Aur pentru Moldova la Campionatul European de Lupte! Iată cu ce medalii s-au mai întors acasă sportivii noştri

Igor Beșleagă (77 kg) a fost distins cu medalia de aur și Titlul de Campion European de Grappling în ediția de anul acesta, după ce a câştigat în lupta cu ucraineanul Yaroshuchuk. La competiție au participat 14 țări, iar Republica Moldova a fost reprezentată de 3 sportivi și un antrenor. Ceilalţi doi sportivi moldoveni, s-au întors şi ei cu câte o medalie: Ion Cojocaru (77 kg) a adus acasă medalia de bronz, iar Grigore Panfilii a adus argintul țării noastre la categoria de 71 kg.

separator

aur

Campionatul European de grappling, alysh, lupte la brîu, kazakh kuresh și lupte tradiționale, rezervat seniori s-a desfășurat în Serbia, în perioada 30 aprilie – 2 mai.