă compasiune familiei, rudelor și colegilor, în legătură cu trecerea în eternitate a Verei Onu, Doctor în Științe medicale, conferențiar universitar, medic alergolog de categorie superioară, care a activat la Disciplina de gastroenterologie, Departamentul Medicină Internă, până în luna august curent.

Și-a consacrat întreaga viață sistemului național de sănătate, dintre care peste 35 de ani – Almei Mater, contribuind la formarea a zeci de medici specialiști.

Regretata va rămâne în inimile celor care au cunoscut-o drept un profesionist de vocație cu calități umane deosebite. Zbor lin la ceruri!”, se arată în mesajul colegilor.

Vom avea zăpadă de Crăciun și de Revelion? Ce arată prognozele meteo
Accidentul de la Sângerei: cine era tânăra de 23 de ani, ucisă de un șofer iresponsabil