Elevii moldoveni au obținut două medalii de bronz la Olimpiada Internațională de Fizică, desfășurată în Israel

Elevii din Republica Moldova au obținut două medalii de bronz în cadrul Olimpiadei Internaționale de Fizică, care s-a desfășurat în perioada 7 – 15 iulie 2019, în orașul Tel Aviv, Israel.

Medalii de bronz au obținut Daniel Sîrețanu și Danil Efimov, elevi la Liceul Teoretic „Orizont” din municipiul Chişinău.

La ediția din acest an a Olimpiadei Internaționale de Fizică au participat circa 360 de concurenți din 78 de state.

În cadrul concursului, Republica Moldova a fost reprezentată de cinci elevi și doi profesori:

Daniel Sîrețanu, elev în clasa a XII-a, Liceul Teoretic „Orizont”, mun. Chişinău;
Danil Efimov, elev în clasa a XI-a, Liceul Teoretic „Orizont”, mun. Chişinău;
Marius Frija, elev în clasa a IX-a, Liceul Teoretic „Orizont”, mun. Chişinău;
Felicia-Daniela Moraru, elevă în clasa a XI-a, Liceul Teoretic „Orizont”, mun. Chişinău;
Vladimir Purice, elev în clasa a IX-a, Liceul Teoretic „Orizont”, mun. Chişinău;
Sergiu Cârlig, doctor în științe fizice, cercetător științific, Institutul de Fizică Aplicată;
Calina Isacova, cercetător științific superior, Universitatea de Stat din Moldova.

Felicitări premianților, profesorilor și părinților!

Vine barza! Fericire mare în familia sopranei Valentina Naforniță
Accident îngrozitor, azi-noapte, la Comrat. Cinci tineri pe motociclete s-au luat la întrecere cu viteze excesive