„Am avut momente când de la durere simțeam că îmi ies din minți”: #SUNTVOCE cu Ancuța Langa.

Cancerul i-a devenit prieten după ce a înțeles mesajul ascuns din spatele acestei diagnoze. Vă invităm să o cunoașteți pe Ancuța Langa, supraviețuitoarea Limfomului Hodgkin, care povestește cu curaj și înțelepciune despre cea mai complicată perioadă din viața ei. De unde a găsit curajul și puterea de a trece prin cancer și de ce a decis să devină o voce, aflați în noua ediție „Sunt Voce”.

#usideschise: Olesea Sveclă acasă la Șoldănești – și-a revăzut profesorii, am stat la discuții cu părinții și i-am văzut casa!

Olesea Sveclă – colega noastră de la unic, regizoare, actriță și mai nou Actriță Emerită ne-a invitat la ea acasă, în Șoldănești. Deși ar părea că vine des pe acasă, ne-a recunoscut că nu a fost de ani buni la școală sau în locurile turistice frumoase din localitatea sa. Am stat la discuții cu părinții ei, ne-au povesti cum a fost aceasta în copilăre, am flat de ce a decis să se facă actriță și cum și-a pus amprenta asupra ei locul de baștină. În acest episod #usideschise prin Moldova vă invităm să descoperiți locurile frumoase din Șoldănești!!

Moldoveanca Lidia Balaur s-a lansat într-un domeniu mai puțin obișnuit pentru femei, în Franța

A absolvit două facultăți în Republica Moldova, dar în urmă cu cinci ani, soarta a dus-o în Franța, acolo unde s-a lansat într-un domeniu mai puțin obișnuit pentru femei. La doar 28 de ani, Lidia Balaur, administrează cu succes o companie care prestează servicii internaționale de transport și de turism. Ce sacrificii a făcut, dar și povestea tinerei antreprenoare o aflați într-un reportaj marca unica.md realizat în Franța

#mamasita: Olga Manciu: “Nu este deloc ușor să ai doi adolescenți în casă!”

S-a discutat și analizat mult la acest interviu. Despre cuplu, educație în școlile din Anglia și cum să găsești cheița către un copil cu ADHD. Un interviu despre viața reală a mamei Olga Manciu. Un episod #mamasita cu multe lecții de viață.

De ce nu poți slăbi? Ce greșeli alimentare trebuie evitate?
CtEDO cere Guvernului de la Chișinău explicații pe dosarul interzicerii Partidului Șor