Trei școli din raioanele Rîșcani, Ocnița și Dondușeni activează cu o singură clasă fiecare, având în total doar patru, cinci și, respectiv, șase elevi. Acestea nu sunt cazuri izolate. În raioanele Drochia și Soroca, zece școli abia dacă adună, fiecare în parte, câte zece copii, arată datele Ministerului Educației, solicitate de Teleradio-Moldova.

În timp ce autoritățile susțin necesitatea reorganizării acestor instituții din cauza numărului redus de elevi, managerii școlilor și comunitățile locale luptă pentru menținerea lor. Fiecare școală închisă este un pas spre dispariția satului, spun directorii, care avertizează că lipsa unei instituții de învățământ duce la depopulare și afectează viitorul comunităților.
Școala din satul Păscăuți, raionul Râșcani, mai are deschisă o singură clasă – a III-a, în care învață doar patru copii. Școala se află sub conducerea Liceului Teoretic „Silvian Lucaci” din Costești, iar directoarea, Lilia Iachimciuc, recunoaște că este în „căutarea soluțiilor” pentru viitorul acestor elevi. Totuși, în ciuda provocărilor, întreținerea clădirii nu presupune dificultăți financiare majore, deoarece sunt utilizate doar spațiile necesare, spune managera.
Păstrarea școlii de dragul singurei clase cu doar patru copii „nu este o opțiune viabilă pe termen lung din punct de vedere financiar”, însă o decizie finală privind activitatea instituției urmează a fi luată de consiliul de administrare.
În situații similare sunt și alte două instituții de învățământ. În orașul Frunză, raionul Ocnița, școala primară-grădiniță are o singură clasă de-a III-a, cu cinci elevi. Și în școala-grădiniță din satul Briceni, raionul Dondușeni, a mai rămas doar o clasă de-a IV-a, cu șase copii.

Clase cu un singur copil: nordul țării – cel mai afectatÎn raioanele Drochia și Soroca, mai multe instituții de învățământ activează cu un număr extrem de mic de copii. Unele au doar un singur elev într-o clasă.

În Drochia, la școala primară-grădiniță din Pervomaiscoe, și la cea din Șalvirii Noi învață doar câte opt elevi. Câte 10 elevi au școlile din Măcăreuca și în Antoneuca.Începând cu noul an de învățământ, instituțiile de învățământ din Măcăreuca și Șalvirii Noi, ar urma să fie închise, precizează Rodica Ojovan, șefa Direcției Educație din Drochia. Ea spune că în aceste școli procesul educațional se desfășoară în clase mixte, cu elevi de diferite vârste, dar care învață împreună. Doar lecțiile de limba română și matematică sunt predate separat pentru fiecare clasă.
Pe de altă parte, Nelea Sprincean, directoarea școlii-grădiniță din satul Măcăreuca, a exprimat nemulțumirea părinților și a cadrelor didactice față de această decizie. Ea spune că cei zece elevi ai instituției ar putea, teoretic, merge în școlile din localitățile apropiate, dar cei zece copii care frecventează grădinița nu ar avea opțiuni alternative, ceea ce generează îngrijorare în rândul părinților.

Ministrul Educației susține reforma școlară: „Copiii trebuie să aibă acces la educație de calitate”
Autoritățile centrale susțin reorganizarea rețelei școlare, dar deciziile sunt luate la nivel local, a declarat ministrul Educației, Dan Perciun la Moldova 1. Oficialul susține că ministerul nu urmărește optimizarea cheltuielilor, ci asigurarea accesului tuturor copiilor la o educație de calitate.
El a atras atenția asupra discrepanțelor mari dintre rezultatele elevilor de la orașe și cele ale elevilor din mediul rural, unde școlile mici se confruntă cu lipsa profesorilor și infrastructura învechită.
Amintim că în anul 2024 zece instituții de învățământ din Republica Moldova au fost închise. Alte 13 școli din raioanele Briceni, Căușeni și Ialoveni au fost reorganizate prin fuziune sau absorbție, conform deciziilor consiliilor raionale.Î
n anul școlar 2024-2025, 1074 de instituții de învățământ din Republica Moldova au înmatriculat copii în clasa întâi.