„O invit pe Regina să nască într-un adăpost anti-bombă”. Prezentatoarea ucraineană Ekaterina Osadchaya a criticat-o pe Regina Todorenko

Prezentatoarea ucraineană Ekaterina Osadchaya a criticat-o pe Regina Todorenko, invitând-o să nască în Ucraina. Vedeta Tv născută la Odesa locuiește în Rusia. Aceasta este însărcinată cu al doilea copil și evită să critice invazia din Ucraina.

Ekaterina Osadchaya, pe pagina ei de Instagram, se referă adesea la vedetele ruse și ucrainene care au ales tăcerea, în timp ce oamenii suferă din cauza războiului.

Ekaterina Osadchaya a încercat în mod repetat să ia legătura cu cântăreața ucraineană Anna Sedokova, care continuă să tacă. Zilele trecute, Ekaterina a apelat din nou la ucraineanca Regina Todorenko, care locuiește la Moscova împreună cu familia ei. „Poate că într-o zi gheața se va sparge. O invit pe Regina să nască într-un adăpost anti-bombă. Vom organiza sosirea”, a declarat în mod ironic jurnalista.

Călătoriile cu troleibuzul devin mai scumpe la Ialoveni

Primăria orașului Ialoveni anunță că, începând cu data de 1 iunie 2024, prețul biletelor la troleibuz în raza localității vor fi majorate de la doi lei la patru lei.

Potrivit reprezentanților Primăriei Ialoveni, hotărârea a fost luată în baza Deciziei Consiliului Municipal Chișinău nr. 6/1 din 13.06.2022, pct. 7.1. care prevede majorarea costului unui vehicul-km de la 26.30 lei la 38.74 lei și Deciziei Consiliului orășenesc Ialoveni nr. 03/03 din 21.05.2024.

„Vă asigurăm că Primăria Ialoveni lucrează în continuare pentru a îmbunătăți serviciile de transport public din oraș, inclusiv la elaborarea unui Regulament privind susținerea persoanelor defavorizate și pentru a asigura o mobilitate mai eficientă și mai accesibilă pentru toți locuitorii. Vă mulțumim pentru înțelegere și colaborare”, se mai arată în comunicatul Primăriei Ialoveni.

Ministrul Educației și Cercetării Dan Perciun participă la Conferința miniștrilor educației țărilor din Spațiul european al învățământului superior

În perioada 29-30 mai curent, ministrul Educației și Cercetării Dan Perciun participă la Tirana, Albania, la conferința miniștrilor educației responsabili de învățământul superior în țările din Spațiul European al învățământului superior.

Pe durata conferinței ministeriale Dan Perciun va avea intervenții în cadrul panelului dedicat cooperării transnaționale și instrumentelor de asigurare a  mobilităților în țările din Spațiul european al învățământului superior.

Ministrul Dan Perciun va participa și în cadrul unei mese rotunde dedicate bunelor practici și perspectivelor de implementare a Comunicatului de la Tirana, care urmează a fi votat.

Programul conferinței include întrevederi bilaterale cu delegațiile Suediei, Finlandei, României.

De asemenea, ministrul Dan Perciun va participa la conferința de presă împreună cu miniștrii educației ai Albaniei și României.

Număr record de elevi cu nota „10” din oficiu, la bacalaureat 2024

În sesiunea curentă de bacalaureat 2594 de elevi vor avea nota „10” (zece), din oficiu, la limba străină, iar 61 – la informatică. Decizia a fost aprobată astăzi, 29 mai, în cadrul ședinței Comisiei Naționale de Examene.

De nota „10” (zece), din oficiu, la limbile străine beneficiază candidații care au susținut, pe parcursul anilor de studii în învățământul general, examene cu recunoaștere internațională pentru certificarea competențelor lingvistice în limbi străine. În anul curent de această facilitate beneficiază un număr-record de tineri, cel mai mare din ultimii zece ani. În sesiunea de bacalaureat 2023 – 2192 de candidați au luat nota maximă din oficiu, în sesiunea 2022 – 1596 candidați, în sesiunea 2021 – 1299, iar în sesiunea 2020 – 1349. În 2015, când a fost instituită această practică, 229 de elevi au avut nota „10” (zece) la proba de limbă străină din cadrul examenului de bacalaureat, în baza certificatelor ce atestă competențele lingvistice.

Începând cu sesiunea de bacalaureat 2024, nota „10” (zece), din oficiu, este acordată și candidaților care au susținut, pe parcursul claselor a X-a – a XII-a, examene cu recunoaștere internațională pentru certificarea competențelor specifice domeniului informaticii.

Totodată, în cadrul ședinței Comisiei Naționale de Examene a fost aprobată lista voluntarilor care vor monitoriza desfășurarea examenelor naționale de absolvire a gimnaziului în 8 raioane ale țării. Desfășurarea corectă a examenului național de bacalaureat va fi monitorizată de 34 de delegați ai Comisiei Naționale de Examene, lista cărora a fost aprobată în cadrul ședinței.

,,Îi vom doborî”. Interpretul ucrainean Kolya Serga, care acum apără Odesa, le-a dedicat o piesă invadatorilor
Maia Sandu: Moldova plătește zilnic 3-4 milioane de dolari pentru gazele rusești