Aproape o jumătate de milion de moldoveni au beneficiat de medicamente compensate prin e-Rețeta

Aproape o jumătate de milion de cetățeni din Republica Moldova au beneficiat de medicamente compensate prin e-Rețeta, scrie evz.ro.

Șefa Direcției de medicametne din Compania Națională de Asigurări în Medicină (CNAM), Gabriela Jeleznîi, a anunțat că peste 450 de mii de cetățeni au primit medicamente la prețuri mai mici prin acest sistem electronic. e-Rețeta a fost implementată la nivel național din luna aprilie a acestui an.

Gabriela Jeleznîi mai spune că, având în vedere că cererea pentru preparate farmaceutice și dispozitive medicale este în creștere de la an la an, serviciul este e-Rețeta este binevenit și convenabil pentru populație.

Cele mai prescrise medicamente

„Numărul de persoane care beneficiază de medicamente și dispozitive medicale este anual în creștere, în funcție de completarea listei cu medicamente cu poziții noi, de necesarul persoanelor pentru tratament în diferite maladii.

Este o cifră stabilă de beneficiari de medicamente și dispozitive, persoanele au acces în pofida formei de prescriere a rețetei compensate. Cele mai prescrise medicamente sunt cele pentru tratamentul bolilor aparatului circulator, urmat de diabetul zaharat”, a adăugat șefa Direcției medicametne din Compania Națională de Asigurări în Medicină.

Ea a mai spus că, în acest moment, se discută despre extinderea rețetei electronice pentru toate categoriile de medicamente. „Dacă până acum informația privind istoricul prescrierilor, rețete prescrise și valorificate o dețin doar farmaciștii și medicii, acum ne gândim cum această informație să fie disponibilă pentru pacienți. Totodată, se examinează și extinderea pentru toate medicamentele care se eliberează conform rețetei medicale”, a adăugat Gabriela Jeleznîi, citată de Radio Moldova.

Caz de rabie la bovine la Anenii Noi

În perioada 05.09.2024 – 11.09.2024, pe teritoriul Republicii Moldova a fost înregistrat un caz de rabie la bovină, localitatea Puhăceni, raionul Anenii Noi, informează unica.md cu referire la un comunicat oficial.

Cadavrul bovinei afectate a fost distrus prin incinerare, iarresturile rezultate – înhumate.

”Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor întreprinde toate activitățile de control și de eradicare a focarului de boală, în conformitate cu Hotărârea Guvernului 174/2023 privind măsurile de prevenire și control al rabiei la animale. ”, se arată într-un comunicat.

COVID-19: Un copil în stare gravă

În municipiul Chișinău se atestă o scădere a infecției COVID-19. Despre asta a anunțat șeful Direcției Generale Asistență Medicală și Socială, Vladimir Bolocan, în cadrul ședinței operative de astăzi a serviciilor municipale, transmite Știri.md.

„Cu privire la situația epidemiologică, se atestă scăderea infecției COVID-19, lucru care l-am anticipat atunci când am anunțat deschiderea secției COVID-19 în cadrul Spitalului Clinic Municipal de Ftiziopneumologie. Acum, în această instituție, în secția nouă deschisă, sunt internați 16 pacienți. Copiii avem internați 12, un copil în stare gravă, 11 în stare medie. În cadrul Maternității municipale numărul 2 avem două gravide în stare medie, diagnosticate cu COVID-19”, a declarat Vladimir Bolocan.

Potrivit ultimelor date anunțate de ANSP, în perioada 2-8 septembrie, au fost înregistrate 1.542 de cazuri de COVID-19, dintre care 273 de cazuri în regiunea transnistreană.

O tehnologie de anestezie care va revoluționa medicina

O nouă tehnologie creată de cercetători israelieni are potenţialul de a îmbunătăţi modul în care medicii evaluează starea pacienţilor aflaţi sub anestezie, în timpul somnului sau la terapie intensivă, scrie doctorulzilei.ro.

Mai exact, este vorba de o tehnologie noninvazivă ce le permite medicilor să monitorizeze mişcarea ochilor şi nivelul de dilatare al pupilelor pacienţilor chiar şi când aceştia au ochii închişi, oferind şansele de răspuns clinic pentru pacienţii aflaţi în condiţii de comă, indusă sau nu, somn etc.

Dilatarea pupilelor, procesul prin care pupilele se extind pentru a permite ca mai multă lumină să pătrundă în ochi, poate oferi date extrem de importante cu privire la starea fiziologică a pacienţilor. Dimensiunea pupilei fluctuează nu numai ca răspuns la lumină dar şi ca reacţie la stimuli emoţionali sau fizici, cum ar fi durerea sau evenimente neaşteptate.

Aceste schimbări sunt coordonate de sistemul nervos vegetativ, care pregăteşte reacţia organismului la stimuli externi. Însă, până în prezent, monitorizarea acestor schimbări era posibilă doar atunci când pacienţii aveau ochii deschişi.

Pupilele pot fi monitorizate și dacă pacienții au ochii închiși

O echipă de cercetători de la Universitatea din Tel Aviv, coordonată de studentul doctoral Omer Ben Barak-Dror şi supervizată de prof. Yuval Nir şi de prof. Israel Ganot, a demonstrat că schimbările dimensiunii pupilelor şi direcţiei privirii pot fi monitorizate fără ca pacientul să aibă ochii deschişi. Concluziile lor au fost publicate recent în jurnalul Communications Medicine.

Cod Galben de caniculă în Moldova! Ce temperaturi ne așteaptă în următoarele zile
Spitalul Clinic Municipal de Ftiziopneumologie nu mai face faţă numărului mare de pacienţi cu Covid-19