Gruparea celebră de hackeri Anonymous nu s-a oprit după ce a doborât site-urile principale din Rusia, care făceau propagandă știrilor pro-Putin, prezentând o variantă diferită a ceea ce se întâmplă în Ucraina. Mai mult, hackerii au închis pentru o bună perioadă de timp site-ul Ministerului Apărării din Rusia, iar acum au dat o nouă lovitură.

Hackerii Anonymous au lovit din nou! Imaginile apărute pe toate televizoarele din Rusia (Video)

După ce au închis mai multe site-uri renumite, cei din gruparea Anonymous au reușit să ‘spargă’ canalele de stat din Rusia, iar pe televizoarele rușilor au început să ruleze imagini reale cu ceea ce se întâmplă în Ucraina, după cum au anunțat chiar ei, pe contul oficial de Twitter, potrivit stireazilei.co.uk.

Din imagini se vede un televizor, filmat de o persoană, cu o listă de canale în limba rusă, însă pe oricare dintre canalele accesate apar imagini cu tragedia din Ucraina.

Hackerii din Anonymous au declarat „război cibernetic” Rusiei. Anonymous au lansat atacuri cibernetice împotriva celor de la RT.com, dar și a tuturor site-urilor și televiziunilor din Kremlin, care aparțin de guvernul rus. Cei de la RT.com au confirmat atacul, punctând că unele site-uri au fost fie încetinite, fie offline pentru perioade lungi de timp.

Gruparea Anonymous a luat ca țintă prima dată site-ul menționat, spunând că informațiile prezentate acolo sunt într-o manieră pro-Rusia, fără să relateze situația de facto în legătură cu războiul.

Pe contul de Twitter, cei de la Anonymous au postat diferite informații legate de planurile armatei rusești, iar în ultima postare au anunțat că au doborât site-ul oficial al Ministerului Apărării din Rusia.

Două dive ale muzicii au lansat o piesă împreună! Prima colaborare între Delia și Antonia

Delia și Antonia au lansat un videoclip întâmpinat cu entuziasm de fani. „eRai” a fost compusă de Delia și Alex Cotoi, cu versuri scrise de artistă.

Piesa „eRai” face parte de pe albumul Deliei care se numește „Flex“ și care include 13 piese: „Gustul care te fură”, „OTZL GLTZ”, „Lololo”, „Sirena Apelor”, „Nu pot”, „Flex”, precum și colaborările cu HVNDS pentru „SKNDL”, „Tot ce vrei” cu Adrian Despot”, „Jimmy Samurai” cu Oana Matache, „Fără Te merau” cu Connect-R, „Cum am știut” cu Killa Fonic și „Cum era” cu NANE.

Interpreta Iuliana Beregoi, în culmea fericirii! Surpriza pe care i-a făcut-o Alla Pugaciova

Interpreta Iuliana Beregoi, cu peste un milion de urmăritori pe Instagram, are un nou fan și nu este vorba despre unul obișnuit. Mai nou, comunității sale s-a alăturat legenda muzicii din Rusia, Alla Pugaciova. Artista din Moldova a rămas impresionată și a venit cu un mesaj de mulțumire către celebra cântăreață.

Legenda muzicii ruse Alla Pugaciova a apreciat piesa „Снег”, compusă de Ірина Білик, această melodie fiind interpretată și de Filip Kirkorov.

„Incredibil, vă mulțumesc mult! Vă ador și vă apreciez”, este mesajul Iulianei Beregoi pentru legenda muzicii ruse. Vezi momentul video mai jos!

Olena Zelenska și Dmitro Kuleba, în vizită în Serbia

Prima doamnă a Ucrainei, Olena Zelenska, a sosit duminică într-o vizită în capitala Serbiei, Belgrad, împreună cu ministrul ucrainean de externe Dmitro Kuleba, aceasta fiind prima dată când o delegație ucraineană la nivel înalt vizitează Serbia de când Rusia a lansat campania militară împotriva Ucrainei.

Alături de prima doamnă a Serbiei, Tamara Vucic, și de ministrul Kuleba, Olena Zelenska a făcut un tur al Belgradului și a vizitat fortăreața medievală Kalemegdan, relatează agenția Tanjug, citată de Reuters, notează Agerpres.

De asemenea, soția președintelui Volodimir Zelenski a asistat la semnarea unui acord de cooperare între universitățile din Belgrad și Kiev.

Serbia, care aspiră să adere la UE, a condamnat încălcarea integrității teritoriale a Ucrainei în urma agresiunii militare ruse lansate în februarie 2022, dar a refuzat până în prezent cererile statelor occidentale de a se ralia sancțiunilor contra Rusiei, țară cu care menține legături tradiționale de prietenie.

În schimb, Serbia a preluat mii de refugiați ucraineni, a oferit Kievului ajutoare umanitare și a promis asistență pentru operațiunile de deminare a teritoriului ucrainean în cadrul viitoarelor eforturi de reconstrucție post-război.

Potrivit unui raport al Pentagonului declasificat anul trecut, Serbia ar fi furnizat de asemenea arme și muniții Ucrainei, în pofida relațiilor sale apropiate cu Rusia.

În perioada scursă din 2022, președintele sârb Aleksandar Vucic s-a întâlnit cu omologul său ucrainean Volodimir Zelenski de trei ori în cadrul unor reuniuni internaționale, ultima lor întâlnire având loc la Tirana (Albania) în februarie.

SUA suspendă activitatea ambasadei sale din Belarus
Țara noastră va fi vizitată, în următoarele zile, de înalți oficiali europeni