Cea mai modernă aeronavă din lume, cu zbor direct New York-Chișinău, a aterizat pe Aeroportul Chișinău

Cea mai modernă aeronavă din lume a aterizat astăzi la Chișinău. Avionul a operat primul zbor transatlantic direct din New York la Chișinău.

Avionul a asigurat misiunea de repatriere a aproape 300 de moldoveni din SUA, care și-au arătat dorința de a reveni acasă.

Printre cei 296 de pasageri ai cursei charter transatlantice, efectuate fără escală, sunt studenți, elevi ai programului american de schimb academic FLEX (program, care oferă posibilitatea copiilor să studieze în cadrul unei școli americane și locuiesc cu o familie gazdă din SUA) și un grup de militari, revenit de la studii. Vezi video!

Cursa charter New York-Chișinău a fost efectuată de compania poloneză LOT Polish Airlines, care a fost reprezentată în cadrul licitațiilor deschise de către operatorul turistic local – My Travel, cu cea mai nouă și modernă aeronavă din lume, Boeing 787-9 Dreamliner.

sursa foto: Facebook; video: www.play.md

Municipiul Bălți a decis deschiderea piețelor pe 19 mai, contrar deciziei Guvernului
Foto. Păpușa Matrioşka ,,poartă” mască de protecție