O tânără din capitală și-ar fi ucis propriul tată

Un bărbat a murit, după ce a fost ucis de către propria fiică. Cadavrul acestuia a fost găsit ieri după-amiază, în jurul orei 16:15, într-un apartament de pe strada Andrei Doga, din sectorul Rîșcani al capitalei.

Potrivit surselor, victima s-a dovedit a fi un bărbat în vârstă de 64 de ani. Medicul-legist venit la fața locului a depistat pe suprafața cadavrului ,mai multe semne de moarte violentă, printre care diferite leziuni în regiunea capului și cutiei toracice, dar și urme de asfixie, susțin sursele pulsmedia.md apropiate anchetei.

Ulterior, pe urme fierbinți oamenii legii au stabilit și un bănuit, care s-a dovedit a fi fiica victimei, o femeie în vârstă de 38 de ani.

Dânsa a fost reținut pentru 72 de ore, pe numele ei fiind inițiată o cauză penală, iar cadavrul bărbatului a fost transportat la Centrul de Medicină Legală.

Oamenii legii urmează să stabilească toate circumstanțele în care a fost comisă crima, dar și mobilul acesteia.

Cazul de intoxicare în masă la Liceul „Aristotel”: ANSA exclude toxiinfecția alimentară

Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor (ANSA) informează despre rezultatele investigațiilor de laborator ale produselor alimentare,  în cazul îmbolnăvirilor în masă la liceul Teoretic Republican ”Aristotel” din Capitală, informează unica.md cu referire la un comunicat oficial.

În urma suspiciunii la toxiinfecție alimentară, de la liceului ”Aristotel”, unde  65 de elevi și un angajat al instituției de învățământ au prezentat semne clinice de boală, majoritatea fiind spitalizați sau sub tratament ambulator, inspectorii ANSA au inițiat un control inopinat la operatorul din domeniul alimentar, responsabil de alimentația copiilor în incinta cantinei liceului.

În limitele competențelor funcționale, inspectorii au prelevat probele diurne și probe de apă potabilă existente la unitate, în vederea determinării indicilor microbiologici, potențiali declanșatori ai toxiinfecției alimentare.

Astfel,  conform rezultatelor investigațiilor de laborator, obținute la data de 23.09.2024,  în produsele alimentare nu au fost identificate microorganisme patogene care ar putea provoca toxiinfecții alimentare.

Menționăm că, în urma unor proceduri de dezinfecție și igienă recomandate de către ANSA și obținerea unor rezultate conforme la calitatea dezinfecției, cantina din incinta instituției își va putea relua activitatea.

Totodată, le reamintim operatorilor din domeniul alimentar că responsabilitatea privind siguranța alimentelor le revine, în exclusivitate.

Solicităm, insistent, agenților economici din domeniu:

• să achiziționeze materia primă doar de la furnizorii de încredere, care dețin certificate de calitate sau certificatul sanitar-veterinar;
  • să respecte condițiile de igienă în blocurile alimentare;
  • să respecte regimul termic de păstrare a materiei prime, în funcție de gradul de perisabilitate a acestora;
  • să respecte vecinătatea depozitării produselor, pentru a exclude contaminarea încrucișată;
  • să respecte regimul termic de preparare a bucatelor;
  • să evite utilizarea materiei prime cu termen de valabilitate expirat;
  • să angajeze doar persoanele care au fost supuse unui examen medical și posedă cunoștințe suficiente în domeniul sănătății publice, al igienei produselor alimentare.
  • să nu admită în blocul alimentar accesul  persoanelor afectate de maladii infecțioase sau cele suspectate că ar suferi de astfel de maladii.

Țara noastră va participa în premieră la Miss Universe! Cine se poate înscrie în concurs

Țara noastră își pregătește debutul la competiția internațională de frumusețe Miss Universe, informează unica.md.

În acest context, organizatorii naționali caută o concurentă demnă să ne reprezinte țara.

Potrivit organizatorilor, în concurs se pot înscrie femei care întrunesc următoarele criterii:

• să fie recunoscută medical și legal din R. Moldova
  • poate fi mamă, însărcinată, căsătorită, divorțată sau singură
  • să aibă cel puțin 18 ani
  • nu a mai participat niciodată la Miss Universe
  • să îndeplinească criteriile de eligibilitate, indiferent de înălțime sau greutate.

Organizatorii au dat start înscrierilor, iar orice femeie din Moldova își poate depute candidatura.

În acest an, evenimentul va avea loc pe 16 noiembrie.

ULTIMA ORĂ! Încă un incident în parcul de distracții Gagauziya Land: două persoane au nevoie urgentă de ajutor

Cu puțin timp în urmă, Poliția a fost sesizată despre faptul că în parcul Gagauziya Land, din Comrat, două persoane au nevoie urgentă de ajutor, informează unica.md cu referire la un comunicat oficial.

La fața locului s-a stabilit că doi bărbați de 34 și 36 de ani au fost electrocutați în timp ce efectuau lucrări la rețeaua electrică.

Ambii au fost transportați de urgență la spital de către echipajul medical. La moment, persoana de 34 de ani se află în reanimare, iar celei de-a doua i se acordă ajutor medical.

La locul unde s-a produs incidentul se află grupa de documentare, pentru a stabili toate circumstanțele.

Grădina zoologică, luată cu asalt de 1 iunie
În municipiul Chișinău s-a dat startul serilor de film în aer liber