Opt profesori infectați cu Covid-19. Un liceu, plasat în carantină

Liceul „Valentin Moșcov” din Ceadîr-Lunga, Găgăuzia, a intrat în carantină, după ce 8 profesori s-au molipsit de COVID-19. Decizia a fost luată astăzi, 23 noiembrie, de către Comisia de Urgență Pentru Sănătate Publică.

Astfel, începând cu ziua de astăzi și până pe 4 decembrie elevii vor învăța de la distanță.

Potrivit Departamentului Educației din Găgăuzia, 8 profesori din această instituție de învățământ s-au îmbolnăvit de coronavirus. Încă 2 profesori sunt în carantină, iar 2 profesori au alte boli. Printre copiii infectați este și o elevă din clasa a XII-a, transmite gagauzinfo.md.

Pentru a nu pune în pericol personalul și studenții și pentru a stabiliza situația din liceu, Comisia extraordinară din regiune a decis să introducă un regim de învățământ la distanță pentru o perioadă de două săptămâni.

OMS recomandă să petrecem sărbătorile de iarnă online
1.215 cazuri noi de Covid-19, confirmate în ultimele 24 de ore