Dan Negru revoluționează televiziunea din România: va avea un asistent controversat. Despre cine este vorba

Dan Negru revoluționează televiziunea din România. Prezentatorul își va surprinde fanii cu o nouă emisiune, cu un format inedit. Spunem asta, deoarece va avea un asistent robot care va completa show-ul. Acest lucru va fi o premieră în România.

Dan Negru revoluționează televiziunea din România cu noua emisiune, care este inspirată după un format lansat în străinătate de creatorul „Big Brother” şi „The Voice”. Platoul pe care au loc filmările a fost construit special, susține prezentatorul.

Dan Negru a contribuit în urmă cu 20 de ani la lansarea primelor asistente tv din media românească. Acum, jurnalistul este pregătit să dea lovitura cu primul robot în postura de asistent tv.

„Acum e vremea să lansez şi primul robot într-un platou de TV. Copiii mei vor fi obişnuiţi cu aşa ceva peste ani de zile. Nouă ni se pare azi ceva uimitor”, a explicat Dan Negru, potriv presei de peste Prut.

Emisiunea care va fi lansată în curând pe piață presupune o întrecere de cunoștințe generale. 49 de concurenţi se vor aventura în această cursă pe o podea LED. Aceasta va fi segmentată în patruzeci şi nouă de pătrate, care vor reprezenta domeniile de cunoștințe.

Preselecțiile pentru show sunt  în plină desfășurare. Doritorii se pot înscrie pentru a intra în lupta pentru marele premiu. Valoarea acestuia este de 50.000 de lei.

În cadrul noului show, prezentatorul va fi asistat constant de o cameră robot. Concurenții vor avea posibilitatea să își aleagă domeniul pe care îl stăpânesc cel mai bine și se vor aventura în dueluri în urma cărora vor acumula puncte de câștig.

Probele de cunoștințe se vor desfășura contra timp. Învingătorul este cel care va acoperi întreaga podea uriașă LED cu răspunsurile corecte la întrebările de cunoștință generală.

Vladimir Putin include în lege noțiunea de „genocid împotriva poporului sovietic”

Președintele Rusiei, Vladimir Putin, a promulgat legea care prevede conceptul de „genocid împotriva poporului sovietic”, comis în al Doilea Război Mondial, transmite IPN.

Într-un comunicat de presă al Kremlinului se arată că legea federală va reglementa păstrarea memoriei, securitatea și întreținerea mormintelor victimelor acelui genocid. Totodată, aceasta stabilește un mecanism de căutare a locurilor de înhumare și a mormintelor comune, pentru a aduce omagiu  victimelor.

Legea va intra în vigoare la 1 ianuarie 2026.

Conform statisticii, peste 26 de milioane de cetățeni ai fostei URSS, dintre care opt milioane de soldați, au decedat în timpul celui de-al Doilea Război Mondial.

Cinci noi poduri vor lega România și Moldova. Primul va fi „Podul de Flori” de la Ungheni

Încep lucrările la primul pod peste Prut construit după Revoluție, iar alte patru sunt în faza de proiectare, afirmă Sorin Grindeanu, ministru al transporturilor și infrastructurii din România . Pe 26 aprilie, la Ungheni, va fi lansată oficial construcția Podului de Flori, un nou punct de legătură rutieră între Republica Moldova și România, transmite IPN.

Evenimentul este unul simbolic și marchează începutul unui proiect de infrastructură așteptat de zeci de ani. Podul de la Ungheni va fi primul dintre cele cinci noi poduri planificate între cele două maluri ale Prutului. Autoritățile din ambele țări subliniază atât importanța practică, cât și valoarea istorică și simbolică a acestei construcții.

Ministrul transporturilor și infrastructurii din România, Sorin Grindeanu, a declarat că începerea lucrărilor reprezintă un moment important. Proiectul presupune construirea a două poduri rutiere, câte unul pentru fiecare sens de mers, cu termen de finalizare estimat pentru a doua jumătate a anului 2026. Aceste poduri vor continua traseul autostrăzii A8, care va lega Chișinăul de Iași și mai departe de Pașcani și Târgu Mureș, facilitând astfel conexiunea cu rețeaua rutieră europeană.

„Dar mai vreau să anunţ un lucru, avem încă patru poduri la stadiul de proiectare. Anul viitor se va termina proiectarea şi, odată cu ele, vom avea cinci noi poduri peste Prut, ceea ce e un lucru bun”, a adăugat oficialul român.

Sorin Grindeanu afirmă că finalizarea acestora va consolida conectivitatea transfrontalieră și va stimula dezvoltarea regională.

Vicepremierul Republicii Moldova, Vladimir Bolea, ministru al infrastructurii și dezvoltării regionale, a subliniat că podurile devin simboluri ale apropierii dintre Moldova și Europa și contribuie la siguranța rutieră, mobilitatea populației și dezvoltarea economică.

O companie de publicitate cere Primăriei Capitalei un prejudiciu de 66 milioane de euro

Operatorul de publicitate EpaMedia solicită un prejudiciu de peste 66 de milioane de euro de la Primăria Chișinău. Despre aceasta scrie consilierul municipal al Partidului Politic „Platforma Demnitate și Adevăr”, Victor Chironda, pe pagina sa de Facebook. Consilierul solicită edilului Ion Ceban și viceprimarului Ilie Ceban convocarea urgentă a Consiliului municipal Chișinău, ca să prezinte informații la acest subiect, transmite IPN.

Victor Chironda susține că a primit o notificare de arbitraj de la compania de publicitate EpaMedia și o notă informativă emisă de Direcția Asistență juridică a primăriei. Motivul invocat în act este că Primăria nu și-a îndeplinit obligațiile conform unui contract de parteneriat public-privat, încheiat în 2017 între municipalitate și operatorul de publicitare, care solicită, în consecință, achitarea unui prejudiciu de peste 66 de milioane de lei.

Contractul prevedea construcția a 300 de stații de așteptare a transportului public, cheltuielile fiind pe seama companiei de publicitate. La rândul său, primăria era obligată să pună la dispoziția investitorului locații pentru 1850 de panouri de reclamă.

Potrivit lui Victor Chironda, deși demersurile companiei către primărie au început în noiembrie 2024, despre această solicitare de arbitraj, consilierilor municipali li se comunică abia la 22 aprilie, când e data limită de desemnare a unui arbitru din partea autorității publice.

Ala Nemerenco: În Spitalul Regional Cahul vor fi investiți un milion de euro
Articolul anterior
Așa a fost la primul eveniment Louise Hay: POȚI SĂ-ȚI VINDECI VIAȚA din Chișinău!
Articolul următor
Close menu