Primii martori în cazul omorului gravidei de la Orhei, audiați: Ce declară suspectul care ar fi violat-o și ucis-o

Judecătorii au dat start evaluării probelor și audierii martorilor în dosarul în care Gheorghe Cotorobai este acuzat de răpirea, violarea și uciderea cu deosebită cruzime a Anei-Maria, tânăra din Orhei, însărcinată în 6 luni. Procurorul a cerut ca ședințele de judecată să fie închise, iar primii patru martori urmează a fi audiați, scrie TV8.md.

Între timp, bărbatul susține că este nevinovat și declară că probele au fost trucate. Anterior, avocatul lui Cotorobai, Boris Bulbuc, spunea că învinuitul a făcut declarații în fața instanței, dar își rezervă dreptul de a păstra tăcerea în raport cu cei care desfășoară ancheta.

în seara de 12 aprilie, tânăra de 19 ani, însărcinată în șase luni, a urcat de la o stație de așteptare a transportului public într-un automobil și a dispărut. Ulterior, oamenii legii au constatat că victima a fost răpită de un bărbat de 45 de ani, fost angajat al structurilor de forță, care a fost reținut la câteva zile după dispariția tinerei.

Oamenii legii spun că au ridicat mai multe înregistrări video de pe traseul național, dar și de la casa suspectului, unde se vede clar că Ana-Maria a fost dusă la domiciliul suspectului, ținută cu forța timp de mai multe ore, după care a fost urcată în portbagajul mașinii și dusă într-o direcție necunoscută.

Opt zile mai târziu, corpul neînsuflețit al tinerei însărcinate a fost descoperit la 21 de kilometri de casa suspectului. Oamenii legii au stabilit că tânăra avea urme de moarte violentă și tortură.

Singurul învinuit în acest dosar era în deplinătatea facultăților mintale atunci când a săvârșit crima. Cel puțin asta arată rezultatele expertizei psihiatrice.

O nouă alertă de călătorie! Autoritățile îndeamnă cetățenii să evite plecările în Ungaria

Ambasada Republicii Moldova în Ungaria informează cetățenii Republicii Moldova care se află, tranzitează sau intenționează să călătorească în Ungaria despre condițiile meteorologice nefavorabile prognozate pentru perioada următoare, fiind așteptate precipitații abundente sub formă de ploi torențiale, informează unica.md cu referire la un comunicat oficial.

Autoritățile ungare au emis avertizări meteorologice și alerte de inundații pentru mai multe regiuni ale țării, inclusiv pentru Budapesta.

În acest context, Ambasada recomandă să urmăriți în mod constant sursele de informare locale pentru actualizări meteorologice și avertizări, inclusiv să luați în considerare posibilele întârzieri și perturbări în transportul rutier, feroviar și aerian.

În cazul în care vă confruntați cu o situație de criză, puteți contacta Ambasada Republicii Moldova în Ungaria:

adresa: 1024, Budapesta, str. Ady Endre, 16

Tel.: + 36-1-336-3450

Linia telefonică de urgență: +36 30 283 8060

E-mail: budapesta@mfa.gov.md.

Ambasada recomandă prudență și respectarea instrucțiunilor autorităților locale.

Un adolescent cu dispnee, salvat de medicii de pe ambulanță

Un adolescent de 17 ani a fost salvat de medicii echipei SAMU Ocnița după ce a suferit de „dispnee” – respirație cu dificultate.

Potrivit autorităților, cazul a avut loc pe data de 15 septembrie, în jurul orei 12:30, iar medicii, ajunși la fața locului, au depistat minorul inconștient cu semne de moarte clinică, fără respirație și puls. Din spusele bunicii, starea băiatului s-a agravat la ora 12:15 prin slăbiciune și dispnee, transmite Știri.md.

Conform anamnezei, băiatul se află la evidența medicului de familie cu o patologie de la vârsta de zece ani, fiind imobilizat la pat. Imediat, membrii echipei specializate TIM au inițiat măsurile de resuscitare cardio-respiratorie și cerebrală, care au fost soldate cu succes prin restabilirea respirației și pulsului.

Ulterior, după stabilirea parametrilor vitali, pacientul a fost transportat asistat la IMSP Spitalul Raional Ocnița pentru continuarea tratamentului în condiții de staționar.

Meteorologii au instituit Cod Galben de instabilitate atmosferică în țară

Meteorologii au emis astăzi, 16 septembrie, un Cod Galben de instabilitate atmosferică, informează unica.md.

Astfel, în intervalul orei 11:30 – 15:00 se prevăd averse de ploaie în cantități de apă de 15-25 l/m².

Rămâneți în siguranță! Recomandări utile:

1. Monitorizați canalele oficiale pentru actualizări meteorologice.

2. Nu subestimați riscurile și respectați indicațiile autorităților locale.

Prognoza hidrologică pentru perioada 16.09.2024 – 17.09.2024, ora 8:00

Râul Nistru: Pe sectorul s. Naslavcea – or. Dubăsari, se preconizează o variație a nivelului apei de aproximativ 10 cm.

Râul Prut:

– Pe sectorul s. Criva – or. Costești, nivelul apei va continua să crească cu 10-50 cm.

– Pe sectorul or. Ungheni – s. Brânza, se estimează o creștere a nivelului apei de 10-20 cm.

Râuri mici: Datorită precipitațiilor căzute și prognozate pentru următoarele 24 de ore, în unele râuri mici se va înregistra o creștere a nivelului apei cu 10-80 cm.

Alte sectoare: În restul sectoarelor râurilor Nistru și Prut, regimul hidrologic nu se va modifica esențial.

Un grup de preoți militari pleacă în ”pelerinaje” în Rusia. Ce spune Ministerul Apărării
Un bărbat din Franța și-a drogat soția timp de 10 ani pentru ca zeci de străini să o violeze