Halterofila Nicoleta Cojocaru a devenit campioană mondială la juniori

Halterofila Nicoleta Cojocaru a devenit campioană mondială la juniori. Reprezentanta Republicii Moldova și-a adjudecat trei medalii de aur la competiția de anvergură unde s-a făcut remarcat și Alexdandru Baldji, cu două distincții de bronz.

Halterofila Nicoleta Cojocaru a devenit campioană mondială la junioriImagine simbol

Nicoleta Cojocaru a urcat de trei ori pe cea mai înaltă treaptă a podiumului de premiere, în categoria de 55 de kilograme, iar imnul Republicii Moldova a răsunat la turneul de mare clasă organizat în Peru, transmite tvrmoldova.md.

În proba smuls, halterofila a ridicat 80 de kilograme, iar în cea de aruncat – 103 de kilograme. În clasamentul general, Nicoleta Cojocaru a înregistrat rezultatul de 183 de kilograme și a fost recompensată cu titlul de campioană mondială printre juniori.

În cadrul aceluiași turneu de anvergură, Alexandru Baldji și-a suplimentat palmaresul cu două medalii de bronz, în limitele de 67 de kilograme. Sportivul s-a evidențiat în proba smuls, cu 127 de kilograme, și în ierarhia finală, cu 282 de kilograme.

La Campionatul Mondial de Haltere, rezervat participanților de până la 17 ani, au concurat patru sportivi din Republica Moldova. Competiția se desfășoară în orașul Lima se va încheia duminică.

Panică în Franța! Rețeaua feroviară a fost vandalizată înainte de ceremonia olimpică

Cu câteva ore înainte de ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice de la Paris, compania feroviară franceză SNCF a anunțat că rețeaua sa de mare viteză a fost ținta unui „atac masiv”. Acesta a implicat „acte de vandalism” menite să paralizeze sistemul, scrie evz.ro.

Mai multe linii TGV de mare viteză au fost afectate în vest, nord și estul Parisului. În plus au apărut cozi la stația Montparnasse, care deservește destinații către vestul capitalei. Ministrul Transporturilor, Patrice Vergriete, a condamnat ferm „actele criminale” care, potrivit acestuia, vor afecta planurile de vacanță ale oamenilor.

Un număr de trenuri au fost anulate. Iar SNCF a avertizat că situația ar putea dura „cel puțin toată durata weekendului, în timp ce se efectuează reparațiile”. Ministrul Sporturilor, Amélie Oudéa-Castéra, a descris atacurile ca fiind „complet scandaloase”. Ea a adăugat că impactul imediat asupra publicului și sportivilor olimpici este în prezent evaluat, precum și efectul potențial asupra transportului echipei către locurile de competiție în acest weekend.

Se așteaptă ca mai mult de 300.000 de spectatori să fie prezenți în centrul Parisului vineri pentru ceremonia de deschidere, care va include mii de sportivi olimpici navigând pe râul Sena. SNCF a declarat că au fost aprinse focuri menite să deterioreze facilitățile sale. Directorul executiv Jean-Pierre Farrandou a estimat că până la 800.000 de călători au fost afectați de perturbări.

Cutremur în zona supervulcanului Campi Flegrei din Italia

Un cutremur cu magnitudinea 4 a zguduit vineri, la ora locală 13:46, zona Campi Flegrei din apropierea oraşului italian Napoli, în timp ce activitatea seismică în caldeira vulcanică continuă, relatează digi24.ro.

Cutremurul, care s-a produs la o adâncime de patru kilometri, a fost resimţit în mai multe districte din Napoli. Zona vulcanică Campi Flegrei este afectată în prezent de un episod bradiseismic, sau de ridicarea solului, iar în ultimele luni au avut loc o serie de cutremure. Departamentul de Protecţie Civilă a declarat că nu au fost raportate pagube în urma cutremurului de vineri.

Campi Flegrei, considerat cel mai mare super-vulcan activ din Europa, este lovit de ceva timp de numeroase cutremure de magnitudine mică. În mai, zona a fost zguduită de cele mai violente seisme din ultimii 40 ani, cel mai puternic dintre ele având magnitudinea 4,4.

Amenzi de peste 100.000 de lei pentru trei posturi TV din Moldova

Fondatorul posturilor „Next TV” și „Premiera TV” a fost sancționat, în ședința de azi a Consiliului Audiovizualului (CA), cu opt amenzi în sumă de 92 000 de lei pentru lipsa programelor locale, a celor în limba română, în orele de maximă audiență și în primă difuzare. Pentru neprezentarea înregistrărilor, acesta a mai fost amendat cu alte 10 000 de lei, informează unica.md cu referire la un comunicat al instituției.

Furnizorul privat de servicii „Media Scoupe” SRL a obținut licențe de emisie pentru posturile de televiziune „Next TV” și „Premiera TV” pe 16 mai 2024. Nefiind clasificat, acesta urma să realizeze cota minimă, de 2 ore pe zi, de programe audiovizuale locale.

Controlul a atestat că ambele posturi au avut zero produs local în perioada monitorizată. Prin urmare, membrii CA au decis să aplice câte patru amenzi fiecărui post TV. Pentru lipsa programelor locale și, respectiv, în orele de maximă audiență, cele două servicii media au fost sancționate cu câte două amenzi de 10 000 de lei fiecare. Pentru lipsa programelor în primă difuzare și în limba română, furnizorul s-a ales cu alte două amenzi a câte 13 000 de lei pentru fiecare post de televiziune.

La solicitarea CA, „Media Scoupe” SRL nu a prezentat înregistrările programelor audiovizuale difuzate. Astfel, furnizorul a mai fost sancționat cu două amenzi de câte 5 000 de lei.

Controlul a vizat și furnizorul A.O. „People For Free Media”, fondatorul serviciului „Cotidianul TV – CTV”, care și-a reluat activitatea la 20 ianuarie 2023. Acesta a fost amendat cu 5 000 de lei pentru refuzul de a prezenta înregistrările programelor difuzate.

Mihai Popșoi: ,,Astăzi relațiile Moldovei și a României sunt mai apropiate”
Secretarul de stat al SUA, Antony Blinken, va efectua o vizită la Chișinău