Zeci de elevi din școlile naționale participă la Olimpiada Republicană la Limba și literatura rusă

71 de elevi, premianți ai etapei raionale/municipale participă, în perioada 19-21 aprilie 2023, la Olimpiada Republicană la Limba și literatura rusă (școala națională). Competiția se desfășoară în Liceul Teoretic „N. V. Gogol” din Chișinău și întrunește elevi ai claselor 9-12 din toată țara.

Prezentă la festivitatea de deschidere, Galina Rusu, secretar de stat în cadrul Ministerului Educației și Cercetării, a felicitat elevii pentru performanțele obținute în cadrul etapelor anterioare și i-a încurajat să continue studiul temeinic a cât mai multe limbi străine în contextul formării lor personale și profesionale.

„Suntem siguri că veți reuși să impresionați membrii comisiei de jurizare prin creativitate, originalitate și exprimare clară a gândurilor în limba rusă”, a menționat Galina Rusu.

Olimpiada Republicană la Limba și literatura rusă (școala națională) este organizată de Agenția Națională pentru Curriculum și Evaluare din cadrul Ministerului Educației şi Cercetării și se înscrie în lista celor 21 de olimpiade și concursuri republicane ce se desfășoară în perioada 17 februarie – 22 mai 2023.

Probele de concurs au loc pe parcursul zilelor de 19 și 20 aprilie, iar festivitatea de premiere a câștigătorilor va avea loc vineri, 21 aprilie 2023, la ora 12:00, în incinta Liceului Teoretic „N. V. Gogol” din Chișinău.

Festivitatea de deschidere a Olimpiadei Republicane la Limba și literatura rusă (școala națională) a fost organizată cu suportul Centrului Republican pentru Copii şi Tineret ARTICO și a Școlii de Muzică pentru Copii „Maria Bieșu” din Chișinău.

VIDEO! Noul videoclip haios la piesa ”Dă-mă, mamă, după Iura”, melodie care a cucerit publicul, câștigă rapid popularitate

Videolcipul oficial la piesa „Dă-mă mamă după Iura”, lansată de curând de Magnat & Feoctist, doi artiști basarabeni, alături de ansamblul etnofolcloric ,,Frunza Nucului”, câștigă rapid popularitate pe Youtoube. Într-o săptămână de la lansare a acumulat peste 730.000 de vizualizări.

Piesa ”Dă-mă, mamă, după Iura” a fost lansată acum patru săptămâni și are doar puțin sub 4 milioane de vizualizări, însă videoclipul oficial a apărut în urmă cu o săptămână.

Autorul versurilor este Magnat & Feoctist, iar producția muzicală este semnată de Radu Duminica, un tânăr producător talentat de la noi. La refrenul piesei, artiștii sunt acompaniați de doamnele din ansamblul etnofolcloric ,,Frunza Nucului” din satul Inești, raionul Telenești.

Videoclipul oficial este haios, cu un scenariu fantastic în spate. Producția video a fost realizată de DCUT Films Regie, iar scenariul îi aparține lui Dumitru Chiulaflî, director de imagine – Nicu Lungu.

Vă invităm să urmăriți noul videoclip oficial al melodiei și să lăsați o apreciere dacă v-a plăcut.

Inițial, Magnat & Feoctist au lansat melodia cu un videoclip de amatori.

ATENȚIE! Poliția solicită ajutorul cetățenilor pentru a găsi o femeie dispărută fără urmă după ce a plecat dintr-un centrul de plasament din Orhei

Poliția solicită sprijinul cetățenilor în vederea depistării unei femei de 66 de ani, care a plecat de la centrul de plasament din Orhei în dimineața zilei de 21 mai și nu se cunoaște locul în care se află în prezent.

În momentul plecării femeia purta o geacă galbenă (cea din poză), blugi albaștri și adidași gri.

Menționăm că astfel de cazuri au mai avut loc anterior. Persoanele care dețin orice fel de informații despre locul aflării femeii sunt rugate să ne contacteze imediat la 112 sau 078325001.

Curtea de Apel din Comrat a anulat, ca fiind ilegale, adaosurile la pensiile unor bătrâni, din fonduri extrabugetare finanțate de oligarhul fugar Ilan Șor

Hotărârea Comitetului Executiv al Găgăuziei privind adaosurile lunare la pensie pentru unele categorie de pensionari, din fonduri extrabugetare finanțate de oligarhul fugar Ilan Șor, a fost anulată ca fiind ilegală. Decizia a fost pronunțată pe 15 mai de Curtea de Apel Comrat, scrie NM.md

Potrivit deciziei judecătorești, Oficiul Teritorial Comrat al Cancelariei de Stat a solicitat anularea hotărârii aprobate de Comitetul Executiv privind sprijinul financiar suplimentar pentru unele categorii de pensionari din autonomia găgăuză. Completul de judecată de la Curtea de Apel Comrat, care a examinat cauza, a dat curs solicitării. Astfel, inițiativa aprobată de Comitetul Executiv a fost anulată ca fiind ilegală.

Decizia judecătorească poate fi contestată în termen de două luni la Curtea Supremă de Justiție.

Precizăm că, pe 6 octombrie, Comitetul Executiv a aprobat un „contract de sponsorizare”, privind sprijinuri financiare suplimentare pentru pensionarii din Găgăuzia, din fonduri extrabugetare. Astfel, persoanele din Găgăuzia care primesc o pensie mai mică de 3 000 de lei urmau să beneficieaze de plăți suplimentare, în valoare de 1 000 de lei, lunar.

Într-un mesaj pe rețelele de socializare, bașcanul Găgăuziei Evghenia Guțul a declarat că mijloacele financiare pentru adaosurile la pensii vor fi oferite de Ilan Șor, condamnat la 15 ani de închisoare în dosarul „Frauda bancară”.

Telefonul Anastasiei, fetița ucisă de un troleibuz la Ciocana, a fost găsit de oamenii legii
Daruri din argint sau placate cu aur. Top cinci cele mai scumpe cadouri primite de Maia Sandu de la începutul anului