Filiala Google din Rusia își cere falimentul

Subsidiara din Rusia a Google plănuiește să își ceară insolvența, după ce autoritățile de la Moscova au impus o serie de amenzi companiei, scrie publicația rusă Kommersant.

Google's Russian subsidiary to file for bankruptcy

Compania a anunțat în data de 22 martie că „prevede insolvența proprie și imposibilitatea îndeplinirii obligațiilor monetare”, transmite libertatea.ro.

Roskomnadzor, autoritatea rusă de telecomunicații, a impus o amendă de 7,2 miliarde de ruble, echivalentul a 106 milioane de euro. Aceasta trebuia plătită până pe 19 martie. Pe 1 mai, autoritățile au deschis un caz de executare silită a companiei. În 2021, subsidiara Google a avut o pierdere netă de 26 miliarde de ruble, echivalentul a 383 milioane de euro.

O instanță a decis în decembrie 2021 impunerea unei amenzi de 5% din veniturile pe 2020 ale Google. Societatea a fost găsită vinovată de încălcarea repetată a legislației care cere ștergerea de pe internet a unei informații la cererea deținătorului resursei. Google nu este singura companie occidentală de tehnologie aflată în vizorul Moscovei.

Twitter, Facebook și Instagram au fost blocate după invadarea Ucrainei. Principalele companii IT care activează în Rusia sunt Yandex (motoare de căutare) și VKontakte (rețele sociale), la care se adaugă platforma chineză TikTok.

Carla’s Dreams, comportament straniu la un concert din Craiova. Ce a transmis artistul după ce a fost acuzat că ar fi urcat drogat pe scenă

Imagini controversate cu unul dintre cei mai îndrăgiți artiști. În timp ce cânta pe o scenă din Craiova, cântărețul Carla’s a avut un comportament neobișnuit, iar mai mulți fani au spus că se tem că bărbatul ar fi putut fi sub influența substanțelor interzise sau a alcoolului, scrie realitatea.net

Videoclipul în care Carla’s Dreams este filmat interpretând piesa „Imperfect” pe o scenă din Craiova a devenit viral pe rețele. Acesta a fost surprins suflându-și nasul și părea a fi la un pas de a se prăbuși. Respectiv, spectatorii au speculat că ar putea fi sub influența alcoolului sau a drogurilor.

Contactat de jurnaliștii Realitatea PLUS, cântărețul a spus: „Avem toți uneori perioade mai complicate cu manifestări diverse. Niciunul dintre membrii echipei Carlas Dreams nu utilizează substanțe interzise.”

Cadoul superb pe care i l-a făcut Costi Burlacu, soției sale Corina Țepeș, chiar de ziua ei

Îndrăgita interpretă Corina Țepeș a fost ieri, 21 mai, omagiată. Cu această ocazie, soțul ei și partenerul de scenă, Costi Burlacu, a suprins-o cu un cadou special. Întrucâ artista își dorea de ceva timp să-și schimbe mașina, Costi i-a făcut i-a îndeplinit dorința făcându-i o surpriză.

Chiar de ziua interpretei, Costi a anunțat-o că merge să-i spele mașina, dar s-a întors acasă cu o altă bijuterie, nou-nouță. Complice i-a fost un salon de automobile din Capitală.

”Este exact cum mi-am dorit!”, a spus omagiata.

Corina Țepeș s-a născut la 21 mai 1982 în or. Hâncești din Republica Moldova, într-o familie de muzicieni. Aici a luat şi primele lecţii de pian. La 10 ani, împreună cu familia se stabileşte la Bardar, Ialoveni. Participă la toate manifestaţiile artistice de la şcoală devenind vedeta şcolii. Treptat, Corina începe să-şi dorească o carieră muzicală. Părinţii, însă, n-au fost de acord cu alegerea fiicei. Astfel, în 2004, Corina absolveşte Universitatea de Stat din Republica Moldova, Facultatea de Limbi Moderne.

Timp de doi ani a luat ore de canto. Tot atunci face primele înregistrări audio şi începe să participe la diverse concursuri și festivaluri muzicale. În anul 2003 îl cunoaşte pe Costi Burlacu, participînd ambii la Festivalul-concurs „Două inimi gemene”, unde au obținut Premiul Mare.

Aşa s-a întâmplat, că muzica a fost cea care i-a unit şi le-a marcat destinul, făcîndu-i să creeze un duet în scenă şi mai ales să-şi unească destinele formând o familie.

Echipa unica.md îi urează artistei mulți ani și să ne bucure în continuare cu vocea ei.

Traficantă de droguri, reținută la Orhei

O femeie de 42 de ani din Orhei a fost reținută, fiind cercetată penal pentru circulația ilegală a drogurilor, etnobotanicelor sau analogilor acestora, în scop de înstrăinare.

Aceasta a fost identificată și stabilită datorită intervenției prompte a ofițerilor Direcției de combatere a criminalității organizate a INI, în comun cu organul de urmărire penală al Inspectoratului de Poliție Botanica, sub conducerea Procuraturii mun. Chișinău- Oficiul Botanica.

Polițiștii au stabilit că suspecta vindea droguri de tip hașiș și pentru un gram ar încasa 500 de lei.

Ca urmare a măsurilor speciale de investigație-achiziție de control, ofițerii de investigație cu suportul mascaților de la BPDS „Fulger” au efectuat percheziții la domiciliul femeii, unde au fost depistate droguri de tip hașiș în proporții deosebit de mari, cântare electronice, semințe de canabis, etc.

Suspecta a fost reținută pentru 72 de ore, iar conform legislației aceasta riscă de la 7 la 15 ani de închisoare.

Oamenii legii continuă să întreprindă măsuri speciale de investigație și acțiuni de urmărire penală în vederea identificării și altor persoane implicate în activitatea infracțională.

Interpretul ucrainean Max Barskih a ținut un discurs emoționant la Conferința Billboard Music Award din Las Vegas
Trei morți după un atac al forţelor ruse care a vizat o şcoală din Sieverodoneţk. Peste 200 de persoane, multe dintre ele fiind copii, se adăposteau acolo