Natalia și Grigorie Langa, despre provocările în afaceri, nu și în dragoste

V-ați întrebat vreodată ce fac, în vremuri de criză, cuplurile care își canalizează forțele într-o afacere? Cum reacționează ele la astfel de provocări? Natalia și Grigorie Langa fac un cuplu și acasă, dar și la serviciu. Deși făceau parte din lumi diferite, el-se dedica vânzărilor, iar ea era designer interior, la un moment dat, dintr-o nebunie, în mai puțin de o săptămână, au devenit cuplu cu propria lui afacere. Pe ce plan le merge mai bine, vezi în acest video.

Marș feminist în centrul Capitalei, de 8 Martie. Manifestanții pledează pentru respectarea drepturilor femeilor

Zeci de oameni merg în marș prin centrul Capitalei! La cea de-a zecea ediție a evenimentului, cu genericul ,,Violența sexuală nu o ascunzi sub covor”, manifestanții își doresc să atragă din nou atenția la problemele inegalității de gen și respectarea drepturile femeilor.

La eveniment s-au alăturat mai mulți funcționari de stat din Republica Moldova: oficiali, miniștri și deputați în Parlament. Printre ei: vicepreședinta Parlamentului Doina Gherman, miniștrii Alexei Buzu și Dan Perciun.

Reacția președintei Maia Sandu, după ce pe teritoriul Moldovei au fost depistate fragmente de drone

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a reacționat după ce pe teritoriul țării au fost depistate fragmente din drone în urma atacului rusesc asupra Ucrainei.

Șeful statului a subliniat necesitatea continuării sprijinului pentru Ucraina, menționând că resturile de dronă descoperite astăzi în sudul R.Moldova sunt o dovadă a „realității sumbre”.

„Războiul Rusiei împotriva Ucrainei ne lovește aproape de casă în Moldova, din nou. Descoperirea resturilor de drone Shahed în sudul Moldovei servește astăzi o altă dovadă dură realității sumbre cu care ne confruntăm. Agresiunea Rusiei pune în pericol întregul continent. Sprijinul pentru Ucraina trebuie să continue”, a scris Maia Sandu pe platforma X.

Rămășițe din dronele cu care rușii au atacat Ucraina în noaptea de 9 spre 10 februarie au căzut pe teritoriul R.Moldova. Poliția de Frontieră informează că astăzi, 11 februarie 2024, în zona frontierei moldo-ucrainene, în apropierea localității Etulia, raionul Vulcănești, au fost depistate fragmente de dronă de tip „Shahed”.

Elon Musk deschide o școală și o universitate din bani proprii pentru copiii săi și pentru copiii angajaților SpaceX

Elon Musk vrea să deschidă o școală și o universitate bazate pe STEM, în Austin. Proiectul va începe cu o școală primară și secundară bazată pe STEM. Musk este interesat de un alt tip de educație.

Șeful Tesla investește 100 milioane dolari din bani proprii și deschide o școală și o universitate în Austin. Este vorba despre un sistem STEM, ciclu primar și secundar.

Învățarea se face prin debate-uri și problem-solving.

Împreună cu Ed Astra din Los Angeles, a înființat un centru special pentru copiii săi și pentru copiii angajaților SpaceX, deoarece SpaceX a avut sediul chiar lângă Los Angeles.

Această școală a fost transformată apoi într-o altă școală numită „Astonova”, care este acum o școală online pentru copii cu vârste cuprinse între 10 și 14 ani și este foarte experimentală, având aproximativ 250 de elevi.

Între 2024 și 2030, profesiile bazate pe învățarea STEAM vor fi cu 10,5% mai multe, față de o creștere de 7,5% la cele non-STEAM, potrivit Ministerului Muncii din SUA, transmite Alephnews.

Partenerii noștri
Author Dormeo
O femeie spune că a cheltuit peste 10 mii lei pentru tratamentul Covid acasă
Încă 20 de persoane decedate din cauza Covid-19. Bilanțul a ajuns la 2.363 victime