Stela Popa prezintă știrile la un post TV din România!

După ce ne-am obișnuit să o vedem la pupitrul știrilor seară de seară, prezentatoarea TV, Stela Popa, a decis că e timpul să facă o schimbare. Jurnalista a fost angajată de postul TVR2 din România să prezinte știrile la Telejurnalul de weekend. Anunțul a fost făcut de șeful știrilor TVR, Claudiu Lucaci.

14909900_10209766860781063_5831935584898541612_n

”Bun venit, Stela Popa! Incepand de azi, avem in echipa StirileTVR prima prezentatoare din Basarabia. La Telejurnalul de weekend, pe TVR2”, a scris Claudiu Lucaci pe Facebook.

Colegii de breaslă, dar și fanii jurnalistei o felicită pentru această performanță.

Amintim că Stela Popa a absolvit Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării și Facultatea de Științe Politice din Chișinău. Este în domeniul mass media din 2004, iar în ultimii 7 ani a intrat în casa miilor de moldoveni cu cele mai actuale și importante știri.

Cetățenii care vor să își ia rămas bun de la Spiridon Vangheli o pot face azi, la Biserica Sfânta Teodora de la Sihla

Ministerul Culturii a anunțat programul funeraliilor lui Spiridon Vangheli, Scriitor al Poporului, Laureat al Premiului de Stat, cavaler al Ordinului Republicii.

23 iunie 2024
19.00 – depunerea corpului neînsuflețit al scriitorului Spiridon Vangheli la Biserica „Sfânta Teodora de la Sihla”
19.30 – serviciul divin și slujba de pomenire

24 iunie 2024
09.40-09.50 – deplasarea cortegiului funerar de la Biserica „Sfânta Teodora de la Sihla” la Palatul Național
10.00-11.30 – ceremonia funerară
11.30-12.15 – mitingul de doliu
12.30 – deplasarea cortegiului funerar spre Cimitirul Central din strada Armenească.

Spiridon Vangheli, cunoscut în mod deosebit pentru opera sa „Guguţă”, a încetat din viaţă la doar o săptămână după ce a împlinit onorabila vârstă de 92 de ani, în ziua de 21 iunie 2024.

Primăria Chișinău organizează o petrecere pentru tinerii absolvenți. Iată unde va avea loc evenimentul

În Parcul „Alunelul” din Capitală va avea loc „Ziua Absolventului”. Evenimentul se va desfășura mâine, 23 iunie, începând cu ora 17:30.

Gala Absolvenţilor 2024, ediţia a III-a, este organizată de Primăria municipului Chișinău, iar în cadrul galei, vor fi premiați câștigătorii concursului „Absolventul anului” cu premii dar și cu diplome de merit, în semn de mulțumire pentru dedicația și munca depusă.

„Sunt invitaţi să participe toţi doritorii, dornici de emoţii pozitive şi voie bună. În special sunt invitaţi elevii care au finalizat clasa a 9, dar şi cei din clasa a 12”, a menționat primarul Ion Ceban.

Atmosfera va fi animată de reprezentațiile muzicale ale unor artiști renumiți precum Cătălin Josan, Guz și Lupii lui Calancea. De asemenea, „Gala Absolvenților – 2024” va continua cu un disco party animat de un DJ, unde toți participanții vor putea să se distreze și să danseze pe ritmurile muzicii moderne, sărbătorind astfel sfârșitul unei etape din viață și începutul unui nou capitol.

Trei luptători de karate din Republica Moldova au fost medaliați cu aur la un turneu organizat în România

Tinerii luptători de karate Kyokushin, din Florești, au impresionat la un turneul internațional, organizat în România. Fiecare dintre cei nouă sportivi participanți a obținut câte o medalie, dintre care trei sunt de aur.

Ar putea fi o imagine cu 7 persoane şi persoane făcând arte marţiale

Aur au obținut Patricia Lungu, Matvei Gustoi și Mihai Carauș. Alți trei sportivi basarabeni au ocupat treapta secundă a podiumului de premiere, la care se adaugă încă trei luptători medaliați cu bronz, potrivit TVR Moldova.

La turneul desfășurat în județul Tulcia, din România, au participat aproape 400 de sportivi din cinci țări.

Evenimentul a ajuns la a zecea ediție.

Are 18 ani și 90 de kilograme! Ce consecințe grave poate aduce indiferența părinților
,,A venit la mine și mi-a spus că de acum miros exact cum mirosea mama lui care… a murit”!