Premierul israelian Benjamin Netanyahu afirmă că Hamas „a pierdut controlul” asupra Fâșiei Gaza

Premierul israelian Benjamin Netanyahu a susținut sâmbătă seară o conferință de presă de la Tel Aviv, în care a afirmat că țara sa este „pe deplin pregătită” pe frontul de nord și a avertizat Hezbollah să nu intre în război, relatează Sky News și The Times of Israel.

foto: Getty Images

Declarațiile lui vin în contextul în care Israelul are un schimb prelungit de focuri cu puternica grupare militantă libaneză Hezbollah, la granița de nord.

Benjamin Netanyahu a declarat că a avertizat Hezbollah că intrarea în război cu Israelul ar fi o „greșeală fatală” care ar „determina soarta Libanului”. „Va fi greșeala vieții voastre”, a subliniat el.

Vorbind despre războiul cu Hamas, el a precizat că Israelul „nu se va opri până când nu ne vom încheia misiunea” și că singurul obiectiv al țării este să câștige.

Netanyahu a mai susținut că Hamas „a pierdut controlul” asupra Gaza și că acum „nu mai există niciun loc în care să se ascundă” militanții grupării palestieniene.

El a precizat că discută zilnic cu președintele american Joe Biden și că beneficiază în continuare de „sprijinul politic și etic” al administrației americane.

Mulți lideri mondiali au venit să viziteze Israelul pentru a-și arăta sprijinul, dar există „minorități care fac presiuni asupra guvernelor”, a adăugat Netanyahu.

Premierul a făcut apel la guvernul țării sale să „nu cedeze la aceste presiuni” și a afirmat că „războiul nostru este războiul lor”.

„Nicio presiune internațională, nicio acuzație falsă (…) nu ne va abate de la cauza noastră”, a mai spus el.

Respingând apelurile la încetarea focului, Netanyahu a precizat: „Dacă vreți pace, trebuie să eliminăm Hamas”.

Armata israeliană va rămâne în Gaza „atât timp cât va fi nevoie”

Premierul israelian și-a început conferința de sâmbătă seară prin comemorarea soldaților uciși în luptele împotriva militanților Hamas în cadrul operațiunii terestre din Fâșia Gaza.

„Facem totul pentru a fi demni de sacrificiul și eroismul lor. Nu ne vom opri până la finalizarea misiunii”, a declarat Netanyahu.

„Nu există alternativă nicio alternativă la victorie. Vom învinge Hamas și ne vom aduce înapoi prizonierii”, a adăugat el.

Netanyahu a mai anunțat că armata va rămâne în Gaza „atât timp cât va fi nevoie”, pentru a împiedica folosirea enclavei pentru lansarea de atacuri teroriste împotriva Israelului.

Accident grav la Ciocîlteni! O fetiță de doi ani, transportată de urgență la spital

Polițiștii din Orhei au fost sesizați în jurul orei 19:30 cu privire la un accident rutier în apropierea satului Ciocîlteni, informează unica.md cu referire la un comunicat oficial.

La fața locului, preliminar, oamenii legii au stabilit că un bărbat de 53 de ani, aflându-se la volanul unui Mercedes Sprinter, a încercat să evite acumulările de noroi și pietriș aduse pe carosabil de ploi.

Neasigurându-se corespunzător, conducătorul auto a efectuat o manevră spre stânga, moment în care s-a tamponat lateral cu o Toyota Camry.

În urma impactului, șoferul Toyotei a pierdut controlul volanului și mașina s-a inversat în șanț. O fetiță de doi ani, pe care o avea ca pasageră, a fost transportată de urgență la spital.

Poliția reiterează apelul către toți șoferii să respecte regulile de circulație și să acorde o atenție sporită când conduc, respectându-și colegii din trafic.

ATENȚIE, șoferi! Au fost găsite mai multe plăcuțe cu numere de înmatriculare

Atenție, șoferi! Au fost găsite mai multe plăcuțe cu numere de înmatriculare. Proprietarii le pot ridica de la sediul INSP, informează unica.md cu referire la un comunicat al Poliției.

Îndemnăm și persoanele care găsesc plăcuțe cu numere de înmatriculare, să le predea Inspectoratului Național de Securitate Publică din strada Doina 102, de unde șoferii le pot găsi și obține mult mai repede.

Trei copii și doi adulți, blocați într-o mașină pe Calea Ieșilor, salvați de polițiști

Trei copii și doi adulți, blocați într-o mașină pe Calea Ieșilor, au fost salvați, în această după-amiază, de polițiști din puhoaie, informează unica.md.

”Mulțumim polițiștilor din echipajul MAI 1207 al Batalionului de patrulare și reacționare operativă al Direcției de Poliție Chișinău, care tocmai au ajutat 3 minori și 2 maturi, blocați într-o mașină pe Calea Ieșilor.“

Oamenii legii au ajutat azzi mai multe persoane care au fost luate de puhoaie.

Fotbalistul Raphael Dwamena, în vârstă de 28 de ani, a murit pe teren în timpul unui meci de primă ligă
O fetiță de 3 ani a murit după ce castelul gonflabil în care se juca a explodat. A fost aruncată la 12 metri în aer și izbită de pâmânt, în fața părinților