Gustar 2014! Impresii din primele două zile Gustar! Astăzi vine Goran Bregovic!

Gustar a găzduit în acest an peste 3 mii de vizitatori. Timp de trei zile chefomanii s-au distrat și au mâncat în aer liber.

Dar și de această dată părerile vizitatorilor s-au împărțit.

10622865_894844653878734_4683216544096578512_n

Vezi ce li s-a sugerat organizatorilor să îmbunătățească la ediția din anul viitor:

Liberty Idea:“Transportul a fost foarte rau organizat si nu ma mai refer ca in Chișinau s-a asteptat pina vor veni alte runde de rutiere si ca pina la urma au mers oamenii in picioare, dar ca la intoarcere au incercat sa ne ticseasca intr-un autobuz plin si asa pina in virf.

9 persoane nu au incaput in autobuz si au ramas fara bilete (care au fost confiscate anterior) in zona parcare, fara nici un ajutor. Nici soferul autocarului, nici soferul unei rutiere care a ajuns intre timp din urma si mergea spre Chișinau nu au vrut sa ne ofere numarul administratorului ca noi sa stim cum rezolvam situatia.

Am reusit sa prindem o rutiera care se intorcea spre festival si din fericire am prins pe nenea care ne-a confiscat biletele si el ne-a dus in Chisinau (am avut noroc ca ne-am intors la timp, caci el se pregatea sa plece spre Chisinau, altfel…). Pe linga aceasta, cei care nu au venit la festivalul Gustar pentru muzica de club (Milk & Sugar), trebuiau sa stea plictisiti pina la ora de plecare stabilita (23:00), dupa ce trebuia sa treaca prin bataia de joc cu transportul.

Concluzia este:

1) Daca nu poti ajunge cu transportul personal la festival, gindeste-te de 7 ori inainte ca sa te incumeti sa mergi cu cel „organizat”

2) Daca nu esti amator de muzica de club, ia-ti cu tine muzica care iti place, caci totusi mergi la „Festivalul Gustar” (nu era mai ieftin sa puneti o inregistrare decit sa platiti un DJ?)

3) Daca vrei sa bei acei minim 2L de apa recomandati inclusiv si de organizatori si totusi sa nu-ti crape vizica urinara stind 30-60 min in rind la WC, atunci sa fii pregatit sa „folosesti” tufarii.”

984175_894844533878746_3079736452684390569_n 1486863_894844500545416_5550299567233855182_n 1902723_894845090545357_3735487425486099720_n

Ana Gherciu:„Muzica a fost slăbuţă, iar dj-ul… no comment, trist de tot. – Duminică programul a avut un decalaj de vreo 1-2 ore, din cauza căruia am prins doar o piesă de-a lui Esta Stone. – Șoferii au avut ceva bătăi de cap la ieșire, din cauza ploii (oare timp de acești cinci ani domnul Filățel nu a găsit niști bănuți să arunce ceva petriș pe drum?)… Zice lumea că un festival se strică în 2-3 ani, eu la Gustar am fost doar anul trecut și anul acesta. În 2013 a fost ok. Dar acum, stimați organizatori ai Gustarului aveți CONCURENȚĂ, ceva nou pentru voi! Este Vatra care vă rupe din prea multe puncte de vedere, așa că hai-hai, spor și inspirație! Totuși, eu am dubii că mai revin la Gustar…”

Diana Guja:” Unii se plang ca randul la bilete la Gustar era mare. Dar de ce sa nu le cumperi online inainte de eveniment? La Turnul Eiffel tot stai vreo 2 ore in rand. Si la orice expozitie dintr-un muzeu din orasele mari tot minim 1,5 ore stai la rand. Chiar si cu bilete cumparate din timp”

Poze: Ala Botnarescu

Compozitorul și dirijorul Gheorghe Mustea își sărbătorește astăzi ziua de naștere

Compozitorul, dirijorul și profesorul universitar Gheorghe Mustea își sărbătorește astăzi, 1 mai, ziua de naștere.

Gheorghe Mustea împlinește 73 de ani. Compozitorul s-a născut în anul 1951, la Mândrești, Telenești. Și-a făcut studiile la Școala medie de Muzică „Ștefan Neaga” din Chișinău, la Institutul de Arte „Gavriil Musicescu” din Chișinău, transmite newtv.md.

Gheorghe Mustea a compus muzică simfonică, muzică de operă, muzică pentru soliști, cor și orchestră, muzică instrumentală de cameră, corală, în stil popular (pentru orchestră de muzică populară, voce și orchestră de instrumente populare, instrumente populare solo și orchestră),de estradă, pentru copii (instrumentală, vocală și corală),pentru film, pentru teatru.

Artistul are în palmaresul său peste 1400 de concerte în țară și în străinătate și este președinte al Societății Muzicale din Chișinău.

Gheorghe Mustea deține titlul de Artist al Poporului, a fost decorat cu „Ordinului Republicii”, iar în 2013 a fost distins cu Premiul Național. Este membru titular al Academiei de Științe a Moldovei și Doctor Honoris Causa al Universități de Stat ”Alecu Russo” din Bălți.

Moldoveanul Alexandru Paraschiv a devenit vicecampion european la box

Rezultat istoric pentru boxul din Republica Moldova. Pugilistul moldovean Alexandru Paraschiv a devenit vicecampion european la box.

Sportivul nu a mai disputat finala categoriei de până la 63,5 kg, din cauza unei accidentări, notează Noi.md. Acesta va încerca să se recupereze la timp, până la ultimul turneu preolimpic, care este 23 mai – 3 iunie în Bangkok, Thailand.

Pe podiumul de premiere a urcat și Vasile Cebotari. El a intrat în posesia medaliei de bronz la categoria de greutate de pînă la 71 kg.

Natalia Barbu, prima repetiție pe scena Eurovision 2024

Interpreta Natalia Barbu, care va reprezenta Republica Moldova la Eurovision, a avut astăzi prima repetiție la Malmö, Suedia.

Artista a ieșit în scenă de una singură, într-o rochie albă și cu o vioară. Aceasta a interpretat piesa „In the middle”. Natalia Barbu va evolua în prima semifinală a competiției, pe 7 mai.

Natalia Barbu a mai reprezentat Republica Moldova la Eurovision în anul 2007 cu piesa „Fight”. Interpreta s-a clasat atunci pe locul 10.

S-a oferit să fie mamă surogat GRATIS, pentru oricine!
Cine face legea în familia lui Igor Sîrbu!