Chitaristul trupei ABBA s-a stins din viață la vârsta de 70 de ani

Chitaristul Lasse Wellander, care a cântat în total la 24 de înregistrări ale trupei ABBA, a murit vineri, scrie The Sun. Familia lui Lasse a împărtășit astăzi vestea sfâșietoare. Aceștia au scris într-o declarație pe Facebook: „Este cu o tristețe de nedescris că trebuie să anunțăm că iubitul nostru Lasse a adormit”, transmite AlephNews.

Dancing Queen — Theresa May danced to it, but the Abba song speaks to all  of us — FT.com

Din spusele familiei, Lasse se îmbolnăvise recent de ceea ce s-a dovedit a fi un cancer care s-a răspândit, iar la începutul zilei de vineri s-a stins din viață înconjurat de cei dragi lui.

Lasse a început să cânte la chitară în copilărie, în orașul său natal Nora, Suedia. În octombrie 1974, a început să înregistreze cu ABBA – alături de Agnetha Fältskog, Björn Ulvaeus, Benny Andersson și Anni-Frid Lyngstad. Au continuat să lanseze hituri precum Intermezzo No.1 și Crazy World.

Chitaristul a cântat peste 20 de piese ale trupei ABBA, inclusiv pe toate cele opt albume ale acesteia. De asemenea, a efectuat turnee cu grupul și a cântat în fața unor mulțimi masive de spectatori care au vândut toate biletele. În 2007, Wellander a lucrat la coloana sonoră a filmului de mare succes Mamma Mia!, cu actori precum Meryl Streep și Amanda Seyfried.

În ultimii ani, ABBA a lansat albumul Voyager. Reuniunea trupei i-a inclus pe toți cei patru membri legendari și au lansat 10 piese noi. Acesta a fost lansat în noiembrie 2021, Lasse contribuind la crearea lui.

ABBA's first album in 40 years, 'Voyage,' follows melodic formula

Campania „Puterea Omeniei” a Farmaciei Familiei a fost desemnată „Proiectul Social al Anului 2024”

Recent, Farmacia Familiei a participat la Cel de-al V-lea Summit Farmaceutic Eurasiatic 2024, desfășurat la Samarkand. A fost o experiență extraordinară, în care liderii și profesioniștii din industria farmaceutică au discutat tendințele de dezvoltare din Europa de Est, Asia Centrală și Caucaz.

În cadrul acestui eveniment, campania socială ”Puterea Omeniei” a Farmaciei Familiei a fost desemnată „Proiectul Social al Anului 2024” de către Global Pharmaceutical Leaders’ Club, concurând cu peste 20 de companii sociale. Această distincție subliniază angajamentul nostru față de comunitate și binele oamenilor.

Vă asigurăm că vom continua să ne implicăm activ în proiecte sociale care aduc un impact pozitiv comunității, contribuind astfel la o sănătate mai bună și un viitor mai bun pentru toți.

SFS a digitalizat peste 70% din servicii. Vezi lista

Peste 70% din serviciile prestate de Serviciul Fiscal de Stat sunt digitalizate. Lista serviciilor poate fi consultată pe site-ul sfs.md, informează un comunicat de presă al instituției.

În prezent, 73,68% din serviciile ale cărui proprietar este Serviciul Fiscal de Stat, sunt prestate în format digital, conform listei:

Serviciile fiscale electronice pot fi accesate prin intermediul Sistemului Informațional Automatizat „Cabinetul personal al contribuabilului” (în continuare – SIA „CPC”) de pe pagina-web oficială a instituției www.sfs.md, cu excepția Certificatului de atestare în calitate de plătitor de TVA în conformitate cu standardele UE și Certificatului privind lipsa sau existența restanțelor față de buget, care se accesează exclusiv prin intermediul MCabinet.

Confirmarea privind veniturile obținute în Republica Moldova de persoanele fizice cetățeni ai Republicii Moldova poate fi solicitată online atât prin intermediul MCabinet, cât și prin intermediul  SIA „CPC”.

Ghidul de utilizare a serviciilor prin intermediul SIA „CPC” poate fi găsit aici.

Autentificarea în cadrul SIA „CPC” are loc prin intermediul serviciului guvernamental de autentificare și control al accesului – MPass, prin următoarele metode:

• semnătura electronică eliberată pe dispozitiv criptografic de la I. P. „Serviciul Tehnologia Informației și Securitate Cibernetică” sau de la I.P. „Centrul de Tehnologii Informaționale în Finanțe”;
  • semnătura mobilă eliberată de operatorii de telefonie mobilă.

Procesul de solicitare și obținere a semnăturii electronice/mobile este specifică fiecărui prestator de servicii de certificare. Mai multe detalii la subiect pot fi consultate aici.

Autoritatea fiscală încurajează toți contribuabilii să opteze pentru utilizarea serviciilor fiscale electronice, datorită beneficiilor care le oferă și anume: economie de timp, simplitatea prezentării declarației datorită faptului că sistemul informațional pune la dispoziție o declarație precompletată cu datele care le deține deja Serviciul Fiscal de Stat.

Trei tinere au pus la cale o afacere de prostituție: obligau adolescente să ofere servicii sexuale clienților ademeniți pe rețele sociale

Potrivit Inspectoratului General al Poliției, începând din 2023, trei tinere puneau la dispoziția clienților adolescente, care le ofereau servicii sexuale în Chișinău, Soroca și Ungheni, informează subiectulzilei.md.

Două dintre bănuite sunt originare din Tighina, iar una din Taraclia însă, în perioada în care făceau trafic de ființe umane erau domiciliate în Chișinău, iar acestea aveau o activitate intensă, unde trimiteau în masă mesaje cu tentă sexuală clienților.

Pentru ca să le pună clienților la dispoziție serviciile sexuale la care făceau aluzie în comunicarea cu ei, bănuitele abordau studente care învățau la un colegiu din Chișinău cu vârste de 16-17 ani (atât pe rețeaua Instagram, cât și adolescente pe care le cunoșteau în persoană), care aveau probleme financiare și cărora le promiteau câștiguri atractive.

Filip Kirkorov face campanie electorală pentru „Jenecika” din Partidul Șor la alegerile bașcanului
Primăria anunță cum va circula transportul public de Paști și Paștele Blajinilor