Banksy a anunţat că a realizat 50 de serigrafii unice pe care le va scoate la vânzare pentru a strânge fonduri în beneficiul unei asociaţii de caritate care sprijină poporul ucrainean, informează DPA.


Celebrul artist britanic specializat în graffiti, a cărui identitate nu este cunoscută, a anunţat pe Instagram acest proiect în colaborare cu Legacy of War Foundation, care va folosi sumele de 5.000 de lire sterline obţinute din fiecare vânzare pentru a cumpăra vehicule ce vor fi utilizate la evacuarea cetăţenilor din zonele ucrainene afectate de război şi pentru a furniza servicii de încălzire comunităţilor ucrainene care se confruntă cu o iarnă dificilă.
Fiecare serigrafie este semnată şi numerotată, prezentând un şoarece alb care alunecă şi zgârie cuvântul „fragil” tipărit pe o cutie de carton.
Organizaţia de caritate afirmă că fiecare serigrafie este unică prin prisma procesului său de realizare, iar fiecare dintre ele a fost „atacată” de Banksy cu un feliator de pizza pentru a crea acel efect de „zgârietură”.
„În Ucraina, am văzut o echipă de la Legacy of War intervenind pe teren şi oferind ajutor medical, aparate de încălzire, apă potabilă şi un chip prietenos unor oameni cu adevărat disperaţi într-o clădire bombardată”, a declarat Banksy într-un mesaj publicat pe site-ul acestei organizaţii caritative, notează Agerpres.
Serigrafiile vor fi vândute în format limitat – câte una pentru fiecare cumpărător – şi vor costa 5.000 de lire sterline (plus taxe). Doritorii trebuie să se înregistreze până pe 16 decembrie pe site-ul asociaţiei de caritate.
Persoanele care au trecut cu bine peste etapa de înscriere vor fi selectate de un computer şi vor primi instrucţiuni detaliate pentru a-şi finaliza procedura de achiziţionare a acestor serigrafii.
Banksy a confirmat deja că a petrecut o perioadă de timp în Ucraina, după ce a publicat un videoclip cu desenele sale în graffiti pe care le-a realizat pe zidurile mai multor clădiri din această ţară afectată de război.




