Și-a bătut joc de o minoră. Un bărbat a fost condamnat repetat pentru viol

Datorită diligenței procurorilor și ofițerilor de poliție, încă o persoană acuzată de abuz sexual a fost condamnată. Astfel, printr-o sentință recent pronunțată, un bărbat în vârstă de 51 de ani, a fost recunoscut vinovat pentru violul unei minore, stabilindu-i-se pedeapsa sub formă de închisoare pe un termen de 10 ani, cu executare în penitenciar de tip semiînchis, informează unica.md cu referire la un comunicat oficial.

Sentința este cu drept de apel.

Potrivit învinuirii înaintate de acuzatorii de stat, inculpatul, conştientizând pericolul social al acţiunilor sale, cu intenţie directă, la data de 18 octombrie 2022, pe timp de zi, aflându-se la domiciliul său situat într-un sat din centrul țării, urmărind scopul satisfacerii poftei sexuale cu o minoră de 17 ani, care era prietena fiicei concubinei sale, prin constrângere fizică, a întreţinut cu aceasta, contrar voinţei, un raport sexual.

Acesta nu este la prima abatere de ordin penal, anterior fiind condamnat pentru alte infracțiuni, inclusiv viol pentru care și-a ispășit pedeapsa.

Chiar dacă în perioada 2013 – 2023 remarcăm o ușoară descreștere a infracțiunilor de viol înregistrate, încă rămânem îngrijorați despre existența acestui fenomen, mai ales care implică victime minore, inclusiv sub vârsta de 14 ani.

Reamintim că, potrivit rapoartelor de activitate a Procuraturii, în anul 2023, de către procurori, au fost remise în instanța de judecată 131 cauze de viol, în 2022 – 130 cauze, în 2021 – 155 cauze, 2020 – 153 cauze, 2019 – 152 cauze.

Maia Sandu ar câștiga turul 2 al alegerilor prezidențiale împotriva oricărui alt candidat, arată un sondaj

Președinta Maia Sandu se află pe primul loc în preferințele de vot ale cetățenilor Republicii Moldova, dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri prezidențiale. De asemenea, potrivit unui sondaj iDATA dat publicității astăzi, 23 septembrie, Maia Sandu s-ar impune în fața oricărui alt candidat într-un eventual tur 2 al alegerilor, scrie tvrmoldova.md.

Potrivit sondajului, Maia Sandu ar fi votată de 26,8% dintre cetățenii Republicii Moldova.

Actuala președintă ar fi urmată de Renato Usatîi, cu 12,7% intenții de vot și Alexandr Stoianoglo, care ar fi votat de 11,2% dintre cetățenii Republicii Moldova.

Sondajul a fost realizat în perioada 13-18 septembrie pe un eșantion de 1021 persoane de 18 ani și peste, în 293 de localități ale Republicii Moldova.

Eroarea maximă de eșantionare este de +/- 3%.

Fără telefoane mobile în timpul orelor, regulă în numeroase școli din țară

Fără telefoane mobile în timpul orelor, cu această regulă au început mii de elevi din Moldova anul şcolar 2024-2025, scrie newtv.md.

colaj foto: www.newtv.md

Deşi, momentan, nu există o lege care să interzică telefoanele mobile la ore, instituţiile din ţară au pregătit spaţii special amenajate în care sunt lăsate gadgeturile.

O profesoară de la un liceu din Bălţi a filmat cum îşi încep elevii orele. Înainte să meargă în bănci, ei lasă telefoanele într-o cutie. Copiii nu par să aibă vreo problemă cu acest lucru, pesemne că s-au obişnuit deja cu noua regulă.

Între timp, Ministerul Educaţiei şi Cercetării (MEC) pregăteşte modificarea Codului Educației, care va reglementa utilizarea telefoanelor mobile în școală.

Pagube de zeci de milioane lei în Chișinău, după intemperiile recente

În municipiul Chișinău, pagubele provocate de intemperiile din 14 și 15 septembrie se ridică la 40 milioane. O precizare în acest sens a fost făcută de primarul Capitalei Ion Ceban luni, 23 septembrie în cadrul ședinței operative a serviciilor municipale, scrie realitatea.md.

Edilul a declarat că practic toate consecințele ploilor din oraș au fost înlăturate, însă au rămas doar câteva porțiuni de drum care trebuie reparate.

Totodată, primarul a rugat responsabilii din cadrul Primăriei să facă demersuri inclusiv către Guvern, pentru a fi acoperite măcar parțial din sursele care sunt prevăzute în astfel de situații.

„Vreau să subliniez încă o dată că acest fenomen meteorologic nu s-a manifestat doar în Chișinău sau doar în Republica Moldova, unde, în unele raioane, drumurile nu au fost încă restabilite, iar semnele de circulație sunt încă la pământ. Deși atenția s-a concentrat pe Chișinău, multe orașe mari din Europa au suferit în urma acestor precipitații, poate chiar mai mult decât capitala noastră”, a conchis Ceban.