Plouă cu lacrimi. A fost publicată lista cu cei aproape 500 de medici, uciși de Covid în Rusia

În Rusia, una dintre cele mai afectate țări de Coronavirus, peste 500 de cadre medicale au murit din cauza infecției de la începutul epidemiei. Un portal actualizează constant numele, vârsta și funcțiile celor răpuși de Covid-19, în Federația Rusă, dar și în alte state din spațiul CSI.

Atât timp cât virusul este transmis de la cei infectați la cei sănătoși, lista va continua să crească. Cea mai tânără victimă a avut doar 19 ani. Este vorba despre o studentă-voluntar din orașul Carsun, Rusia.

Angajați medicali, de vârste diferite, șefi de secție, directori de spitale, medici cu experiență profesională, chirurgi, medici anesteziologi-reanimatologi, voluntari, studenți, asistente medicale, infermiere – au lăsat în urmă inimi frânte și familii îndoliate.

Cel puțin 78 dintre victime au avut vârsta de până în 50 de ani. Lista completă poate fi urmărită aici.

Rusia a înregistrat până în prezent 599,705 cazuri de Covid-19 și 8,359 decese.

Aura testează funcțiile suplimentare ale dispozitivului 5 în1 Delimano Multifresh: marunțirea legumelor și tocarea cărnii
Coronavirus: 351 cazuri noi confirmate în Moldova