Rușii au amenințat o minoră ucraineană, că-i publică fotografii intime furate din telefonul ei, dacă nu comite un atac

Serviciul de Securitate din Ucraina (SBU) și Poliția Națională au depistat și oprit o tentativă a serviciilor secrete rusești de a comite un atac terorist folosind o minoră ucraineană, pe care au șantajat-o să amplaseze un dispozitiv exploziv în oraşul Ternopil. Potrivit SBU, rușii aveau de gând să o ucidă și pe fată.

Autoritățile ucrainene au reținut o elevă în vârstă de 14 ani, pe care rușii au recrutat-o pentru a o arunca în aer împreună cu o încărcătură explozivă în apropierea departamentului de poliție din Ternopil, a anunțat SBU într-un comunicat.

Potrivit anchetatorilor, serviciile secrete rusești au „observat-o” pe fată atunci când aceasta încerca să câștige bani pe canalele Telegram. Pentru a o obliga să coopereze, infractorii i-au „hackuit” telefonul și au șantajat-o că vor publica pe internet fotografii intime ale minorei găsite în telefon.

Ca urmare, eleva a acceptat să lucreze pentru ruși și, urmând instrucțiunile primite, a confecționat un dispozitiv exploziv improvizat, pe care l-a ascuns într-un rucsac și l-a lăsat în secret sub o mașină parcată lângă clădirea poliției din Ternopil. Potrivit SBU, ofițerii de informații ruși plănuiau să detoneze de la distanță dispozitivul exploziv, astfel încât să o ucidă pe minoră și un număr cât mai mare de oameni care s-ar fi aflat în zonă.

Ofițerii SBU au descoperit și neutralizat la timp explozibilii și au reținut-o pe minoră, care este cercetată acum pentru tentativă de act terorist, potrivit comunicatului. Fata se află în arest la domiciliu, riscând până la 10 ani de închisoare cu confiscarea bunurilor.

Autoritățile continuă anchetă pentru a stabili toate circumstanțele infracțiunii, mai precizează SBU.

Un individ din Strășeni, acuzat de violarea fiicelor sale minore timp de 5 ani, a fost localizat și reținut

Un bărbat de 48 ani din satul Lozova, raionul Strășeni, acuzat de viol, acțiuni cu caracter sexual neconsimțite și acțiuni cu caracter sexual săvârșite cu o persoană care nu a împlinit vârsta de 16 ani, fapte comise în perioada 2012-2017 în privința fiicelor sale minore, a fost localizat și reținut.

În ianuarie 2024, Curtea de Apel Chișinău a emis sentința de condamnare în privința inculpatului la 25 ani privare de libertate, acesta eschivându-se de la executarea pedepsei.

În urma acțiunilor întreprinse de polițiștii din Strășeni, cu suportul ofițerilor de investigație ai INI, condamnatul a fost localizat și reținut în localitatea Horodca din Ialoveni.

Acesta a fost plasat în Penitenciar.

Din 1 aprilie, pensiile și prestațiile sociale vor fi indexate cu 10%

Din 1 aprilie, pensiile și prestațiile sociale vor fi indexate cu 10%. O hotărâre, în acest sens, a fost aprobată de Guvern. Aceasta vizează îmbunătățirea protecției sociale pentru pensionari și alte categorii de beneficiari, prin ajustarea mărimii pensiilor, indemnizațiilor și alocațiilor, conform evoluției economice, informează unica.md cu referire la un comunicat oficial.

Indexarea cu 10% se aplică pensiilor pentru limită de vârstă, pensiilor de dizabilitate, indemnizațiilor de dizabilitate și altor prestații. Coeficientul de indexare va fi aplicat doar pentru partea pensiei ce nu depășește cuantumul salariului mediu lunar pe economie, prognozat pentru anul curent în mărime de 16100 de lei. 

Astfel, pensia minimă pentru limita de vârstă va crește la 3055 de lei, pensia medie – la 4407 de lei, iar pensiile minime de dizabilitate vor varia între 1527 de lei și 2291 de lei. 

În paralel, Guvernul a aprobat și actualizarea coeficienților de valorizare a venitului asigurat pentru anul 2024, care vor fi aplicați la calculul pensiilor din 1 aprilie 2025. Acest proces va contribui la calcularea echitabilă a pensiilor pentru viitorii beneficiari, reflectând creșterea salariului mediu pe economie.

Studiile superioare din Republica Moldova vor putea fi făcute și la distanță

Guvernul a aprobat un nou regulament care permite desfășurarea studiilor superioare de licență și master la distanță și cu frecvență redusă în universitățile din Republica Moldova. Această decizie vine în sprijinul studenților care au nevoie de mai multă flexibilitate în procesul de învățare, inclusiv celor care sunt angajați în câmpul muncii, persoanelor cu dizabilități, dar și tinerilor veniți din diasporă, informează unica.md cu referire la un comunicat oficial.

„Acest regulament va face posibilă desfășurarea studiilor la distanță în universitățile noastre și va deschide această oportunitate pentru un număr mai mare de persoane, inclusiv persoane cu dizabilități, cetățeni aflați în diasporă sau persoane care muncesc și au dificultăți în a combina  procesul de studiu cu munca”, a spus ministrul Educației și Cercetării Dan Perciun  în cadrul ședinței de Guvern. 

Învățământul la distanță este o formă de instruire flexibilă, oferă studenților posibilitatea de a alege locul și timpul pentru instruire. Diploma obținută de absolvenții studiilor la distanță sau cu frecvență redusă este identică celei pe care o obțin studenții care învață cu frecvență. 

Învățământul la distanță și învățământul cu frecvență redusă va fi organizat pentru toate specialitățile cu excepția celor care necesită prezența fizică la ore, lucrul în ateliere sau laboratoare specializate pentru formarea practică. Acestea sunt: arte, arhitectură, medicină veterinară, sănătate, motricitate specială și recuperare, și servicii ale securității.  

Putin impune ucrainenilor din teritoriile ocupate să-şi ia paşapoarte ruseşti ori să plece pâna pe 10 septembrie 2025
Articolul anterior
Ambalajele de unică folosință și cele reutilizabile vor fi returnate contra plată
Articolul următor
Close menu