De Ziua Femeii, Irina Grabazei a postat un mesaj pentru toate mamele care cresc copii cu nevoi speciale

O mamă puternică a transmis un mesaj emoționant pentru toate mamele luptătoare care au nevoie de încurajare. Fotografa Irina Grabazei luptă pentru recuperarea fiului ei, Robert, care a primit injecția costisitoare pentru a se vindeca de amiotrofie spinală. Cel mai important pas a fost făcut, iar în continuare urmează o lungă perioadă de recuperare, speranță și luptă zi de zi.

„Dragă mamă de copil cu nevoi speciale,
Vreau să știi că te văd.
Te văd ducându-ți copilul la terapie când prietenii tăi își duc copiii la fotbal sau dans.
Te văd dorind sa fugi de conversație, când prietenii tăi se întrec în laude despre noi achiziții și note.
Te văd jonglând cu programarile și întâlnirile, asigurându-te întotdeauna că faci tot ce este mai bun pentru copilul tău.
Te văd cautand pe net ore întregi cercetând de ce are nevoie copilul tău.
Te văd cum îți vine să te ascunzi când oamenii se plâng de lucrurile mărunte care sunt floare la ureche în comparație cu ziua ta.
Te văd la capătul puterilor, dar totuși mai faci un pas pentru familia ta și reușești să o faci cu un zâmbet.
Te văd săpând după adâncimi de forță pe care nu le-ai visat niciodată.
Te văd arătând apreciere pentru profesorii, terapeuții și profesioniștii din domeniul medical care îți ajuta copilul.
Te văd trezându-te cu greu dimineața devreme pentru a face totul din nou după o altă noapte haotică.
Știu că te simți invizibila, de parcă nimeni nu observă nimic. Dar vreau să știi că eu te observ. Te văd în santuri, împingând fără încetare înainte. Văd că alegi să faci tot ce îți stă în putință pentru a oferi copilului tau cea mai bună îngrijire posibilă acasă, la școală, la terapie și la medic. Contează ceea ce faci. Merită. În acele zile în care te întrebi dacă mai poți face asta încă un minut, vreau să știi că te văd. Vreau să știi că ești frumoasă. Vreau să știi că merită. Vreau să știi că nu ești singură. Vreau să știi că dragostea este ceea ce contează cel mai mult.
Și în acele zile în care aveți progrese, acele momente în care munca grea dă roade și succesul se datorează ție, te văd și atunci și sunt mândră de tine.
Oricare ar fi ziua de azi, ești demna, ești buna și te văd”, a scris Irina, citând un text postat de Alethea Jo.

#stilunic–Doina Danielean și Alina Ciobanu:”Zic să o facem altfel, în opinci și strae tradiționale?”

Invitatele de azi la #stilunic ne-au spus că fac parte din categoria prietenilor despre care se crede că fac totul la comandă. De ce? La sigur veți afla în acest episod. Pentru că Doina Danielean și Alina Ciobanu au povestit multe lucruri interesante despre relațialor, dar și momente picante despre cum arată relația lor când se ceartă!

Halterofila Gabriela Danilov a devenit campioană europeană, la categoria sub vârsta de 15 ani.

În concursul probei de smuls, a categoriei de greutate de până la 45 kg, discipola Liceului Internat Municipal cu Profil Sportiv, a înregistrat rezultatul de 60 kg, iar la proba aruncat 71 kg, rezultate ce i-a permis să cucerească medalia de argint la ambele probe.

Cu rezultatul de 131 kg la total, Gabriela Danilov a încheiat clasamentul general pe primul loc, și a intrat în posesia medaliei de aur, devansând-o la mică distanță pe reprezentanta Turciei, care a terminat competiția cu rezultatul de 130 kg.

Republica Moldova este reprezentată la Campionatele Europene de haltere U-15 de la Thessaloniki, Grecia de 12 sportivi, 8 băieți și 4 fete.

Deplasarea lotului național de haltere la competiția europeană a fost posibilă cu suportul Ministerului Educației și Cercetării.

O femeie a fost ajutată de carabinieri, după ce i s-a făcut rău în stradă

O femeie aflată în stradă a solicitat ajutorul carabinierilor, comunicând că se simte rău.

Angajații IGC au reacționat prompt și au apelat imediat numărul de urgență 112. În așteptarea echipajului medical, carabinierii au oferit suport și asistență femeii.

,,Acest incident subliniază implicarea și devotamentul carabinierilor în asigurarea siguranței și bunăstării cetățenilor, demonstrând încă o dată importanța prezenței și reacției rapide a acestora în situații de urgență”, comunică Inspectoratul General de Carabinieri.

Asta-i muzica primăverii!
Caz îngrozitor în raionul Orhei. Doi tineri au ucis doi bărbați și au dat foc la casă