Circa 60 de profesori și 39 de elevi, diagnosticați cu Coronavirus, în doar o zi

În doar o zi, circa 60 de profesori, 39 elevi și nouă studenți au fost diagnosticați cu coronavirus, în Republica Moldova.

Datele au fost anunțate de ministra Sănătății, Viorica Dumbrăveanu, în cadrul emisiunii „Puterea a patra” de la N4, conform agora.md.

La moment, sunt confirmați pozitiv cu coronavirus 289 de elevi, 355 cadre didactice din școli, 60 cadre non-didactice și personalul auxiliar din școli, patru copii din grădinițe, 52 de educatori, 31 cadre non-didactice și personalul auxiliar din grădinițe.

Peste 7.800 de elevi au fost plasați în autoizolare, după ce au fost în contact cu persoane infectate cu Covid-19.

Coronavirus în Rusia: autoritățile recomandă cetățenilor să stea acasă
Mărturisirile ministrei Sănătății: a trecut dificil prin Covid-19