,,Rusia are un viitor învăluit în ceață”. Ksenia Sobchak își roagă conaționalii să nu divizeze societatea în funcție de niciun criteriu

,,Rusia are un viitor învăluit în ceață”, le-a mărturisit prezentatoarea TV Ksenia Sobchak celor peste 9,3 milioane de abonați din Instagram, înainte de blocarea rețelei.

"У России будущее туманное": Собчак напоследок высказалась в Инстаграм перед блокировкой

Prezentatoarea TV a remarcat că regretă că a economisit bani pentru viitor și economisește pentru odihnă și o viață bună, pentru că se pare că trebuie ,,să trăiești astăzi”, pentru că nu este clar cum va fi viitorul.

,,Ce pot sa spun? Viitorul Rusiei este vag, dar ne vom iubi Patria și vom fi mândri de ea, indiferent ce s-ar întâmpla. Rămâne doar să fim oameni, să ne ajutăm unii pe alții și să nu împărțim oamenii în funcție de niciun criteriu”, a spus Ksenia Sobchak, una dintre cele mai sonore voci din showbizul rusesc.

Ксения Собчак — Forbes: «Сегодня пропаганда бьется с пропагандой» |  Forbes.ru

Doi tineri din Capitală, unul minor, reținuți pentru escrocherie, sub pretextul investițiilor pe piața financiară pe o platformă online

Ofițerii Direcției de Poliție a mun. Chișinău în comun cu colegii Inspectoratului de poliție Centru au documentat, pe parcursul a două luni, acțiunile ilegale a doi indivizi din mun. Chișinău, suspectați de escrocherie, informează unica.md cu referire la un comunicat al Poliției.

Astfel, un tânăr de 22 de ani împreună cu un adolescent de 17 ani, având ca scop dobândirea ilicită a bunurilor altor persoane, prin înșelăciune și abuz de încredere, sub pretextul investițiilor pe piața financiară pe o platformă online au obținut de la un bărbat de 40 de ani din capitală bani în sumă de 2 660 000 de lei.

Victima le-a transmis bănuiților banii în mai multe tranșe.

În rezultatul măsurilor speciale de investigație și a acțiunilor de urmărire penală întreprinse cei doi suspecți au fost reținuți în momentul primirii banilor.

Unul dintre bănuiți a fost plasat în arest pentru 30 de zile, iar minorul este cercetat în stare de libertate.

Dacă vinovația acestora va fi demonstrată, tinerii riscă închisoare de la 8 la 15 ani.

Astăzi este Ziua Universală a Iei

Anual, la data de 24 iunie, începând din anul 2013, este sărbătorită Ziua Universală a Iei. La Chișinău sărbătoarea este marcată prin mai multe acțiuni, dar și o expoziție cu cămăși tradiționale la Universitatea Tehnică din Moldova, informează unica.md.

”Cămașa cu altiță este un simbol al identității noastre culturale. Când o purtăm, ne aducem aminte de strămoșii noștri și de valorile pe care le-au transmis. Este o modalitate prin care onorăm trecutul și ne arătăm mândria pentru cultura și obiceiurile noastre.

Angajații MAE poartă cu mândrie și bucurie cămașa cu altiță, fie că sunt Acasă sau în misiunea diplomatică, fie că o aleg într-un eveniment special sau într-o zi obișnuită, aducem un omagiu meșterilor populari, astfel contribuim la păstrarea și promovarea tradițiilor naționale.

Decizia privind înscrierea elementului „Arta cămășii cu altiță – element de identitate culturală în România și Republica Moldova” pe Lista reprezentativă a patrimoniului cultural imaterial al umanității a fost adoptată pe 1 decembrie 2022, în cadrul celei de-a 17-a sesiuni a Comitetului Interguvernamental al UNESCO pentru salvgardarea patrimoniului cultural imaterial.”, scrie Ministerul Afacerilor Externe într-un comunicat de presă.

Restricții de circulație în Capitală, în legătură cu funeraliile scriitorului Spiridon Vangheli

În atenția conducătorilor auto și a pietonilor. Primăria Municipiului Chișinău informează că, astăzi, în legătură cu desfășurarea programului de funeralii al scriitorului Spiridon Vangheli, pe unele străzi din Capitală vor fi restricții de circulație.

În momentul deplasării cortegiului funerar, transportul rutier va fi temporar sistat pe următoarele străzi:

• strada Alexandr Pușkin, în perimetrul strada București – bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt;
  • bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt, în perimetrul străzilor Alexandr Pușkin – Vasile Alecsandri;
  • strada Vasile Alecsandri, în perimetrul bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt – strada Alexei Mateevici;
  • strada Alexei Mateevici, în perimetrul străzilor Vasile Alecsandri – Armenească.

Agenții de patrulare se vor afla în intersecții pentru a asigura eficient ordinea și securitatea circulației rutiere.

În acest context, Primăria Chișinău îndeamnă atât pietonii, cât și conducătorii auto să se conformeze indicațiilor polițiștilor, să dea dovadă de înțelegere și respect reciproc în raport cu ceilalți participanți la trafic.

,,Hai, pleacă, nu ai ce face aici”. Ani Lorak a dispărut într-o direcție necunoscută și a părăsit rețelele de socializare
Rusia publică pentru prima oară imagini cu orașul Mariupol distrus de bombardamente