Încă 10 persoane au decedat din cauza complicațiilor cauzate de Covid-19

În ultimele 24 de ore, au decedat zece persoane infectate cu virusul Covid-19.

Deces 1097: Femeie de 83 ani, din r-nul Strășeni, internată la IMSP SR Strășeni, pe 7 septembrie. Comorbidități: angină pectorală de efort CF III, cardiopatie ischemică.

Deces 1098: Bărbat de 63 ani, din r-nul Cimișlia, internat la IMSP SR Anenii Noi, pe 3 septembrie, cu bronhopneumonie bilaterală.

Deces 1099: Femeie de 50 ani, din r-nul Telenești, internată la IMSP SR Orhei, pe 8 august. Comorbidități: hipertensiune arterială gr. II-III, diabet zaharat tip 2, obezitate gr. III.

Deces 1100: Bărbat de 80 ani, din mun. Chișinău, transferat de la Centrul Covid-19, la Spitalul Clinic al MSMPS, pe 15 august. Comorbidități: hipertensiune arterială gr. II, encefalopatie toxică.

Deces 1101: Bărbat de 64 ani, din mun. Chișinău, internat la Institutul de Medicină Urgentă, pe 28 august. Comorbidități: pielonefrita cronică, obezitate gr. III, hipertensiune arterială gr. II.

Deces 1102: Bărbat de 90 de ani, din r-nul Ungheni, internat IMSP SR Ungheni, pe 28 august. Comorbidități: diabet zaharat.

Deces 1103: Femeie de 64 ani, din r-nul Anenii Noi, transferată de la IMSP SR Anenii Noi, pe 1 noiembrie. Comorbidități: hipertensiune arterială gr. III, cardiopatie mixtă, hepatită reactivă.

Deces 1104: Femeie de 68 ani, din mun. Chișinău, transferată de la Centrul COVID-19, la Institutul de Medicină Urgentă, pe 2 septembrie. Comorbidități: angină pectorală de efort CF II, hipertensiune arterială gr. III, cardiopatie mixtă.

Deces 1105: Femeie de 79 ani, din r-nul Ungheni, internată IMSP SR Ungheni, pe 28 august, cu pneumonie virală bilaterală, accident vascular cerebral.

Deces 1106: Bărbat de 82 ani, din mun. Chișinău, transferat de la Centrul COVID-19, la Spitalul Clinic Republican, pe 30 august. Comorbidități: angină pectorală de efort CF II, hipertensiune arterială gr. III, cardiopatie mixtă.

O femeie, constrânsă să întrețină raporturi sexuale cu un individ care o șantaja cu publicarea unor videouri cu caracter intim

Ofițerii Direcției combaterea criminalității organizate a INI anunță reținerea unui bărbat din Strășeni, de 26 de ani, care ar fi constrâns-o pe o femeie să continue întreținerea raporturilor sexuale cu el, prin șantajarea cu răspândirea secvențelor filmate în timpul actelor sexuale de până atunci.

Mai mult decât atât, bărbatul i-a încălcat viața privată și prin faptul că a înregistrat scenele sexuale fără acordul femeii. După o serie de amenințări că le-ar prezenta apropiaților femeii înregistrările, acesta a trecut la fapte și i le-a transmis fostului soț al acesteia, în afara țării. Astfel, după faptele care durau din iulie 2023, femeia cu vârsta de 34 de ani a depus o plângere la autorități, care au purces la reținerea acestuia, cu suportul mascaților din BPDS “Fulger”, și ridicarea telefonului care conține imaginile intime. Urmărirea penală continuă, timp în care persoana beneficiază de prezumția nevinovăției, potrivit legii.

Concert în Orășelul European din PMAN, de 9 Mai

Mâine, 9 mai, pe scena din PMAN, peste 1000 de copiii din instituțiile educaționale din municipiul Chișinău vor încânta publicul cu talentul și entuziasmul lor. Colectivele de copii sunt din diverse instituții de învățământ extrașcolar ale Direcției Generale Educație, printre care se numără: CCC „Ghiocel”, CAE „Curcubeul”, CCC „Floarea Soarelui”, CEE „Lăstărel” și CCC „Luceafărul”, vor evolua cu programe culturale și artistice.

În Orășelul European din Piața Marii Adunări Naționale, Primăria Chișinău va avea 2 corturi cu informații despre proiectele pe care le desfășoară împreună cu partenerii de dezvoltare.

În primul cort vor fi prezentate informații despre toate proiectele iar cel de-al doilea cort va fi dedicat tinerilor și activităților Centrelor municipale de Tineret.

Chișinăul are un portofoliu de aproape 3 miliarde de lei, care cuprinde proiecte în domeniul eficienței energetice, reabilitarea drumurilor, Proiectul „Deșeuri Solide Chișinău”, restabilirea rețelelor de apeduct și canalizare, reabilitarea râului Bîc și multe altele ce includ domeniul social, educațional, tineret și lansarea afacerilor.

La corturile Primăriei Chișinău vor fi desfășurate diverse activități pentru toate vârstele.

Vor fi sesiuni de discuții cu vizitatorii, prezentări de proiecte, joc de șah cu campioni (juniori și seniori), quiz despre Chișinău cu premii, spațiu special amenajat pentru distracția copiilor.

Prima reacție a Nataliei Barbu după Eurovision: „Nu e despre voce! Este foarte politic”

Natalia Barbu a suferit înfrângere ieri seara la cel mai important concurs de voci, Eurovision Song Contest 2024, așa că Moldova nu a reușit să se califice de această dată în marea finală. Artista a oferit prima reacție, după ce a aflat rezultatul televotului, declarând că e un concurs politizat, scrie cancan moldova.

„Încă o dată ne convingem ce concurs e. Nu este vorba despre voce. Este foarte politic și nu contează pentru că piesa mea e despre lumină, e despre frumos și eu sunt convinsă că m-am conectat cu foarte multă lume, doar că acest concurs probabil că nu e doar despre asta. Sunt convinsă că m-a votat foarte multă lume și trebuia să trec în finală. . .Bineînțeles că sunt momente când o țară ca a noastră are șanse să urce chiar foarte sus, dar asta așa uneori, ca să nu ne răsfețe prea mult. . .Eu mulțumesc lui Dumnezeu pentru această experiență în sine. A fost frumos și eu cred că dacă am ajuns aici, în acest concurs, nu am ajuns degeaba, pentru că de acum încolo începe o etapă nouă și frumoasă în cariera și în viața mea”.

Interpreta noastră a urcat pe scenă sub numărul 11, cu piesa „In The Middle”. Vedeți mai jos prestația.

560 cazuri noi de Covid-19, confirmate în ultimele 24 ore
Video! Carla’s Dreams a lansat piesa „Scara 2, etajul 7”