Precizie impecabilă în examinarea probelor! A fost lansată activitatea laboratorul ADN din cadrul poliției

Începând de astăzi, Inspectoratul General al Poliției lansează activitatea operativă a laboratorului ADN din cadrul poliției, unde în primă fază vor fi întocmite rapoartele de constatare în domeniul genetic pe crime grave, scrie informează unica.md cu referire la un comunicat al Poliției.

Precizăm că, o perioadă îndelungată de timp, angajații laboratorului au trecut mai multe instruiri peste hotare (România, Ungaria, Lituania, etc), iar în prima perioadă de funcționare a acestuia, suport colegilor noștri le vor oferi omologii din Lituania, care vor monitoriza/ ghida procesul de activitate.

Laboratorul ADN:
– va asigura o precizie înaltă a datelor;
– va eficientiza munca polițiștilor;
– va oferi posibilitatea acumulării informațiilor exacte și mult mai complete;
– oamenii legii vor putea face schimb de date genetice, la necesitate, cu colegii din statele UE.

Doi tineri, beți criță pe trotinete pe bulevardul Moscovei. Ce riscă „aventurierii”

Polițiștii de patrulare au identificat două persoane în timp ce conduceau trotinete electrice în stare de ebrietate avansată pe bd. Moscova din capitală, informează unica.md cu referire la un comunicat al Poliției.

Cei doi tineri, cu vârstele de 21 de ani, au fost depistați în timp ce se deplasau neuniform pe stradă și nu erau echipați corespunzător.

Testele efectuate cu aparatul Drager au confirmat starea de ebrietate a acestora, cu valori de 0,68 mg/l și 0,34 mg/l vapori de alcool în aerul expirat.

Conform legislației în vigoare, aceștia riscă sancțiuni contravenționale de până la 12.500 de lei sau arest contravențional de la 10 la 15 zile.

De la începutul anului, pe teritoriul țării au fost înregistrate 67 de accidente rutiere cu implicarea trotinetelor electrice, soldate cu 57 de persoane traumatizate.

Primăria Capitalei promovează utilizarea bicicletelor în cadrul Săptămânii Europene a Mobilității

În contextul Săptămânii Europene a Mobilității, viceprimarul Capitalei, Ilie Ceban, a oferit astăzi biciclete pretorilor și șefilor unor subdiviziuni municipale, informează unica.md cu referire la un comunicat oficial.

Acest demers face parte dintr-o inițiativă de promovare a transportului alternativ în oraș.

„În cadrul Săptămânii Europene a Mobilității, ne propunem să promovăm transportul alternativ în Chișinău, încurajând utilizarea bicicletelor ca o soluție ecologică. Pe viitor, ne dorim să dezvoltăm mai mult infrastructura pentru biciclete și să încurajăm angajații Primăriei să le folosească. Vrem să vedem cât mai multe biciclete în fața Primăriei și în întreg orașul.” a menționat viceprimarul.

Amintim că pe str. 31 August 1989 a fost amenajată cea mai lungă pistă pentru bicicliști din oraș, cunoscută sub numele de „Coridor Verde”. Primăria Chișinău va continua să dezvolte infrastructura necesară pentru a îmbunătăți mobilitatea urbană.

Atac în Parlamentul României: Un bărbat a incendiat zona de vizitatori

Un incendiu a fost anunțat, marți după-amiază, la Parlament. Un bărbat a aruncat cu benzină. Aproximativ 300 de persoane au fost evacuate, iar atacatorul este căutat de Poliție. Incidentul a avut loc într-o zonă dedicată vizitatorilor, fără filtre de control. Clădirea a fost închisă, scrie adevarul.ro.

Politiștii vizualizează imagini, de pe camerele de supraveghere, pentru stabilirea traseului acestuia și pentru identificarea/depistarea atacatorului. Stațiile de autobuz și de metrou sunt verificate.

Individul este căutat pentru „distrugerea, degradarea sau aducerea în stare de neîntrebuințare a unui bun, săvârșită prin incendiere, explozie ori prin orice alt asemenea mijloc și dacă este de natură să pună în pericol alte persoane sau bunuri”. Această faptă se pedepsește cu închisoarea de la 2 la 7 ani.

UPDATE: 15.30  Poliția face apel către cetățeni să sune la 112 dacă îl cunosc pe bărbatul care a aruncat cu benzină în clădirea Parlamentului. De asemenea, Poliția sfătuiește oamenii să „nu-l abordeze” pe acest individ dacă îl văd și să sune de urgență la 112.

UPDATE: 15.07 Potrivit Jandarmeriei Române, în jurul orei 13.50, la obiectivul Palatul Parlamentului, în zona unui magazin de suveniruri, aflat în proximitatea Sălii de expoziții ,,Constantin Brâncuși”, un bărbat a dat foc unor bunuri pe care le avea în posesie, după care a plecat de la fața locului.

„Menționăm faptul că, în zona producerii evenimentului, accesul este liber, conform Regulamentului de Acces în Camera Deputaților și Senat, până la filtrele de control si securitate ale SPP. De asemenea, este foarte important de precizat că bărbatul nu a pătruns în zona de securitate din incinta clădirii”, a anunțat Jandarmeria Română.

În zona afectată s-au deplasat lucrătorii Departamentului de Pompieri de la sediul Palatului Parlamentului pentru stingerea incendiului și s-au luat măsuri de evacuare a persoanelor.

Incendiul a fost lichidat de către efectivele IGSU, fără a rezulta persoane rănite, ci doar pagube materiale.

La fața locului au fost direcționate efective din cadrul DGJMB, DGPMB, IGSU, SPP.

La acest moment, forțele de ordine desfășoară activități specifice, atât la interior, cât și în zona exterioară, pentru depistarea persoanei, luându-se în calcul și posibilitatea ca persoana să fi părăsit obiectivul.

Incendiul a fost într-o încăpere pentru vizitatori, aproximativ 300 de persoane fiind evacuate la acel moment.

100 de milioane de lei alocați fermierilor afectați de secetă și arșiță
Brigitte Macron, soția președintelui Franței, va juca în serialul „Emily in Paris”