CIO dezminte informaţiile privind o posibilă anulare a Jocurilor Olimpice de la Paris

Comitetul Internaţional Olimpic (CIO) a dezminţit, miercuri, zvonurile legate de un articol publicat în presa franceză, conform cărora se ia în considerare posibilitatea anulării Jocurilor Olimpice de la Paris, transmite MOLDPRES cu referire la news.ro.

Le Journal du Dimache şi Le Point au anunţat că preşedintele CIO, Thomas Bach, a fost „îngrozit de dizolvarea” Adunării Naţionale franceze la 9 iunie de către Emmanuel Macron şi şi-a dat „termen până la jumătatea lunii iulie pentru a confirma, anula sau amâna Jocurile de la Paris”, care ar urma să se desfăşoare între 26 iulie şi 11 august.

„Acest lucru face în mod clar parte din campania continuă de dezinformare împotriva Franţei, a CIO, a preşedintelui său şi a Jocurilor Olimpice. Nu are nicio bază reală. Preşedintele CIO şi întreaga mişcare olimpică aşteaptă cu nerăbdare nişte Jocuri Olimpice excelente la Paris 2024, începând cu ceremonia de deschidere din 26 iulie”, a negat CIO într-un mesaj postat pe reţelele sale sociale, inclusiv X.

Comitetul de organizare a Jocurilor Olimpice Paris 2024 a declarat, de asemenea, că va „investiga originea acestor informaţii false” difuzate de Le Point şi preluate de Le JDD.

Doliu în lumea muzicii. Artistul Poporului Tudor Zgureanu s-a stins din viață

Artistul Poporului Tudor Zgureanu a trecut la cele veșnice. Compozitorul, dirijorul și profesorul universitar avea 85 de ani.

„S-a stins dragul nostru profesor, cel care a slujit cu credință Arta și a format, de-a lungul carierei sale pedagogice și artistice, generații de dirijori și profesori, astăzi nume notorii, care duc faima țării noastre pe toate meridianele lumii”, se arată în necrologul distribuit de Uniunea Muzicienilor din Moldova.

Ministerul Culturii al Republicii Moldova a transmis condoleanțe rudelor, familiei, colegilor și tuturor celor „în a căror inimi și rugăciuni va trăi mai departe cel care a fost Teodor Zgureanu”.

Maestrul s-a născut pe 4 mai 1939 în Condrătești, Bălți. Şi-a început cariera muzicală la Casa de Creaţie Populară, a fost dirijor al Capelei Corale Academice „Doina” a Filarmonicii Naţionale, dirijor al Capelei corale „Moldova” a Radioteleviziunii din Chișinău. Din 1987 a activita în calitate de profesor, șef al catedrei „Dirijat coral” al Institutului de Artă din Chișinău şi dirijor al corului „Renaissance”.Teodor Zgureanu a fost membru de onoare al Academiei „Amadeus Europe” de la Paris.

Un bebeluș de 8 luni a murit din cauza rujeolei, la Iași

Un bebeluș de numai opt luni a murit după ce s-a îmbolnăvit de rujeolă. Din primele informații, băiatul nu era eligibil pentru vaccinarea cu ROR (rujeolă-oreion-rubeolă). Micuțul a intrat în contact cu mama și fratele său în vârstă de doi ani, care prezentau simptomatologie clinică de rujeolă și astfel s-a produs infectarea, scrie presa română.

„Trendul descendent înregistrat de acoperirea vaccinală împotriva rujeolei, boală ce poate fi prevenită prin vaccinare, reprezintă una dintre cele mai importante probleme de sănătate publică cu care ne confruntăm. Această scădere a ratei de vaccinare anti-rujeolică se datorează în principal campaniei anti-vaccinare desfășurată pe rețelele de social-media în ultimii ani. Tocmai de aceea se efectuează și la nivelul județului Iași o informare cât mai obiectivă a părinților cu privire la importanța respectării schemelor naționale de vaccinare pentru a se asigura cea mai bună protectie posibilă. Astfel, Vaccinarea protejează atât persoana vaccinată, cât și persoanele din jur”, a transmis DSP Iași.

Potrivit Direcției de Sănătate Publică Iași, la nivelul comunei Moțca, acoperirea vaccinală este foarte mică, având în vedere refuzul populației de a se prezenta la cabinetele medicilor de familie în vederea vaccinării.

Instituția publică recomandă ca toate persoanele nevaccinate, copii și contacții adulți să se prezinte la medicul de familie pentru imunizare.

Rujeola este una dintre cele mai contagioase boli răspândită atunci când o persoană infectată respiră, tușește sau strănută. Orice persoană care nu a fost vaccinată sau nu a trecut prin boală la un anumit moment dat în viață se poate infecta. Vaccinarea antirujeolică (cu vaccin combinat Rujeolă-Oreion-Rubeolă – ROR), este inclusă în Programul Național de Vaccinare și se poate efectua gratuit la medicul de familie, copiilor cu vârste între 9 și 11 luni, la un an și la vârsta de 5 ani. În situația epidemiei actuale, vaccinul ROR se administrează și copiilor cu vârsta de 9 – 11 luni.

Încă doi preoți au părăsit Mitropolia Moldovei

Doi preoți au fost opriți din a oficia slujbe religioase, începând cu data de 5 iulie curent, anunță Mitropolia Moldovei într-un comunicat.

Este vorba despre parohul bisericii „Sfânta Cuvioasa Parascheva” din satul Ciorescu și clericul mănăstirii „Nașterea Domnului” din satul Zăbriceni.

„În urma părăsirii samavolnice și lipsite de temei canonic a Eparhiei Chișinăului din cadrul Bisericii Ortodoxe din Moldova, împreună cu nesupunerea față de autoritățile bisericești ierarhic-superioare și încălcarea jurământului depus la hirotonie, Prot. mitr. Vasile Stamati, paroh al bisericii „Sfânta Cuvioasa Parascheva” din satul Ciorescu, municipiul Chișinău și ierom. Antonie, (Constantin Cantemir), clericul mănăstirii „Nașterea Domnului” din satul Zăbriceni, raionul Edineț, au fost opriți de a oficia cele sfinte începând cu data de 5 iulie 2024”, este comunicatul Mitropoliei Moldovei.

Primăria anunță un concurs pentru identificarea unui concept sculptural al bustului scriitorului Nicolae Dabija
Trei zile de festival! Când începe „Te Salut, Chișinău!”