95% din populație nu se spală corespunzător pe mâini!

Conform unui studiu realizat de o echipă de cercetători de la Universitatea Michigan, după ce utilizează toaleta, doar 5% dintre persoane se spală suficient pe mâini pentru a scăpa de bacteriile ce ajung pe piele.

646x404

Cercetătorii au supravegheat 3.749 de oameni. În cazul bărbaților, doar 50% din cei observați au folosit săpun, iar 15% nu s-au spălat deloc pe mâini. În cazul femeilor, 78% au folosit săpun și doar 7% nu s-au spălat deloc pe mâini.

stire-11-iun-baie„Un număr mare de persoane preferă să nu se spele pe mâini dacă chiuveta nu este suficient de curată.”, spune Carl Borchgrevink, profesor în cadrul Universității Michigan.

Statisticile de sănătate publică spun că mâinile murdare sunt responsabile pentru 50% dintre bolile și epidemiile care izbucnesc pe fond alimentar.

Sursa

Pâinea cu banane și nuci
Brandul SWIMS îți prezintă o colecție “de catifea”!