La 1 aprilie, în Registrul de Stat al Alegătorilor din Republica Moldova au fost înregistrați 3.297.386 de alegători – cu 1.355 mai puțini decât la începutul anului 2025.

Datele respective au fost făcute publice de CEC, menționând că peste 2,377 milioane din numărul total de cetăţeni cu drept de vot sunt înregistraţi în unităţile administrativ-teritoriale de nivelul doi de pe malul drept al Nistrului, scrie infotag.md.
Diferenţa este completată de 283,6 mii de alegători care au cetăţenia Republicii Moldova, dar nu sunt înregistraţi la locul de reşedinţă, precum şi de cei care au călătorit legal peste hotare.
Alţi peste 276.000 locuiesc pe teritoriul regiunii transnistrene, care se află în afara controlului autorităţilor constituţionale ale Republicii Moldova.
Cel mai mare număr de alegători este înregistrat în municipiile Chişinău (649,9 mii) şi Bălţi (97,1 mii), precum şi în UTA Găgăuzia (128,2 mii).