Cel puțin 9 medici și asistente medicale de la Spitalul Clinic din Bălți, testați pozitiv după ce au contactat fără echipamente cu un bolnav confirmat post factum

La Spitalul Clinic din Bălți, situația se complică. Cel puțin 5 medici și patru asistente medicale s-au îmbolnăvit, după ce au contactat neechipați corespunzător, cu un pacient ulterior testat pozitiv pentru Covid-19.

Informațiile au fost raportate de către ex-Ministrul Sănătății, Ala Nemerenco, pe pagina sa de socializare:

,,Pe data de 8 aprilie în sectia reanimare este adus un pacient chirurgical cu arsuri. Ancheta epidemiologică “curată”. Personalul medical implicat în acordarea asistenței medicale era echipat în modul următor – halat chirurgical, mănuși, mască de tifon (!!, nici măcar chirgicală). La 9 aprilie pentru a asigura transferul pacientul în Centrul de Arsuri Chișinău, i se face testare la Covid-19. Rezultat pozitiv.

La moment, căci acesta nu este încă finalul:
– 5 medici infectați Covid-pozitivi (2 spitalizați, 3 în tratament la domiciliu). În cazul unui medic – primul test negativ, refuz de a i se face re-testarea, după – rezultat pozitiv la privat. Alți 3 medici spitalizați, care sunt în așteptarea rezultatului. Total 8 medici scoși de pe linie: 6 reanimatologi și 2 chirurgi.
– 4 asistente medicale cu test pozitiv și spitalizate
– Ceilalți în așteptarea rezultatelor – greu vin. Trebuiesc diluate încetișor, împrăștiate pe zile, să nu bată la ochi situația reală cu motive evidente ale infectării personalului medical.
Personalul inclus marți în carantină ca persoane de contact au fost deja scoase la muncă în prima linie cu motivația ca sunt asimptomatice!

Toți au contactat cu pacientul, sau cu personal medical deja infectat, chiar dacă cineva lucrează în reanimare și altcineva la UPU. Stimată administrație, nu contează ușile pe care intră personalul, ci pacientul cu care au contactat. Fiți solidari cu colectivele, nu cu oficialii”.

Ex-Ministrul vine cu o recomandare și către autorități:

,,Autoritățile se țin încăpățânat de tactica cu zone COVID/nonCOVID și nu doresc să-și schimbe viziunea și să anunțe că fiecare pacient care se adresează după asistență medicală, indiferent de patologie, este tratat ca o potențială sursă de infectare, iar personalul trebuie echipat corespunzător. Am repetat de nenumărate ori acest lucru, nu este nicidecum ideea mea, este tactica aplicată în toate țările care au grijă de personalul lor medical. Nu mai puneți sub risc cadrele medicale! Schimbați lucrurile, dacă nu merg. Virusul nu poate fi răpus cu coarne de încăpățânare ci prin capacitatea sistemului de a reacționa și a-și schimba tacticile din mers”, a mai specificat Ala Nemerenco.

A decedat. Un renumit interpret și-a pierdut viața la doar 31 ani

Fanii One Direction sunt în stare de șoc. Liam Payne, unul dintre membrii trupei a murit în Buenos Aires. Britanicul în vârstă de 31 de ani și-a pierdut viața după ce a căzut de la etajul trei al hotelului unde era cazat. El ar fi fost sub influența drogurilor și a alcoolului. Milioane de fani din întreaga lume sunt devastați. Membrii trupei nu au făcut momentan nicio declarație publică.

Principalele ziare locale, La Nacion şi Clarin, au relatat, citând oficiali locali, că poliţia a fost chemată la hotelul din cartierul Palermo din capitală printr-un apel de urgenţă care menţiona „un bărbat agresiv care ar putea fi sub efectul drogurilor şi alcoolului”, notează News.ro.

Angajaţii de la ambulanţă au confirmat ulterior decesul cântăreţului, care a fost găsit într-o curte interioară a hotelului, potrivit relatărilor de presă. Artistul avea „răni foarte grave în urma căzăturii, l-am declarat mort, nu exista nicio posibilitate de resuscitare”, a declarat şeful serviciilor de urgenţă, Alberto Crescenti, la televiziunea locală. El a adăugat că serviciile de urgenţă au fost chemate la hotelul Casa Sur după ce au primit un apel la ora locală 17.04 (23.04, ora României). O echipă a sosit şapte minute mai târziu şi „a găsit bărbatul mort, iar mai târziu am descoperit că era cântăreţ într-o formaţie”, a continuat el.

Liam Payne a devenit celebru la nivel mondial ca membru al trupei pop One Direction, între timp destrămată, alături de Harry Styles, Zayn Malik, Niall Horan şi Louis Tomlinson.

Noi benzi pentru transportul public vor apărea

Benzile dedicate transportului public pe str. Hîncești (sectorul cuprins între străzile Alexei Mateevici și Miorița) vor fi extinse, iar schița de proiect pentru bd. Moscova este în faza de elaborare. Anunțul a fost făcut de către Primăria Chișinău.

Până în prezent, 17 străzi din oraș au fost amenajate cu benzi dedicate, totalitatea cărora însumează 45 km pe sens dus-întors. Este vorba de străzile: Ion Creangă, Ștefan cel Mare și Sfânt, Constantin Negruzzi, Decebal, Dacia, Ciuflea, Grigore Vieru, Constantin Tănase, Mitropolit Gavriil Bănulescu Bodoni, Alexandr Pușkin, Vasile Alecsandri, Gheorghe Asachi, Renașterii Naționale, Bogdan Voievod, Alecu Russo, Mircea cel Bătrân și Alba Iulia.

Sondaj: Ce partide ar intra în Parlament în urma anticipatelor

În cazul în care duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare anticipate, în noul Legislativ ar accede două partide.

Potrivit unui sondaj realizat de CBS Research la comanda WatchDog.md, PAS ar obține 32,7% din voturi, iar PSRM – 8,9%, transmite Știri.md.

De menționat că peste 29% dintre respondenți au declarat că nu au decis pentru cine să voteze.

Sondajul a fost realizat în perioada 11-16 octombrie pe un eșantion de 1.034 de respondenți, iar marja de eroare este de +/- 3%.

Covid-19 a mai facut o victimă. Un bărbat din Chișinău a decedat la Institutul de Medicină Urgentă
Compania ,,Meat House” a făcut donații de seturi alimentare pentru eroii din prima linie