Împreună putem ajuta copiii cu nevoi speciale!

Copiii cu cerințe speciale au nevoie de susținere și incluziune socială. Micuții își vor demonstra talentul în cadrul unui concurs organizat în holul Filarmonicii Naționale, unde vor fi expuse lucrările copiilor, iar participanții vor prezenta numere artistice, precum poezii, cântece și dansuri. Tot de ce au nevoie copiii însă este susținerea din partea celor din jur. Oferă-le o mână de ajutor copiiilor cu nevoi speciale!

Departamentul Social Cultură și Sport din cadrul Ligii Tineretului din Moldova  organizează concursul de talente ,,Talent Fără Limite” pentru a demonstra societății că copiii cu sindromul Down, autism și dizabilități mintale sunt foarte talentați și merită să fie ajutați și luați în seamă…!

La concurs vor participa copii din 5 instituții:

1. Școala auxiliară nr. 7

2. Școala auxiliară nr. 6 (cu predare în limba rusă)

3. Școala auxiliară internat nr. 5

4. Complexul Pilot-Orfeu

5. Asociația Obștească «SOS AUTISM»

Concursul va avea loc în data de 7 mai 2018, ora 17:00, în incinta Flarmonicii Naționale ‘’Serghei Lunchevici’’.

În holul filarominicii vor fi expuse lucrările copiilor iar participanții vor prezenta numere artistice, precum poezii, cântece și dansuri. Intrarea este gratuită. În sală va fi amplasată o boxă pentru colectare benevolă!

Pentru a putea realiza acest concurs, Departamentul a lansat și campania de binefacere „Dăruiește o speranță”. Campania este lansată cu scopul de a putea achiziționa anumite lucruri utile pentru copiii cu dizabilități, precum jocuri pentru dezvoltarea psiho-emoțională etc.

Toți cei cu suflet mare sunt rugați să întindă o mână de ajutor în organizarea concursului. Pentru donații, apelați la numărul de telefon 079341211 (Anna-Maria). Donațiile sunt colectate în perioada 21 martie-30 aprilie.

Distribuie acest mesaj mai departe și adu un zâmbet pe un chip trist!

Află mai multe detalii pe pagina de facebook https://www.facebook.com/Departamentul-Social-Cultura-si-Sport-al-LTM-1519292788295813/

Oficiul Ligii Tineretului din Moldova se află în incinta ASEM, bloc C, sala 508.

Nenorocire la Tohatin! Un copil de 14 ani, lovit de o mașină în timp ce traversa strada pe zebră

Un băiat de 14 ani a fost lovit pe trecerea de pietoni, în apropiere de localitatea Tohatin din municipiul Chișinău.

Imaginile au fost expediate pe un canal de telegram.

Deocamdată nu se cunoaște în ce stare este copilul, iar poliția nu a venit cu detalii.

Tradiţii şi obiceiuri în cea de-a doua zi de Paşte: finii pleacă în vizită la nași!

În cea de-a doua zi de Paşte se respectă alte tradiţii şi obiceiuri păstrate din timpuri străvechi.

În această zi se obişnuieşte ca finii să se ducă în vizită la naşi, cu colaci, pască şi ouă roşii, iar copiii merg la părinţi.

Potrivit tradiţiei, în cea de-a doua zi de Paşte, ouăle se ciocnesc „cap cu dos”.

Un alt obicei presupune stropitul cu apă, în amintirea readucerii la viaţă a fetei de evreu, care a leşinat la aflarea veştii învierii lui Iisus.

Aşadar, lunea, feciorii stropeau cu apa fetele din sat, iar marţea fetele îi udau pe feciori.

Obiceiul se păstrează şi astăzi, iar tradiţia de a stropi cu parfum rudele şi prietenii vizitaţi a doua zi de Paşte este o reminiscenţă târzie a acestei datini.

sursa

Leul moldovenesc se întărește

Leul moldovenesc a înregistrat o consolidare în fața dolarului american și euro, conform datelor publicate de Banca Națională a Moldovei pentru începutul acestei săptămâni, scrie unimedia.md.

În comparație cu sfârșitul săptămânii trecute, leul s-a apreciat față de ambele valute majore, menținându-și valoarea fără o schimbare nominală în termeni de lei sau bani. Euro se tranzacționează astăzi la valoarea de 18.9424 lei moldovenești, fără a înregistra o diferență față de valoarea de la sfârșitul săptămânii trecute. Dinamica euro a fost una descrescătoare în ultimele două zile, indicând o întărire a leului moldovenesc în raport cu moneda unică europeană.

Dolarul american este cotat astăzi la 17.6973 lei moldovenești, stabil față de valoarea de la sfârșitul săptămânii anterioare. Acesta a urmat o traiectorie similară cu cea a euro, marcând o tendință descrescătoare în ultimele două zile, ceea ce sugerează o consolidare a leului moldovenesc și în raport cu dolarul.

Leul românesc, hrivna ucraineană și rubla rusă se tranzacționează astăzi la valorile de 3.8068, 0.4477, respectiv 0.1927 lei moldovenești. Toate cele trei valute au prezentat o dinamică descrescătoare în ultimele două zile, indicând o tendință generală de întărire a leului moldovenesc în raport cu aceste monede. Fără a înregistra o schimbare nominală în termeni de lei sau bani, leul moldovenesc și-a menținut poziția consolidată față de monedele vecinilor săi regionali.

Poliția solicită ajutor în identificarea celei de-a doua persoane decedate în explozia de pe strada Armenească
Cumplit! Un pensionar din localitatea Vadul lui Vodă s-a împușcat în cap